| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Praca za granicą - gdzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne

Praca za granicą - gdzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne

Podleganie ustawodawstwu innego państwa członkowskiego UE z tytułu zabezpieczeń społecznych w związku z wykonywaną na jego terenie pracą w oparciu o umowę o pracę wyłącza obowiązek odprowadzania składek do ZUS. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy na terenie Polski prowadzona jest przez ów pracownika działalność gospodarcza.

Taka teza została zaprezentowana w interpretacji gdańskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 17 kwietnia 2014 r..

Działalność gospodarcza w Polsce i praca na Słowacji

Wnioskodawca prowadzi w Polsce indywidualną działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Jednocześnie jest on zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony na Słowacji. Praca ta nie ma charakteru marginalnego.

Po podpisaniu umowy o pracę ze słowackim pracodawcą wnioskodawca wystąpił do oddziału ZUS z zawiadomieniem o tym fakcie. Załączone zostały do niego: kopia umowy o pracę oraz list registracny FO wydany przez ZUA (odpowiednik polskiego ZUS-u). Następnie wnioskodawca wyrejestrował się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Pojawiły się jednak wątpliwości, czy podjęte działania są zgodne z prawem i czy rzeczywiście obowiązek odprowadzania składek do polskiego systemu, w sytuacji gdy podlega się ustawodawstwu słowackiemu, nie istnieje.

W wydanej decyzji gdański oddział ZUS-u stwierdził, że wnioskodawca - od momentu zatrudnienia na Słowacji i przyjęcia słowackiego systemu ubezpieczeń - winien odprowadzać wszelkie składki tylko w tamtym kraju. Jednocześnie powinien dokonać wyrejestrowania z polskiego systemu ubezpieczeń.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Kaucja gwarancyjna a VAT

Sprzedaż wysyłkowa - rozliczenie VAT

Adres biura wirtualnego jako przesłanka odmowy nadania NIP

 

Gdzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne

Podstawą do ustalenia i stosowania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w stosunku do osób migrujących od maja 2010 roku jest - w odniesieniu do państw członkowskich UE - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE L nr 166 poz. 1 z dnia 30 kwietnia 2004 roku) oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 roku dotyczące wykonania rozporządzenia 883/2004 (Dz. U. UE L nr 284 poz. 1 z 30 października 2009 roku).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 owego rozporządzenia osoby, do których jest ono stosowane, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »