Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
REKLAMA
Implementacja unijnych dyrektyw o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych ma na celu uproszczenie rozliczenia podatku od towarów i usług poprzez zmianę miejsca opodatkowania na miejsce świadczenia usługi. Narzędziem merytorycznego wsparcia projektu ma być Mały Punkt Kompleksowej Obsługi. Nie jest to nowa instytucja. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w stosunku do usługodawców, których rezydencja znajduje się poza granicami UE. W związku z koniecznością rozliczenia VAT stworzono dla nich możliwość wyboru państwa członkowskiego na terenie którego zdecydują się rozliczyć z europejskim fiskusem.
Przedsiębiorczość w skali euro
Nowe rozwiązania mają na celu możliwie najbardziej korzystne dostosowanie zasad odprowadzania podatku VAT do warunków funkcjonowania jednolitego rynku. Ma to doprowadzić do rozwoju transgranicznej przedsiębiorczości. W samej Rzeczpospolitej rynek usług objętych regulacją określono na 60 tysięcy podmiotów. Nie dziwią więc głosy sprzeciwu i wątpliwości podejmowane przez organizacje pozarządowe, które zgłaszają votum separatum do proponowanych zmian.
Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów
Mieszkasz w Polsce jeśli masz naszą kartę SIM
W związku z implementowaną dyrektywą miejscem świadczenia usługi telekomunikacyjnej, radiowej i telewizyjnej ma być miejsce zamieszkania konsumenta. Konfederacja Lewiatan zauważa problemy wynikające z interpretacji domniemania zawartego w Rozporządzeniu wykonawczym Rady nr 282/2011. Jeżeli konsument posiadający rezydencję w innym państwie członkowskim dokonana zakupu karty SIM w Polsce, gdzie nadano kod MCC to w związku z tym domniemaniem zostanie on obsłużony tak, jakby miał miejsce zamieszkania na terytorium RP.
Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Dodatkowo przyjęto wprost (art. 24a), iż osoba korzystająca z usług automatu telefonicznego, budki telefonicznej, punktu bezprzewodowego dostępu do Internetu, kafejki internetowej, hotelowego lobby albo restauracji ma siedzibę, miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w tym miejscu i to tam usługa jest faktycznie użytkowana i wykorzystywana.
Metody optymalizacji podatku w firmie
Wykreślić podatników podatku VAT
Problematyczną staje się kwestia, w której usługa świadczona jest na terenie statku morskiego lub powietrznego, albo pociągu wykonującego przewóz osób na terytorium UE. Państwem świadczenia jest państwo rozpoczęcia przewozu. Na tle przepisów miejsce świadczenia jest takie samo w przypadku, gdy odbiorcą jest konsument jak i podatnik VAT. Lewiatan przypuszcza, iż w regulacji tej chodziło o zwolnienie usługodawców z obowiązku śledzenia przemieszczającej się usługi. W projekcie brakuje natomiast konsekwencji i tak oto z przepisów nie wynika, iż polski operator zwolniony będzie z obowiązku wystawienia faktury z dopiskiem odwrotne obciążenie, gdy miejscem świadczenia jest terytorium innego państwa członkowskiego. Dla przykładu- operator francuski musi śledzić status usługi w pociągu jadącym z Polski do Francji. Stąd postulat, aby do nowelizowanych przepisów dopisać, iż nabywca usługi nie występuje w roli podatnika podatku VAT. Poza tym Konfederacja postuluje, by w nowelizacji przepisów o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych znalazło się odniesienie do Rozporządzenia wykonawczego Rady wprost (mimo, iż wiąże ono bezpośrednio państwa członkowskie).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat