Nie mniej niż 200 euro za rok
REKLAMA
Prawo do zwrotu VAT w Irlandii wynika z irlandzkich przepisów o VAT. Przepisy te realizują postanowienia VIII dyrektywy Rady Unii Europejskiej.
Jak ustalili Robert Smoczyński i Sławomir Czajka, specjaliści z działu doradztwa podatkowego firmy Deloitte we Wrocławiu, prawo do zwrotu VAT dotyczy towarów i usług nabywanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i przysługuje przedsiębiorcom (zarejestrowanym na terenie Polski jako podatnicy VAT czynni), którzy nie mają na terenie Irlandii siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Na zwrot podatku mogą liczyć tylko ci przedsiębiorcy, którzy w okresie, za jaki ma on być przyznany, nie dokonywali na terenie Irlandii dostawy towarów lub świadczenia usług. Wyjątkiem jest świadczenie usług, w przypadku których podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku jest usługobiorca, usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów i usług z tym transportem powiązanych.
REKLAMA
Jak podkreślają eksperci z wrocławskiego biura Deloitte, podstawą uzyskania zwrotu podatku jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami w terminie do 30 czerwca roku następującego po roku, którego wniosek dotyczy. W tym celu należy wypełnić wyłącznie w języku angielskim formularz VAT 60 EC dostępny na stronie internetowej irlandzkich władz podatkowych (www.revenue.ie) i przesłać go na adres urzędu.
Warto pamietać, że niezłożenie wniosku w terminie powoduje jego automatyczne odrzucenie, chyba że polski podatnik uzyska zgodę na przedłużenie terminu. Może to nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy niezachowanie terminu nastąpiło na skutek niezawinionych przez wnioskodawcę okoliczności.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty zakupu towarów i usług na terenie Irlandii, jak również zaświadczenie wydane przez polski urząd skarbowy, potwierdzające, że wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce, przy czym zaświadczenie powinno być wydane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przedłożenia go irlandzkim urzędnikom. W praktyce może to dla polskich podatników oznaczać konieczność wnioskowania o wydanie zaświadczenia przy każdorazowym występowaniu o zwrot podatku w Irlandii.
Zwrot podatku musi dotyczyć okresu obejmującego co najmniej 3 kolejne miesiące (wyjątek stanowią ostatnie miesiące w roku – np. listopad – grudzień lub grudzień) bądź całego roku kalendarzowego. Minimalna kwota zwrotu wynosi w przypadku wniosku dotyczącego od 1 do 3 miesięcy – 25 euro bądź, w przypadku gdy wniosek dotyczy całego roku kalendarzowego – 200 euro.
Zgodnie z irlandzkimi przepisami, tamtejsze władze podatkowe powinny rozpatrzyć wniosek i dokonać zwrotu podatku na wskazany w nim rachunek bankowy w ciągu 6 miesięcy. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele Deloitte, w praktyce na zwrot czeka się zwykle znacznie krócej, bo od 6 tygodni do 3 miesięcy. Dotyczy to wniosków, w przypadku których nie występuje konieczność uzupełniania braków formalnych.
WARTO WIEDZIEĆ
Dokumenty, jakie trzeba dołączyć do wniosku o zwrot VAT, powinny być załączone w oryginale (podlegają zwrotowi po rozpatrzeniu wniosku). Kopie dopuszczalne są tylko pod warunkiem, że wraz z nimi podatnik przedstawi pisemnie wyjaśnienie powodów, dla których oryginały nie mogły zostać przedstawione.
Adres, na który należy wysłać wniosek o zwrot VAT:
The Revenue Commissioners
Value-Added Tax (Unregistered) Repayments Section
Government Offices
Kilrush Road
Ennis
Co Clare
Ireland
Oprac. Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat