| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie mniej niż 200 euro za rok

Nie mniej niż 200 euro za rok

Polscy przedsiębiorcy mają prawo do odzyskania VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług na terenie Irlandii. Podstawą uzyskania zwrotu jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami.

Trzeba to zrobić do 30 czerwca roku następującego po roku, którego wniosek dotyczy. W tym celu należy wypełnić wyłącznie w języku angielskim formularz VAT 60 EC, który można pobrać ze stron internetowych władz podatkowych Irlandii.

Prawo do zwrotu VAT w Irlandii wynika z irlandzkich przepisów o VAT. Przepisy te realizują postanowienia VIII dyrektywy Rady Unii Europejskiej.

Jak ustalili Robert Smoczyński i Sławomir Czajka, specjaliści z działu doradztwa podatkowego firmy Deloitte we Wrocławiu, prawo do zwrotu VAT dotyczy towarów i usług nabywanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i przysługuje przedsiębiorcom (zarejestrowanym na terenie Polski jako podatnicy VAT czynni), którzy nie mają na terenie Irlandii siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Na zwrot podatku mogą liczyć tylko ci przedsiębiorcy, którzy w okresie, za jaki ma on być przyznany, nie dokonywali na terenie Irlandii dostawy towarów lub świadczenia usług. Wyjątkiem jest świadczenie usług, w przypadku których podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku jest usługobiorca, usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów i usług z tym transportem powiązanych.

Potrzebny wniosek i inne dokumenty

Jak podkreślają eksperci z wrocławskiego biura Deloitte, podstawą uzyskania zwrotu podatku jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami w terminie do 30 czerwca roku następującego po roku, którego wniosek dotyczy. W tym celu należy wypełnić wyłącznie w języku angielskim formularz VAT 60 EC dostępny na stronie internetowej irlandzkich władz podatkowych (www.revenue.ie) i przesłać go na adres urzędu.

Warto pamietać, że niezłożenie wniosku w terminie powoduje jego automatyczne odrzucenie, chyba że polski podatnik uzyska zgodę na przedłużenie terminu. Może to nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy niezachowanie terminu nastąpiło na skutek niezawinionych przez wnioskodawcę okoliczności.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty zakupu towarów i usług na terenie Irlandii, jak również zaświadczenie wydane przez polski urząd skarbowy, potwierdzające, że wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce, przy czym zaświadczenie powinno być wydane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przedłożenia go irlandzkim urzędnikom. W praktyce może to dla polskich podatników oznaczać konieczność wnioskowania o wydanie zaświadczenia przy każdorazowym występowaniu o zwrot podatku w Irlandii.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »