reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy wznowić postępowanie

Kiedy wznowić postępowanie

Od początku września w sprawie podatkowej zakończonej ostateczną decyzją można wznowić postępowanie. Warunkiem jest, by orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości miało wpływ na treść wydanej decyzji. Nie ma jednak pewności, czy wyroki Trybunału mają dotyczyć decyzji wydanych po wejściu Polski do Unii Europejskiej, czy również w okresie wcześniejszym.

Zmiany dotyczące wznawiania postępowania wprowadziła znowelizowana Ordynacja podatkowa. Doradcy podatkowi zwracają jednak uwagę na problemy związane z możliwością wznowienia postępowania podatkowego w oparciu o wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Nie mają pewności, czy wznowienie postępowania można stosować do decyzji wydanych przed dniem akcesji Polski do Unii Europejskiej, czy tylko do decyzji wydanych po tym dniu. Według niektórych specjalistów wznowienie nie może mieć zastosowania do decyzji wydanych przed 1 maja 2004 r.
Jednak to tylko jeden problem w tym podatkowym równaniu z wieloma niewiadomymi. Podobne wątpliwości budzą wyroki ETS, wydane przed przystąpieniem Polski do UE, czyli przed 1 maja 2004 r. Czy mogą być podstawą wznowienia postępowania, czy nie. Jak zauważa Mariusz Marecki z PricewaterhouseCoopers, przed przystąpieniem Polski do Unii wyroki ETS mogły być stosowane pomocniczo zgodnie z przepisami traktatu akcesyjnego.
Problem pojawia się wtedy, gdy orzeczenie ETS było znane w dacie wydania decyzji i można było wziąć to pod uwagę przy „normalnym” toku postępowania. Organy podatkowe mogą tak twierdzić i odmawiać prawa do wznowienia postępowania. Wydaje się, że praktyka będzie dążyć do zawężenia stosowania tego przepisu – twierdzi Mariusz Marecki.
I wcale nie jest to błaha sprawa. Szczególnie, że ostatnio Komisja Europejska wystąpiła do ETS ze skargą na Niemcy za nierówne traktowanie odliczeń od dochodu. Za naruszenie Traktatu UE uznano sytuację, w której obywatel niemiecki nie może odliczyć czesnego za szkołę za granicą. Przypomnijmy, że taka ulga na kształcenie i dokształcanie istniała także u nas i podobne były zasady jej rozliczania. Jeśliby ETS uznał racje Komisji, to niewątpliwie wyrok ten miałby wpływ np. na decyzję odmawiającą polskiemu podatnikowi odliczenia czesnego w zagranicznej szkole. Byłaby to przesłanka do wznowienia postępowania podatkowego. Tylko jak interpretować przepisy o wznowieniu – oto jest pytanie.
Co mówi Ordynacja podatkowa o wpływie orzecznictwa ETS na polskie przepisy
1. Minister finansów dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa ETS.
2. Organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie o udzieleniu interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza orzecznictwo ETS.
3. W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie ETS ma wpływ na treść wydanej decyzji.
Bogdan Świąder


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama