REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki nie załatają wszystkich dziur

REKLAMA

Hiszpania podniosła podatek na alkohol i papierosy. Chce w ten sposób dofinansować źle funkcjonującą opiekę zdrowotną. Podnoszenie podatków nie jest dobrym sposobem na ratowanie budżetu - twierdzą eksperci.
W Hiszpanii podatek, jakim obłożone są napoje alkoholowe, wzrasta o 10 proc. W przypadku papierosów podwyżka wynosi 5,3 proc. Wszystko po to, aby dofinansować deficytową służbę zdrowia. Finansowanie służby zdrowia leży w gestii władz regionalnych, ale rząd centralny zdecydował się na interwencję, kiedy wszystkie 17 regionów autonomicznych zgłosiło deficyt. Szacuje się, że łączny deficyt służby zdrowia w Hiszpanii wyniesie w 2005 r. co najmniej 2,5 miliarda euro. Rząd centralny chce również, aby regiony podwoiły opodatkowanie benzyny oraz podniosły opodatkowanie energii elektrycznej i przeznaczyły uzyskane w ten sposób środki na dofinansowanie opieki zdrowotnej.

Postanowiliśmy zapytać polskich specjalistów, czy rzeczywiście Hiszpania podjęła słuszną decyzję. Okazuje się, że chyba nie do końca decyzja ta była przemyślana. Dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślił, że podnoszenie podatków nie jest dobrym sposobem na ratowanie budżetu. Nie od dziś wiadomo, że wysokie podatki hamują rozwój gospodarczy i inwestycje, pośrednio wpływają na koszty pracy, a w konsekwencji stymulują wzrost bezrobocia i ogólną stagnację gospodarki. – Znacznie lepsze wydaje się obniżanie i racjonalizacja wydatków budżetowych. Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy jest najmniej uciążliwa dla ogółu podatników, a jednocześnie pełni ona pewną funkcję społeczną. Tym samym, przyzwolenie społeczne na tego typu podwyżki podatków jest znacznie większe niż np. na ogólną podwyżkę stawek PIT czy też VAT, co odczuliby absolutnie wszyscy konsumenci – wyjaśnił dr Janusz Fiszer.

Podobnego zdania jest Joanna Kanicka, partner EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o., która podkreśliła, że podwyżka jakiegokolwiek podatku rodzi ryzyko próby ucieczki od opodatkowania w szarą strefę i w przypadku Hiszpanii będzie rodziła ryzyko poszukiwania innych dróg dostępu do określonych dóbr. – Co więcej, podwyżka podatku akcyzowego może wywołać skutek wręcz odwrotny. Gdy bowiem przekroczy się pewną granicę „bólu”, tj. cenę na określone dobra, ludzie przestają te dobra w ogóle kupować. Podniesienie podatków w tym przypadku jest przejawem hipokryzji. Przyjmuje bowiem fikcję „kontynuacji” bezpłatnego dostępu do usług medycznych, a jednocześnie każe za ten dostęp „pośrednio” zapłacić obywatelom poprzez podwyżkę akcyzy – argumentowała Joanna Kanicka.

Natomiast dr Robert Zajdler, pracownik Departamentu Prawa Unii Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, wyjaśnił, że zwiększające się potrzeby budżetowe (zwłaszcza związane z polityką socjalną i zdrowotną państwa) rodzą konieczność zwiększania wpływów. Najprostszą formą pewnych i szybkich dochodów są podatki pośrednie, w tym akcyza od takich towarów, jak papierosy i alkohol. Jej podwyższenie przez Hiszpanię oznacza konieczność zapewnienia szybkich wpływów do budżetu. – Czy podwyżka podatków jest dobrym rozwiązaniem? Jeśli godzimy się na model socjalny państwa – nie ma innego rozwiązania, jak większe opodatkowanie – dodał dr Zajdler.

Podwyżka akcyzy w Hiszpanii
Za koktajl alkoholowy, który kosztował 3,50 euro, po podwyżce zapłacimy – 4,15 euro.
Paczka importowanych papierosów, która kosztowała 2,90 euro, teraz kosztuje 3,05 euro.

Ewa Matyszewska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA