Podatnicy składają coraz mniej wniosków
REKLAMA
W okresie od 1 stycznia do 30 września 2005 r. do wszystkich urzędów skarbowych w Polsce wpłynęły 54 142 wnioski o wydanie wiążących interpretacji podatkowych. – Do tej pory urzędy skarbowe wydały 45 659 interpretacji, z czego w 21 256 przypadkach urzędy przychyliły się do stanowiska podatnika zawartego we wniosku. Każda interpretacja została wydana w ustawowym 3-miesięcznym terminie.
W ciągu trzech kwartałów 2005 r. 9902 wnioski zostały pozostawione bez rozpatrzenia, bo zawierały błędy lub braki, które mimo wezwania nie zostały uzupełnione – poinformował wiceminister Stanisław Stec. Jednocześnie dodał, że w sytuacji gdy urzędy skarbowe na terenie działania jednej izby wydadzą różne interpretacje w jednej sprawie, izba skarbowa uchyla interpretację niewłaściwą. Gdy takie przypadki zdarzają się w skali kraju reaguje Ministerstwo Finansów.
Wiceminister Stec podkreślił również, że dzięki interpretacjom podmioty gospodarcze są bardziej pewne, jak stosować przepisy podatkowe. Z drugiej strony istnieje swego rodzaju nierówność, gdyż interpretacja przepisów ma pierwszeństwo stosowania nad samą ustawą, co prowadzi do sytuacji, że jeden podatnik musi stosować ustawę, a inny interpretację. – Nowy minister powinien doprecyzować przepisy dotyczące interpretacji, aby np. przy zmianie przepisów interpretacja wydana na podstawie starego stanu prawnego przestawała obowiązywać.
Trzeba również doprowadzić do sytuacji, aby vacatio legis dla nowych rozwiązań podatkowych była 6-, a nawet 12-miesięczna, po to by każdy mógł zapoznać się i przygotować do nowych przepisów – argumentował Stanisław Stec.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat