REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wirtualne zyski i straty

REKLAMA

Po zastosowaniu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nagle okazało się, że niektóre spółki są znacznie bogatsze lub, odwrotnie, biedniejsze niż były. Analiza pierwszych półrocznych sprawozdań finansowych sporządzonych przez te firmy według nowych zasad ukazuje, jak wiele zamieszania narobiły standardy międzynarodowe.

Oceny skutków wprowadzenia nowych standardów dokonały wszystkie firmy audytorskie z tzw. wielkiej czwórki. Co prawda, ich raporty różnią się, co jest uzależnione doborem „próby” do badania, jednak wnioski są takie same. Zmiany w wynikach finansowych spółek, w kapitałach, w wartości majątku to tylko niektóre efekty MSR. Nagle okazało się, że spółki są znacznie „bogatsze” lub, odwrotnie, „biedniejsze” niż były. Znaczące zmiany miały miejsce w wielu spółkach. Wzrosty wyników odnotowano m.in. w spółkach: Budimex, Amica, Zelmer, Echo i Bioton. Z kolei spadki wyników odnotowały m.in. następujące spółki: Orbis, Sokołów, PGNiG, Orlen.

REKLAMA

Autopromocja

Prowizje pobrane od nowo udzielonych kredytów nie są ujmowane jako przychód banku, lecz podlegają rozliczeniu w czasie.

– Największy relatywnie wpływ na wzrost prezentowanych wyników finansowych za pierwsze półrocze 2005 r. według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), w porównaniu z ustalonymi według polskich zasad rachunkowości, miał wybór kursu walut stosowanego do wyceny pozycji bilansowych. Najbardziej widoczne zmiany powodujące, że wyniki finansowe według MSSF były niższe, to zwiększona amortyzacja na skutek wyceny środków trwałych oraz obciążenie wyników wypłatami z zysku netto – podkreślił Jacek Hryniuk, partner Ernst & Young.

Różnice w kapitałach

Ogromnym problemem dla spółek jest zastosowanie standardu dotyczącego hiperinflacji. Wymaga on przeszacowania kapitałów w spółkach. Czy wymóg ten jest do zrealizowania w polskich warunkach – zdania są podzielone. Zastosowanie standardu skutkuje tym, że spółka będzie miała inne kapitały w Krajowym Rejestrze Sądowym, a inne w sprawozdaniu finansowym. Powstaje pytanie, czy powinna dokonać korekty wartości kapitałów wpisanej do KRS?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Różnicę powstałą z przeszacowania powinno się wykazać w nocie objaśniającej do sprawozdania i nie trzeba korygować zapisów w KRS – uważa Tomasz Konieczny, dyrektor z PricewaterhouseCoopers. Nie wszyscy jednak podzielają ten pogląd.

Zdania wśród audytorów są podzielone. Pojawiają się twierdzenia, że powinniśmy wystąpić do Komisji Europejskiej lub bezpośrednio do Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości z wnioskiem o zwolnienie ze stosowania tego standardu.

Korekty, które zwiększyły wartość kapitałów własnych, to nie tylko korekty hiperinflacyjne, ale też ujęcie środków trwałych w wartości godziwej oraz odmienne traktowanie tzw. ujemnej wartości firmy. Zmiany, które wpłynęły ujemnie na wartość kapitałów, związane były z rozpoznaniem odpisów aktualizujących wartość środków trwałych i nieruchomości inwestycyjnych oraz korekty hiperinflacyjne. Oczywiście nie należy też zapominać o wpływie ustalenia podatku odroczonego z tytułu korekt przy przejściu z polskich zasad rachunkowości na MSSF-y – podkreślił Jacek Hryniuk.

Zmiany w bankach

Zmiany dotyczyły również banków. Największy wpływ na zmiany wskaźników miała wycena metodą zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej.

– Prowizje z tytułu udzielenia kredytów, pobrane i uwzględnione w wyniku finansowym w latach poprzednich, skorygowały kapitały własne banków i podlegają ponownemu rozliczeniu do wyniku finansowego przez cały okres życia kredytów.

Prowizje pobrane od nowo udzielonych kredytów nie są ujmowane jako przychód banku, lecz podlegają rozliczeniu w czasie – stwierdził Paweł Ryba z KPMG. Banki muszą rozliczyć ponownie prowizje od wszystkich udzielonych i nie spłaconych dotychczas kredytów. Podkreślił, że prowizje te ujmowane są w rachunku zysków i strat jako przychody odsetkowe, a nie, jak dotychczas, jako przychody z tytułu prowizji, co ma pozytywny wpływ na marżę odsetkową realizowaną przez banki. Marża odsetkowa jest ważnym wskaźnikiem dla banków i rozwiązanie to poprawia wizerunek tych banków, w których jest ona wysoka. Jednak są też negatywne skutki zastosowania MSSF. Prezentacja wyceny pewnych instrumentów pochodnych, tzw. swapów płynnościowych, wpływa z kolei negatywnie na marżę odsetkową realizowaną przez banki, a szczególnie te, które odnotowały istotny wzrost kredytów hipotecznych udzielonych w walutach obcych – podkreślił Paweł Ryba. Korekty z tego tytułu może nie są szokujące, ale z pewnością mają wpływ na wizerunek firmy.

W spółkach paliwowych

Spółki paliwowe dotychczas swoje przychody ujmowały łącznie z akcyzą i opłatami paliwowymi. Według standardów przychody spółek paliwowych trzeba pomniejszać o te elementy – podkreślił Waldemar Bojara z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Przychody te będą więc niższe. Zmiana ta miała znaczny wpływ na przychody PKN Orlen czy Lotos.

Trudniejsza analiza

REKLAMA

– Analiza sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z MSSF-ami wymaga dużo uważniejszej lektury niż sprawozdania według polskich zasad rachunkowości – podkreśla Anna Sirocka, partner Ernst & Young. W przypadku sporządzania sprawozdania finansowego po raz pierwszy zgodnie z MSSF, spółka może skorzystać z różnego rodzaju zwolnień przewidywanych przez standardy i te wybory determinują sposób ustalenia danych w sprawozdaniu finansowym. Znajomość wyborów dokonanych przez spółkę, jak również przyjętych przez nią rozwiązań, jest niezbędna dla zrozumienia wyników finansowych prezentowanych przez spółkę czy grupę kapitałową. – Znaczenie ma także interpretacja MSSF-ów w odniesieniu do takich zagadnień jak rozpoznanie prawa wieczystego użytkowania czy korekty hiperinflacyjne kapitałów – stwierdza Anna Sirocka.

Każda ze spółek musiała przygotować zestawienie zmian (korekt) pomiędzy standardami, podać ich wartości, opisać oraz podać ich wpływ na wynik finansowy i wartość kapitałów własnych w sporządzanym w 2005 r. sprawozdaniu finansowym. Bez takich wyjaśnień dotyczących danych historycznych czytelnik sprawozdania finansowego byłby praktycznie pozbawiony możliwości zrozumienia, na czym polegają zmiany bez dokonania dodatkowych analiz – podkreśla Jacek Hryniuk.

Bilans zamknięcia za 2004 r. ciągle jeszcze w spółkach jest korygowany, co oznacza, że ich raporty za I półrocze 2005 zawierają niestety błędy – podkreślił Mirosław Szmigielski z PricewaterhouseCoopers. Inwestorzy przed podjęciem właściwych decyzji muszą więc dokładnie czytać noty objaśniające do sprawozdań.

Wiesława Moczydłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

Dochody ze sprzedaży ŚT i WNiP nie będą podstawą do obliczenia składki zdrowotnej. To wszystkie zmiany w tej składce od 2025 roku?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie zmiany przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

REKLAMA

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA

Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

REKLAMA