Obowiązkowa raz do roku
REKLAMA
Już po raz drugi z obowiązku przeprowadzenia inwentaryzacji rocznej handlowcy mogą wywiązać się, przeprowadzając ją w dowolnym momencie roku. Zapasy towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją wartościową w punktach obrotu detalicznego (oraz zapasy drewna w jednostkach prowadzących gospodarkę leśną) mogą być inwentaryzowane raz, w dowolnym momencie roku. Tak przeprowadzony spis z natury stanowi spełnienie obowiązku inwentaryzacji rocznej, niezależnie od tego, w jakim miesiącu zostanie zrobiony.
Warto dodać, że za inwentaryzację roczną można uznać spis z natury towarów i opakowań w punkcie obrotu detalicznego, przeprowadzony jako okolicznościowy (np. w związku z pożarem, powodzią, włamaniem, rabunkiem itp.). Jeśli ktoś w ciągu roku już taki spis sporządził, nie musi robić tego ponownie.
Niestety, możliwość taką mają tylko ci handlowcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe. Podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą przestrzegać przepisów rozporządzenia w sprawie prowadzenia tej księgi. Zgodnie z par. 27 ust. 1 tego rozporządzenia, podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych (...) na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności. Przepis nie pozwala zatem na sporządzenie spisu z natury w dowolnym momencie roku, który mógłby być uznany za inwentaryzację roczną. I chociaż praktyka pokazuje, że ci podatnicy, którzy mają duże magazyny, prowadzą z reguły księgi rachunkowe, a nie księgę przychodów i rozchodów, to jednak jest to kolejny przykład niczym nieuzasadnionego różnicowania podatników.
Wiesława Moczydłowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat