reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na podatku liniowym można stracić

Na podatku liniowym można stracić

Podatnicy, których średnie miesięczne dochody nie przekraczają 4000 zł, nie powinni decydować się na wybór podatku liniowego. Szczegółowe analizy powinni przeprowadzić również korzystający z ulgi odsetkowej lub planujący inwestycje w fabrycznie nowe środki trwałe.

Do 20 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą mają czas na wybór formy opodatkowania na 2006 rok. Coraz większą popularnością cieszy się podatek liniowy. Nie zawsze jednak warto korzystać z tej formy opodatkowania. Jest ona mało opłacalna dla osób o stosunkowo niskich dochodach. Uwzględniając kwotę wolną od podatku, liniowa forma opodatkowania jest atrakcyjna dopiero w przypadku dochodu przekraczającego 41 834 zł. Dotyczy to jednak przypadku, gdy podatnik nie osiąga żadnych innych przychodów do opodatkowania. Warto też pamiętać, że kwota ta to dochód po wszelkich odliczeniach. Chodzi tu głównie o odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. W 2005 roku ich wysokość wynosiła około 6250 zł. Oznacza to, że dopiero dochód przedsiębiorcy na poziomie przekraczającym 48 084 zł uzasadnia wybór podatku liniowego. W przeliczeniu na dochód miesięczny jest to około 4000 zł.

Małżonek bez dochodów

Bardziej skomplikowanych kalkulacji muszą dokonać przedsiębiorcy, którzy mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Wybór podatku liniowego wyklucza taką możliwość. W najprostszym przypadku – gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi nie osiąga żadnych dochodów – podatek liniowy warto wybrać, gdy podstawa opodatkowania jest wyższa niż 83 668 zł. Uwzględniając składki na ubezpieczenia społeczne, podatnik musi osiągnąć około 90 000 rocznego dochodu (czyli średnio 7500 zł miesięcznie), aby zarobić na wyborze podatku liniowego.

Ulgi podatkowe

Wybór podatku liniowego bardzo dokładnie powinni przemyśleć podatnicy chcący korzystać z ulgi odsetkowej. Polega ona na odliczeniu od podstawy opodatkowania faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Wydatki te pomniejszą tylko podstawę opodatkowania, od której podatek obliczany jest według skali podatkowej. Jeśli podatnik będzie osiągał tylko dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem liniowym, z ulgi tej nie skorzysta. A ulga ta – jak wszystkie odliczane od dochodu – może pozwolić uniknąć konieczności płacenia podatku według wyższej stawki podatkowej.
Podobnie jest z ulgą remontową. Podatnicy często nie odliczali całej jej kwoty ze względu na brak podatku w odpowiedniej wysokości. Nierozliczona kwota może zostać odliczona od podatku w kolejnych latach. Niestety, tylko od podatku wyliczanego według skali podatkowej. Nie będzie problemu, jeżeli podatnik posiadał inne dochody, z którymi będzie mógł rozliczyć ulgę (np. dochody z pracy). Jeśli jednak takich dochodów nie osiągnie, powinien zastanowić się nad rezygnacją z podatku liniowego na jeden rok.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama