REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na podatku liniowym można stracić

REKLAMA

Podatnicy, których średnie miesięczne dochody nie przekraczają 4000 zł, nie powinni decydować się na wybór podatku liniowego. Szczegółowe analizy powinni przeprowadzić również korzystający z ulgi odsetkowej lub planujący inwestycje w fabrycznie nowe środki trwałe.
Do 20 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą mają czas na wybór formy opodatkowania na 2006 rok. Coraz większą popularnością cieszy się podatek liniowy. Nie zawsze jednak warto korzystać z tej formy opodatkowania. Jest ona mało opłacalna dla osób o stosunkowo niskich dochodach. Uwzględniając kwotę wolną od podatku, liniowa forma opodatkowania jest atrakcyjna dopiero w przypadku dochodu przekraczającego 41 834 zł. Dotyczy to jednak przypadku, gdy podatnik nie osiąga żadnych innych przychodów do opodatkowania. Warto też pamiętać, że kwota ta to dochód po wszelkich odliczeniach. Chodzi tu głównie o odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. W 2005 roku ich wysokość wynosiła około 6250 zł. Oznacza to, że dopiero dochód przedsiębiorcy na poziomie przekraczającym 48 084 zł uzasadnia wybór podatku liniowego. W przeliczeniu na dochód miesięczny jest to około 4000 zł.

Małżonek bez dochodów

Bardziej skomplikowanych kalkulacji muszą dokonać przedsiębiorcy, którzy mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Wybór podatku liniowego wyklucza taką możliwość. W najprostszym przypadku – gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi nie osiąga żadnych dochodów – podatek liniowy warto wybrać, gdy podstawa opodatkowania jest wyższa niż 83 668 zł. Uwzględniając składki na ubezpieczenia społeczne, podatnik musi osiągnąć około 90 000 rocznego dochodu (czyli średnio 7500 zł miesięcznie), aby zarobić na wyborze podatku liniowego.

Ulgi podatkowe

Wybór podatku liniowego bardzo dokładnie powinni przemyśleć podatnicy chcący korzystać z ulgi odsetkowej. Polega ona na odliczeniu od podstawy opodatkowania faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Wydatki te pomniejszą tylko podstawę opodatkowania, od której podatek obliczany jest według skali podatkowej. Jeśli podatnik będzie osiągał tylko dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem liniowym, z ulgi tej nie skorzysta. A ulga ta – jak wszystkie odliczane od dochodu – może pozwolić uniknąć konieczności płacenia podatku według wyższej stawki podatkowej.
Podobnie jest z ulgą remontową. Podatnicy często nie odliczali całej jej kwoty ze względu na brak podatku w odpowiedniej wysokości. Nierozliczona kwota może zostać odliczona od podatku w kolejnych latach. Niestety, tylko od podatku wyliczanego według skali podatkowej. Nie będzie problemu, jeżeli podatnik posiadał inne dochody, z którymi będzie mógł rozliczyć ulgę (np. dochody z pracy). Jeśli jednak takich dochodów nie osiągnie, powinien zastanowić się nad rezygnacją z podatku liniowego na jeden rok.

Odliczanie straty

Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym mogą uwzględniać w swoich zeznaniach straty z lat ubiegłych. Nie oznacza to, że podatek liniowy jest atrakcyjny. Lepsze mogą być zasady ogólne. W wielu sytuacjach odliczenie od podstawy opodatkowania strat z lat ubiegłych spowoduje, że podatnik nie przekroczy pierwszego progu skali podatkowej. W przypadku jednoosobowej działalności podatek liniowy warto wybrać, dopiero jeśli rocznych dochód przekroczy 48 084 zł (uwzględniając składki na ubezpieczenia społeczne). Jeśli dodamy do tego 20 000 zł strat z lat ubiegłych, które podatnik ma prawo uwzględnić w rozliczeniu za 2006 rok, podatek liniowy stanie się opłacalny dopiero przy rocznym dochodzie w wysokości 68 084 zł.
48 084 zł po przekroczeniu tej kwoty podatnik nieosiągający żadnych innych przychodów powinien wybrać podatek liniowy.
90 000 zł musi zarobić podatnik, którego małżonek nie osiąga żadnych dochodów, żeby zyskać na podatku liniowym.

Planowane inwestycje

Wybór podatku liniowego muszą dokładnie przekalkulować podatnicy planujący w 2006 roku inwestycje w fabrycznie nowe środki trwałe. W przypadku takich środków trwałych, zaliczonych do grup 3-6 Klasyfikacji, ustawodawca przewidział możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w pierwszym roku podatkowym wysokich odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30 proc. wartości początkowej. W pewnych przypadkach odpis ten może być nawet znacznie wyższy. Wybór podatku liniowego nie wyklucza takiej preferencyjnej amortyzacji. Może się jednak okazać, że w wyniku jej zastosowania dochód podatnika nie przekroczy poziomu, od którego opłacalne jest rozliczanie się 19-proc. podatkiem liniowym.

Konrad Piłat


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

REKLAMA

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

REKLAMA