REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak proporcjonalnie odliczyć odsetki

REKLAMA

Podatnik nie może odliczyć odsetek od kredytu wydatkowanego na nabycie gruntu lub prawa użytkowania wieczystego. Jeżeli jednak kredyt przeznaczono na zakup gruntu tylko w części, odsetki można odliczyć proporcjonalnie.
Ulga odsetkowa to jedyna obowiązująca ulga mieszkaniowa. Jest to niestety jedna z najbardziej skomplikowanych ulg. A podatnicy, którzy chcą z niej skorzystać, muszą spełnić wiele warunków.
Pułapką, w którą można wpaść zupełnie nieświadomie, jest odliczenie odsetek od kredytu wydatkowanego na grunt.
Zgodnie z ustawą odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytów czy pożyczek wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu. Ustawodawca nie wymaga od podatnika, żeby brał oddzielny kredyt na nabycie udziału w gruncie.

W przypadku wykorzystania kredytu na cele mieszkaniowe oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczyć można tylko część przypadającą na zakup mieszkania czy domu. W tym celu trzeba wyliczyć proporcję, w jakiej wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pozostają do łącznych wydatków.

Kłopotu z wyliczaniem proporcji nie będą mieli podatnicy, którzy wydatki na grunt sfinansowali z własnej kieszeni, a nie z kredytu. Jednak zdarzają się i takie sytuacje, kiedy kredyt czy pożyczka finansuje 100 proc. ceny mieszkania albo domu. Wtedy trzeba uważać z odliczeniem i najpierw wyliczyć proporcję.
W tym celu w pierwszej kolejności trzeba wyliczyć procent, jaki przypada na kredyt. Prześledźmy to na przykładzie.

PRZYKŁAD
Jan Kowalski zaciągnął kredyt w wysokości 150 000 zł. Za mieszkanie zapłacił 135 000 zł, a 15 000 zł to należność przypadająca za udział w gruncie.
Teraz, żeby wyliczyć, jaki procent przypada na grunt, należy wydatki na grunt pomnożyć przez 100 i wynik podzielić przez całą kwotę kredytu.
(15 000 x 100): 150 000 = 10. Wynik to procent, jaki przypada na grunt. 100 proc. – 10 proc. = 90 proc. Ten wynik to kwota przypadająca na nabycie mieszkania. Następnie z kwoty całego kredytu trzeba wyliczyć, ile wynosi udział odsetek do odliczenia, czyli ustawowy limit 189 000: 150 000 zł = 1,26.
Następnie kwotę zapłaconych odsetek należy podzielić przez wynik, czyli 2500 zł: 1,26 = 1984 zł 12 gr
Tyle podatnik mógłby odliczyć, gdyby cała kwota kredytu została wydatkowana na nabycie mieszkania. Ale w tym przypadku było to tylko 90 proc. kredytu. Teraz należy kwotę odsetek do odliczenia pomnożyć przez 90 proc., co daje 1984 zł 12 gr x 90 proc. = 1785 zł 71 gr.

Tyle podatnik może odliczyć.

Aleksandra Tarka


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA