reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zamiast na pocztę, do konsula

Zamiast na pocztę, do konsula

Jeśli podatnik chce wysłać zeznanie do urzędu skarbowego za pośrednictwem zagranicznej poczty, musi pamiętać, aby zrobić to odpowiednio wcześnie. Za datę złożenia PIT uznaje się w tym przypadku datę wpłynięcia zeznania do urzędu, a nie datę stempla pocztowego.

Na złożenie zeznania za 2005 rok mamy tym razem czas do poniedziałku 2 maja 2006 r. Co prawda przepisy przewidują, że zeznanie należy złożyć do 30 kwietnia, jednak z Ordynacji podatkowej jasno wynika, że jeśli taki dzień jest dniem wolnym, termin upływa dopiero w najbliższy mu dzień roboczy, czyli zwykle w najbliższy poniedziałek.

Najpopularniejsze formy składania PIT, z jakich korzystają zwyczajowo podatnicy, to osobiste dostarczenie formularza do urzędu lub wysłanie go pocztą. W przypadku korzystania z usług Poczty Polskiej za datę złożenia zeznania uważa się datę ze stempla pocztowego. Oznacza to, że żeby zdążyć z zeznaniem na czas, trzeba wysłać je do fiskusa najpóźniej przed północą 2 maja. Z reguły jest tak, że spora grupa zapracowanych na co dzień podatników chętnie z tej możliwości korzysta.

Niestety, tego komfortu mogą nie mieć podatnicy pracujący na co dzień za granicą. Będzie tak wtedy, gdy wysłanie zeznania planują na ostatnią chwilę, i nie z Polski, tylko z kraju, w którym są zatrudnieni. Oczywiście, jeżeli z polskim fiskusem muszą się rozliczyć. Jest tak dlatego, że Ordynacja podatkowa mówi o tym, że zeznanie złożone jest w terminie, wtedy gdy zostanie nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (czyli za pośrednictwem Poczty Polskiej) albo złożone w polskim urzędzie konsularnym.

W przypadku osób, które chcą wysłać zeznanie do Polski za pośrednictwem poczty zagranicznej, o dacie złożenia zeznania będzie decydował moment wpłynięcia PIT do urzędu. Potwierdza to wyrok WSA z 24 sierpnia 2005 r. (sygn. akt III SA/Wa 928/05; niepublikowany), w którym sąd podkreślił, że w przypadku, gdy przepisy prawa przewidują termin złożenia pisma, zaś podatnik nadał takie pismo w zagranicznym urzędzie pocztowym, o zachowaniu terminu decyduje data wpływu pisma do organu podatkowego.

Warto zatem zadbać albo o odpowiednio wcześniejsze wysłanie zeznania, albo też do właściwego naczelnika urzędu skarbowego złożyć wniosek o odroczenie terminu przewidzianego na roczne rozliczenie. Wybierając drugą możliwość, trzeba pamiętać, że wniosek musi być uzasadniony ważnym interesem podatnika lub ważnym interesem publicznym. O odroczeniu terminu decyduje organ podatkowy. Sam fakt przebywania za granicą może okazać się niewystarczający, aby urząd uznał za uzasadnione odroczenie terminu na złożenie zeznania. Ponadto wniosek o odroczenie musi być złożony w urzędzie przed upływem terminu na złożenie rocznego PIT. Wszystko dlatego, że termin na rozliczenie z fiskusem jest terminem materialnym i po jego upływie nie można go przywrócić.

Jak można złożyć zeznanie
Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem zeznanie zostało:
• wysłane w formie elektronicznej, za poświadczeniem przedłożenia, do organu podatkowego lub do jednostki informatycznej obsługi administracji podatkowej;
• nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym;
• złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku;
• złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego;
• złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama