reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kary tylko za ciągłe spóźnienia

Kary tylko za ciągłe spóźnienia

Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny.

Uporczywość to działanie wielokrotne, powtarzające się. W pewnych jednak sytuacjach osoba, która nie wywiązała się z obowiązków tylko raz, też może być ukarana za uporczywe nieregulowanie podatków.


Przy rozliczeniu się z fiskusem za 2005 rok może się okazać, że fiskusowi trzeba dopłacić. Dopłatę trzeba wnieść do urzędu najpóźniej w ostatnim dniu złożenia zeznania rocznego. W tym roku jest to 2 maja 2006 r., bo 30 kwietnia wypada w niedzielę.Kara za wykroczenie

W przypadku gdy podatnik nie wpłaca w terminie podatku, może zostać ukarany karą grzywny za wykroczenie skarbowe, jakie przewiduje kodeks karny skarbowy (k.k.s.). Kara grzywny może być wymierzona od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Zatem najniższa kara może wynieść 89,91 zł, a najwyższa 17 982 zł.


– Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku jest wykroczeniem skarbowym, za które podatnik może zostać ukarany karą grzywny. Nie jest to czyn, za który może grozić podatnikowi szczególnie surowa odpowiedzialność karna. Poza tym samo wykroczenie przedawnia się już po upływie roku – wyjaśniał Jacek Tkaczyk, dyrektor do spraw podatków w CTL Logistics.


Jednocześnie dodał, że wydaje się, iż intencją ustawodawcy, który wprowadził karę do k.k.s., było zdyscyplinowanie podatników do terminowego regulowania zobowiązań podatkowych. Ze stosowaniem tego przepisu istnieją problemy. Aby podatnika ukarać, należy mu wcześniej udowodnić, iż nie tylko nie wpłacał podatku w terminie, ale że czynił to także w sposób uporczywy.Od 89,91 zł do 17 982 zł może wynieść kara grzywny za wykroczenie skarboweDefinicja uporczywości

Mirosława Przewoźnik-Kurzyca z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers podkreśliła, że przepis k.k.s. wyraźnie stanowi, iż wykroczeniem jest uporczywe niewpłacanie podatku w terminie. – Jednorazowe opóźnienie zapłaty podatku w terminie nie może być uznane za uporczywe. Określenie to zakłada co najmniej powtarzalność danej czynności. Ponadto termin ten zawiera także ujemną ocenę zachowania podatnika – określenie działania uporczywym odnosi się do trwania przy swoim stanowisku, w okolicznościach uzasadniających jego zmianę, np. ciągłe opóźnianie się z zapłatą podatku pomimo wezwań organu podatkowego. Zatem dla uznania, że niewpłacanie podatku ma charakter uporczywy, ważne będzie ustalenie istnienia złej woli po stronie podatnika – dodała nasza rozmówczyni.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama