Tylko przed organem podatkowym
REKLAMA
Podatnik wystąpił więc do sądu o wznowienie postępowania. Jako podstawę wznowienia postępowania sądowego skarżący wskazał art. 272 par. 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Stanowi on, że można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodności aktu normatywnego z konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.
To właśnie na tej podstawie skarżący żądał zmiany wyroku poprzez stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej podjętej na podstawie, jak się okazało, niekonstytucyjnego przepisu.
Ten jednak odmówił, wskazując, że nie można wznowić postępowania sądowoadministracyjnego w razie stwierdzenia przez TK niekonstytucyjności przepisów prawa materialnego. Sąd administracyjny nie jest powołany do stosowania prawa materialnego, a jedynie do oceny stosowania tego prawa przez organ administracji publicznej.
NSA jednak oddalił skargę kasacyjną. Sąd zgodził się z interpretacją sądu I instancji, że nie ma podstaw do wznowienia postępowania sądowego w przypadku stwierdzenia niekonstytucyjności przepisów materialnych. NSA potwierdził, że sądy administracyjne nie stosują prawa materialnego. Wskazał jednocześnie, że podatnik w opisywanej sytuacji może wyeliminować wadliwą decyzję. Ale należy to zrobić w trybie wznowienia postępowania administracyjnego, a nie sądowego.
Wyrok jest prawomocny.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat