REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing zagraniczny może być korzystny podatkowo

Leasing zagraniczny może być korzystny podatkowo
Leasing zagraniczny może być korzystny podatkowo

REKLAMA

REKLAMA

Polskie firmy nie stosują w Polsce zbyt często leasingu zagranicznego. Taki leasing znajduje zastosowanie m.in. przy dużych projektach infrastrukturalnych - ocenia Anna Sękowska, doradca podatkowy z kancelarii Wolf Theiss. Przepisy dotyczące tego typu transakcji nakładają na polskiego leasingobiorcę dodatkowe obowiązki i ryzyka.

"Leasing zagraniczny nie jest częstym zjawiskiem w Polsce. Jest on spotykany w przypadku dużych projektów infrastrukturalnych, w których jeden z członków konsorcjum leasinguje sprzęt z zagranicy. Zdarza się również, że polscy przedsiębiorcy leasingują samoloty korzystając z oferty zagranicznej firmy leasingowej" – napisała Sękowska w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

REKLAMA

Autopromocja

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji po wrześniowym posiedzeniu RPP zwrócił uwagę, że sprawozdawczość dotycząca leasingu w odniesieniu do mierzenia inwestycji może być nieadekwatna i zaniżać ich wartość w gospodarce. Dodał, że w analizach NBP brał pod uwagę rolę leasingu zagranicznego w finansowaniu nakładów przedsiębiorstw, nie podał jednak szczegółów.

Sękowska poinformowała, że uregulowania dotyczące transakcji leasingu zagranicznego nakładają na krajowego leasingobiorcę dodatkowe obowiązki i ryzyka.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zapłata przez polskiego przedsiębiorcę należności z tytułu leasingu urządzenia przemysłowego (w tym także samochodu osobowego), handlowego lub naukowego na rzecz zagranicznego leasingodawcy wiąże się najczęściej z obowiązkiem poboru podatku (tzw. podatek u źródła). Stawka takiego podatku to 20 proc. Kwota podatku powinna zostać przez polskiego leasingobiorcę potrącona z wypłacanych należności i w kolejnym miesiącu wpłacona do właściwego urzędu skarbowego. Dodatkowo, leasingobiorca musi sporządzić roczną informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku i przekazać taką informację zarówno do polskiego urzędu skarbowego jak i zagranicznemu leasingodawcy" - napisała Sękowska.

Dodała, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę z innymi krajami przewidują obniżone stawki podatku (5 proc. lub 10 proc.) lub wyłączają opłaty leasingowe z kategorii należności licencyjnych objętych podatkiem u źródła.

"Jednak, aby móc zastosować obniżoną stawkę lub nie pobrać podatku w ogóle, polski leasingobiorca musi posiadać aktualny certyfikat rezydencji podatkowej leasingodawcy" - napisała.

"Z leasingiem zagranicznym wiążą się więc po stronie polskiego leasingobiorcy dodatkowe obowiązki administracyjne i ryzyko nieprawidłowego rozliczenia podatku. Leasingodawca musi się zaś liczyć z faktem, że jego należność może zostać pomniejszona o polski podatek. Podatek taki płatny jest od kwoty wypłacanej należności, a zatem od przychodu bez uwzględniania kosztów. Podatek w Polsce trzeba więc będzie zapłacić także w przypadku gdy działalność zagranicznego leasingodawcy przynosi straty" - dodała. (PAP Biznes)

mj/ tus/ asa/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

Wymiana tachografów w 2025 r. Komisja Europejska wprowadziła okres przejściowy. Edukacja zamiast kar - co to oznacza w praktyce?

Komisja Europejska niespodziewanie wprowadziła okres przejściowy dla przewoźników, którzy nie zdążyli wymienić tachografów na najnowsze modele G2V2. Do końca lutego 2025 roku służby kontrolne w krajach UE mają stosować łagodniejsze podejście, rezygnując z kar na rzecz edukacji. Choć dla wielu firm transportowych to ulga, ekspert Inelo przestrzega - dokument nie daje pełnej gwarancji ochrony przed mandatami. Co więcej, sierpniowy termin wymiany kolejnej generacji tachografów nie przewiduje takiego ułatwienia.

REKLAMA

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. Jak to zrobić i kiedy warto

Czym jest obniżenie kapitału zakładowego, jak je przeprowadzić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w jakich sytuacjach może się to okazać korzystną decyzją?

Co to jest inwestycja w obcym środku trwałym? Tylko ulepszenie, czy także remont?

Pojęcie „inwestycji w obcym środku trwałym” nie zostało bezpośrednio zdefiniowane zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. W związku z tym, u podatnika, mogą pojawić się wątpliwości przy próbie ustalenia, czy dana czynność będzie spełniała znamię inwestycji w obcym środku trwałym.

Branża TSL w 2025 r.: tachografy, cła, procedury. Jakie zmiany (prawne, technologiczne, operacyjne) czekają firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne

Rok 2025 przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

REKLAMA

PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

REKLAMA