REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing zagraniczny może być korzystny podatkowo

Leasing zagraniczny może być korzystny podatkowo
Leasing zagraniczny może być korzystny podatkowo

REKLAMA

REKLAMA

Polskie firmy nie stosują w Polsce zbyt często leasingu zagranicznego. Taki leasing znajduje zastosowanie m.in. przy dużych projektach infrastrukturalnych - ocenia Anna Sękowska, doradca podatkowy z kancelarii Wolf Theiss. Przepisy dotyczące tego typu transakcji nakładają na polskiego leasingobiorcę dodatkowe obowiązki i ryzyka.

"Leasing zagraniczny nie jest częstym zjawiskiem w Polsce. Jest on spotykany w przypadku dużych projektów infrastrukturalnych, w których jeden z członków konsorcjum leasinguje sprzęt z zagranicy. Zdarza się również, że polscy przedsiębiorcy leasingują samoloty korzystając z oferty zagranicznej firmy leasingowej" – napisała Sękowska w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

REKLAMA

Autopromocja

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji po wrześniowym posiedzeniu RPP zwrócił uwagę, że sprawozdawczość dotycząca leasingu w odniesieniu do mierzenia inwestycji może być nieadekwatna i zaniżać ich wartość w gospodarce. Dodał, że w analizach NBP brał pod uwagę rolę leasingu zagranicznego w finansowaniu nakładów przedsiębiorstw, nie podał jednak szczegółów.

Sękowska poinformowała, że uregulowania dotyczące transakcji leasingu zagranicznego nakładają na krajowego leasingobiorcę dodatkowe obowiązki i ryzyka.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zapłata przez polskiego przedsiębiorcę należności z tytułu leasingu urządzenia przemysłowego (w tym także samochodu osobowego), handlowego lub naukowego na rzecz zagranicznego leasingodawcy wiąże się najczęściej z obowiązkiem poboru podatku (tzw. podatek u źródła). Stawka takiego podatku to 20 proc. Kwota podatku powinna zostać przez polskiego leasingobiorcę potrącona z wypłacanych należności i w kolejnym miesiącu wpłacona do właściwego urzędu skarbowego. Dodatkowo, leasingobiorca musi sporządzić roczną informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku i przekazać taką informację zarówno do polskiego urzędu skarbowego jak i zagranicznemu leasingodawcy" - napisała Sękowska.

Dodała, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę z innymi krajami przewidują obniżone stawki podatku (5 proc. lub 10 proc.) lub wyłączają opłaty leasingowe z kategorii należności licencyjnych objętych podatkiem u źródła.

"Jednak, aby móc zastosować obniżoną stawkę lub nie pobrać podatku w ogóle, polski leasingobiorca musi posiadać aktualny certyfikat rezydencji podatkowej leasingodawcy" - napisała.

"Z leasingiem zagranicznym wiążą się więc po stronie polskiego leasingobiorcy dodatkowe obowiązki administracyjne i ryzyko nieprawidłowego rozliczenia podatku. Leasingodawca musi się zaś liczyć z faktem, że jego należność może zostać pomniejszona o polski podatek. Podatek taki płatny jest od kwoty wypłacanej należności, a zatem od przychodu bez uwzględniania kosztów. Podatek w Polsce trzeba więc będzie zapłacić także w przypadku gdy działalność zagranicznego leasingodawcy przynosi straty" - dodała. (PAP Biznes)

mj/ tus/ asa/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA