Rzecznik MŚP apeluje o ułatwienia w podzielonej płatności dla małych firm
REKLAMA
REKLAMA
Metoda podzielonej płatności (MPP) jest powszechnie stosowana wśród spółek z udziałem Skarbu Państwa. Polega ona na tym, że kwota netto trafia na zwykły rachunek, a część odpowiadająca VAT zostaje przelana na konto VAT. Możliwości dysponowania pieniędzmi z kont VAT są ograniczone.
Taka forma płatności stanowi obciążenie dla najmniejszych przedsiębiorców. Negatywnie wpływa na zarządzanie przez nie płynnością finansową.
REKLAMA
Polecamy: Biuletyn VAT
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
– Grupa LOTOS S.A., po konsultacjach z rzecznikiem MŚP, zdecydowała się na wprowadzenie w swojej grupie kapitałowej rozwiązania dla najmniejszych firm, polegającego na wdrożeniu odstępstwa od stosowania tej metody dla płatności na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek osobowych do limitu określonej kwoty rozliczeń w roku kalendarzowym z danym dostawcą towarów lub usługodawcą – mówi Adam Abramowicz.
Mechanizm odstępstwa od stosowania MPP dotyczy płatności na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek osobowych do limitu kwoty 75 tys. zł netto rozliczeń w roku kalendarzowym z danym dostawcą towarów lub usługodawcą. Ponadto spółka LOTOS przewiduje także inne ułatwienia dla najmniejszych przedsiębiorców, wobec których stosuje metodę podzielonej płatności. Na wniosek przedsiębiorcy – spółka może przyspieszyć transfer środków pieniężnych, np. skracając termin zapłaty za fakturę z 30 do 7 dni.
– Od 3 lat Grupa LOTOS S.A. korzysta ze zmian związanych z uszczelnianiem systemu podatkowego i obrotu paliwami w Polsce. Jako beneficjent czujemy się jednocześnie w obowiązku wsparcia tych pozytywnych procesów w zakresie, jaki jest dla nas możliwy. W warunkach wprowadzenia wobec naszych dostawców obligatoryjnych rozliczeń w systemie podzielonej płatności postanowiliśmy złagodzić w okresie przejściowym krótkoterminowe skutki pogorszenia płynności finansowej dla małych przedsiębiorców – mówi Robert Sobków, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Grupy LOTOS S.A.
– Zwróciliśmy się z pismem o wprowadzenie podobnych ułatwień w największych spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Dzięki ich wprowadzeniu ograniczone zostaną negatywne skutki mechanizmu płatności podzielonej dla mikro i małych przedsiębiorców. Takie ułatwienia wpłyną korzystnie na rozwój mikro i małych przedsiębiorców, a więc i korzystnie na całą gospodarkę państwa – dodaje Jacek Cieplak Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat