REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie każde przyłącze można odliczyć

REKLAMA

Podatnicy, którzy ponieśli wydatki związane z budową przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych, skorzystają z ulgi remontowej. Nie odliczą jednak obowiązkowych wydatków na prace prowadzone przez gminy.
Właściciele posesji znajdujących się na terenie gmin, które w ubiegłym roku prowadziły prace związane z budową sieci kanalizacyjnej, z pewnością liczyli na to, że wydatki z tym związane będą mogli odliczyć od podatku. Niektórzy musieli wydać niemałe pieniądze na podłączenie ich działek do takiej kanalizacji. Kwoty te wpłacali na konto gmin z przeznaczeniem na prowadzenie robót w omawianym zakresie. Wielu z nich liczyło przy tym na możliwość dokonania odliczeń ponoszonych wydatków w ramach ulgi remontowej. Okazuje się jednak, że związanych z tym nakładów nie można odliczyć w ramach ulgi remontowej. Potwierdzają to decyzje organów podatkowych – por. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Warszawie-Targówku z 3 czerwca 2005 r. (nr 1437/ZI/423/214/MJ/05).

Kiedy można odliczyć...

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 202, poz. 1956) podatnicy mają prawo do odliczenia od podatku poniesionych w 2005 roku wydatków, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku. Chodzi tu o wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, na zasadach określonych w ustawie, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku. W myśl art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, wydatki na te cele ustala się na podstawie faktur wystawionych wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej.
Warto przy tym pamiętać, że do kwalifikowania robót, które można zaliczyć do wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, stosuje się przepisy formalnie nieobowiązującego rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. nr 156, poz. 788). Co do zasady, z wykazu robót stanowiącego załącznik nr 1 do tego rozporządzenia wynika, iż objęte są nimi m.in. remont lub modernizacja przyłączy, elementów przyłączy budynku lub wykonanie nowych przyłączy, obejmujące przyłącza: wodociągowe, kanalizacyjne itd.

…a kiedy jest to niemożliwe

Podatnicy mają prawo odliczenia od podatku, w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego, wydatków związanych ze sfinansowaniem robót (zakupem materiałów) polegających na wykonaniu przyłącza kanalizacyjnego do swojej posesji, pod warunkiem udokumentowania ich fakturami wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Jednak – jak podkreślają organy podatkowe – wydatek poniesiony przez podatnika w związku z wpłatą na konto gminy funduszy przeznaczonych na budowę odpowiednich przyłączy kanalizacyjnych nie stanowi bezpośredniej zapłaty za roboty (czy też materiały) związane z wykonaniem przyłącza kanalizacyjnego. Co więcej, wpłaty takie nie są dokumentowane fakturą VAT, która stanowi podstawowe potwierdzenie poniesionych wydatków. W konsekwencji należy uznać, że poniesiony w związku z tym wydatek nie może być podstawą do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi remontowej.

KIEDY MOŻNA SKORZYSTAĆ Z ULGI REMONTOWEJ
Aby możliwe było skorzystanie z ulgi remontowej, wydatek powinien:
• być udokumentowany fakturą VAT,
• wiązać się z potrzebami mieszkaniowymi podatnika,
• być poniesiony w roku, za który podatnik chce dokonać odliczenia,
• dotyczyć nieruchomości znajdującej się w Polsce,
• odnosić się do budynku lub lokalu mieszkalnego, do którego podatnik ma tytuł prawny,
• nie zostać zwrócony podatnikowi w inny sposób.

LIMITY ULGI REMONTOWEJ
Podatnicy mogą odliczyć:
• na remont mieszkania bez wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni – do 4725 zł od podatku,
• na remont mieszkania bez wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni, ale z wydatkami na usprawnienie instalacji gazowej – do 5670 zł,
• na remont mieszkania z wpłatami na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni – do 5670 zł,
• na remont mieszkania z wpłatami na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni oraz z wydatkami na usprawnienie instalacji gazowej – do 6615 zł,
• na remont domu – do 5670 zł,
• na remont domu z wydatkami na usprawnienie instalacji gazowej – do 6615 zł.

Edyta Wereszczyńska
edyta.wereszczynska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA