Unikanie podwójnego opodatkowania - nowe procedury
REKLAMA
REKLAMA
W piątek (22 marca) projekt regulacji trafił do konsultacji publicznych.
REKLAMA
Jak napisano w uzasadnieniu projektu opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, zmiana ma na celu zwiększenie dostępności i przejrzystości środków umożliwiających rozwiązywanie sporów mogących powstać na tle problematyki podwójnego opodatkowania. Ma to nastąpić m.in. poprzez wprowadzenie nowej procedury rozstrzygania sporów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania.
"Projekt ustawy wprowadza procedurę zapewniającą ujednolicenie zasad rozwiązywania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania dochodów w ramach Unii Europejskiej, która została przewidziana w Dyrektywie Rady 2017/1852. Dotyczy ona spraw, które prowadzą do sporów powstałych w związku z interpretowaniem i stosowaniem umów i konwencji przewidujących eliminowanie podwójnego opodatkowania dochodu lub majątku, których stroną jest Rzeczpospolita Polska i inne państwa członkowskie („kwestie sporne”)" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Wyjaśniono, że w ramach tej procedury wprowadzone zostają ramy czasowe i instytucjonalne oraz zasady, na jakich odbywać się będzie przyjęcie i rozpatrzenie wniosku inicjującego procedurę wzajemnego porozumiewania, jej przeprowadzenie, ustanawianie komisji, w skład których wchodzić będą niezależne osoby. Zapewnione zostaną jednolite gwarancje rozstrzygnięcia kwestii spornej, interakcje z krajowymi postępowaniami i zasady odstępstwa od procedury.
REKLAMA
Ministerstwo zaznaczyło w uzasadnieniu, że projekt ustawy zapewnia ponadto środki zaskarżenia w określonych sytuacjach. Zawiera także uproszczenia w dostępie do procedury dla osób fizycznych i mniejszych jednostek w rozumieniu wskazanej Dyrektywy Rady.
Dodano, że projekt porządkuje także procedury dotyczące podwójnego opodatkowania, poprzez zamieszczenie istniejących, dostępnych już środków (chodzi o postępowania prowadzone na podstawie Konwencji Arbitrażowej oraz postępowania prowadzone na podstawie umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania) w ramach jednego aktu prawnego. Według MF pozwoli to uniknąć ich rozproszenia, zwiększając tym samym ich przejrzystość i dając możliwość wyboru zastosowania określonego środka na jasnych zasadach.
"Podwójne opodatkowanie zysków w różnych państwach ma negatywny wpływ na działalność gospodarczą w skali międzynarodowej i prowadzi do pogorszenia warunków biznesowych i efektywności ekonomicznej przedsięwzięć, tworząc tym samym bariery rozwoju na wspólnym rynku.
Państwa UE dostrzegły potrzebę wprowadzenia procedury, która będzie prowadziła do zwiększenia efektywności i wydajności rozstrzygania sporów związanych z podwójnym opodatkowaniem w Unii Europejskiej.
Prawo pracy, PPK, sprawozdanie finansowe, RODO
Bestsellery 2019 z rabatami do – 50%
Skorzystaj >>
"Potrzeba wprowadzenia takiej procedury wynika z postępującej globalizacji, zmieniających się przepisów podatkowych, wzrostu ilościowego, jak i wartościowego transgranicznych operacji gospodarczych. Jej brak może skutkować dodatkowymi negatywnymi konsekwencjami, w których procedury chroniące podatników w obliczu problemu podwójnego opodatkowania byłyby blokowane, przewlekłe lub w istocie nie prowadziłyby do definitywnego rozstrzygnięcia kwestii spornej" - tłumaczy resort.
Według MF usprawnienie procedur rozstrzygania sporów jest też niezbędne z uwagi na ryzyko zwiększenia się liczby sporów w zakresie podwójnego lub wielokrotnego opodatkowania dotyczących potencjalnie wysokich kwot.
Poinformowano, że w 2017 r. przyjęto Dyrektywę Rady (UE) 2017/1852 w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w UE. Celem wprowadzanych na jej podstawie regulacji jest zapewnienie ochrony podatnika wobec możliwości powstania problemu podwójnego opodatkowania na gruncie działalności prowadzonej w dwóch lub większej liczbie państw członkowskich. "W tym zakresie potrzeba wydania projektu ustawy jest związana z koniecznością wdrożenia prawa Unii Europejskiej" - dodano. (PAP)
Autor: Marcin Musiał
mmu/ pad/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat