REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Administracja podatkowa przestaje być restrykcyjna, staje się usługodawcą

Administracja podatkowa przestaje być restrykcyjna, staje się usługodawcą
Administracja podatkowa przestaje być restrykcyjna, staje się usługodawcą

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski uważa, że administracja podatkowa przekształca się - odchodzi od roli restrykcyjnej, a częściej odgrywa rolę usługodawczą. Paweł Cybulski uczestniczył 20 maja 2019 r. w warszawskim spotkaniu z przedsiębiorcami w ramach drugiej edycji cyklu konferencji "Prawo do Przedsiębiorczości", organizowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz PARP.

"Zmieniamy totalnie front, zmieniamy myślenie, idee działania aparatu skarbowego" - przekonywał Cybulski. Zastrzegł, że jest to jednak proces, a wdrożenie zmian wymaga czasu. "Najgorzej jest zmienić mentalność drugiego człowieka, urzędnika. Ale widzimy, że to się już zmienia. Jeśli porównamy to, co było 15 lat temu, a to co jest dziś, to można powiedzieć - niebo a ziemia" - mówił.

Autopromocja

Cybulski podkreślił, że administracja skarbowa chce budować i utrzymać zaufanie przedsiębiorców, m.in. przez zmianę otoczenia biznesowego, co umożliwia np. obowiązująca od ubiegłego roku Konstytucji Biznesu.

"Z roli fiskalnej, z roli restrykcyjnej, jaką była administracja podatkowa tworzymy rolę usługodawczą" - podkreślił. Zadeklarował, że KAS będzie w następnych latach coraz bardziej zaangażowana w ten proces. "Będziemy tworzyli coraz lepsze usługi dla obywateli, dla państwa, dla przedsiębiorców. Będziemy się starali, żeby te usługi były na jak najlepszym poziomie. Tak, by żadna złotówka nie była przepłacona przez przedsiębiorcę, jeśli chodzi o podatki, i żadna złotówka niedopłacona" - podkreślił.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Mówił, że celem KAS jest ograniczanie kontroli przedsiębiorców do minimum. "Kontroli, które będą wykonywane, ale tylko w stosunku do tych, którzy będą wyjątkowo oporni, którzy będą wyjątkowo niesprawiedliwie się zachowywać" - mówił. Zapowiedział, że będą to kontrole "idące w kierunku budowy informacji". "Informacji, które będziemy zdobywali, ale (...) tylko i wyłącznie dla dobra społeczeństwa, przedsiębiorcy, podatnika" - przekonywał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do Konstytucji Biznesu nawiązał też podczas poniedziałkowego spotkania wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak.

Jak powiedział, rok obowiązywania Konstytucji Biznesu sprawił, że "na masową skalę" są wykorzystywane takie rozwiązania, jak ulga na start, czyli sześciomiesięczne zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla rozpoczynających działalność gospodarczą.

"W tym roku ponad 180 tys. nowych firm skorzystało z tego rozwiązania" - zaznaczył. Inne statystyki dotyczące obowiązującej od roku Konstytucji Biznesu to również, jak wskazał, więcej zakładanych firm i większa ich przeżywalność, a także sprawy sądowe rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców. "Mamy już wyroki WSA, a nawet wyrok NSA, który w odwołaniu do tych zasad chroni przedsiębiorców".

Niedużak mówił, że w Sejmie trwają prace nad projektem Prostej Spółki Akcyjnej. "To jest pomysł, który pojawił się po raz pierwszy na spotkaniu z przedsiębiorcami, a konkretnie z branżą stat-upów" - wskazał. Wyjaśnił, że jest to "nowy typ spółki handlowej, przede wszystkim kierowany do małych innowacyjnych firm, które mają w sobie potencjał, żeby się rozwinąć".

Przypomniał, że niedawno rząd przyjął projekt ustawy, który ma ograniczyć zatory płatnicze w Polsce. "To jest bardzo istotny problem - przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw" - mówił. Zgodził się, że MŚP mają trudniejszy i droższy dostęp do kapitału. "Zatory płatnicze, mówiąc kolokwialnie, są w stanie niektóre firmy nawet +rozłożyć+ i dlatego to jest ważny projekt, który już wkrótce trafi do Sejmu" - wskazał.

Odniósł się też do tzw. Pakietu Przyjazne Państwo, który "jest po konferencji uzgodnieniowej". "Liczymy na to, że w tej kadencji jeszcze go uchwalimy" - wskazał.

W ubiegłym roku w 80 spotkaniach z cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości" wzięło udział prawie 6 tys. przedsiębiorców. Podczas tych spotkań przedstawiciele biznesu dowiadują się m.in., jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA