REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O przyszłości podatków w stolicy Wielkopolski – relacja z Forum Podatkowego

Forum Podatkowe Poznań 2019 „Podatki Przyszłości”, 13-14 maja 2019 r.
Forum Podatkowe Poznań 2019 „Podatki Przyszłości”, 13-14 maja 2019 r.

REKLAMA

REKLAMA

W jakim kierunku zmierzamy, jeżeli chodzi o zmiany w prawie podatkowym? Jak w związku z tym będzie wyglądał w najbliższych latach system podatkowy w Polsce? Jak będzie ewoluował, jakim zmianom będzie podlegał zawód doradcy podatkowego, biegłego rewidenta i księgowego? O tym m.in. dyskutowano na dwudniowym Forum Podatkowym w Poznaniu - pierwszym tego typu wydarzeniu w Polsce.

W dniach 13-14 maja 2019 r. w Poznaniu odbyło się Forum Podatkowe pt. „Podatki Przyszłości”, które zgromadziło wielu specjalistów reprezentujących kilka profesji, tj. doradców podatkowych, biegłych rewidentów i księgowych. Nie zabrakło także przedstawicieli „drugiej strony”, czyli przedsiębiorców, korzystających z usług powyższych profesji. Organizatorem wydarzenia był Wielkopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, natomiast patronat honorowy objęły takie instytucje jak: Naczelna Izba Kontroli, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania oraz Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Natomiast wśród partnerów medialnych znalazł się Infor.

Autopromocja

Forum obejmowało trzy obszary tematyczne: prawo, ekonomia i edukacja podatkowa. Każdy z tych obszarów został podzielony na bloki tematyczne. W związku z tym uczestnicy mieli możliwość dowolnie kształtować indywidualny plan wykładowy. Wśród bloków tematycznych, w ramach których eksperci przygotowali swoje prelekcje, wystąpienia, komentarze, stanowiska oraz toczyły się niejednokrotnie burzliwe dyskusje, znalazły się m.in. takie jak:

1) mechanizmy ochrony podatnika w projekcie nowej ordynacji podatkowej (w tym m.in.: zasady ogólne prawa podatkowego i Karta Praw Podatnika; zasada in dubio pro tributario; Rzecznik Praw Podatnika a Rzecznik Praw Obywatelskich; ochrona praw podatnika a wymiana informacji podatkowych z innymi państwami; mechanizmy współpracy z administracją - umowa podatkowa, mediacja, umowa o współdziałanie),

2) kierunki zmian w podatku dochodowym,

3) prawo podatkowe dla: księgowych, biegłych rewidentów, prawników; egzamin kwalifikacyjny dla doradców podatkowych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) Jednostki Samorządu Terytorialnego jako podatnicy VAT,

5) perspektywy audytu i biegłego rewidenta (w tym m.in.: geopolityczne i makroekonomiczne czynniki wpływu na rozwój gospodarki, podatków i audytu; fake news w rachunkowości; e-sprawozdawczość - nowe wyzwania i obowiązki dla zarządów i właścicieli),

6) edukacja zawodowa księgowych – perspektywy (w tym m.in.: ryzyka przedsiębiorcy w niestabilnym otoczeniu prawnym; nowe e-obowiązki dla księgowych i pracodawców; nowe technologie w rachunkowości – wykorzystanie systemu blockchain; wyzwania w zakresie organizacji rachunkowości w związku ze zmieniającymi się przepisami prawa oraz postępującą cyfryzacją),

7) nowe mechanizmy zapobiegania nadużyciom VAT,

8) raportowanie schematów podatkowych,

9) sukcesja - przekazanie firmy w dobre ręce.

W szczególności jednak wydarzenie poświęcone było szeroko rozumianej dyskusji o przyszłości podatków, o przyszłości zawodu doradcy podatkowego, o tym w jaki sposób system podatkowy w Polsce może funkcjonować, tak by był bardziej przyjazny.

Chcąc opisać Forum w kilku słowach, można by powiedzieć, że naprawdę dużo się działo – było mnóstwo wyjątkowych prelekcji, żywiołowych dyskusji, ciekawych rozmów. Były to bardzo intensywne dwa dni, a wnioski z nich są istotne dla branży, dla jej przyszłości.

Otwierający obrady Forum, prof. dr hab. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP), wskazał, że „wbrew niektórym opiniom, doradcom podatkowym wcale nie zależy na tym, żeby system podatkowy był skomplikowany, dzięki czemu mieliby niby mieć więcej pracy, tylko chodzi o system taki, w którym doradcy podatkowi mogą się odnaleźć. Ostatnie zmiany legislacyjne wzbudzają jednak wątpliwość, czy jest jeszcze możliwe zapoznania się i zrozumienie prawa podatkowego, zarówno z uwagi na tempo tym zmian, jak i na ich jakość”.

Katarzyna Kierzek-Koperska, Wiceprezydent Miasta Poznania powiedziała: „Kiedy przed laty wstępowałam do zawodu doradcy podatkowego, miałam głębokie przekonanie, że jest to zawód przyszłości, który mocno będzie wspomagał przedsiębiorców w tak bardzo zmieniającej się dyscyplinie prawa jaką jest prawo podatkowe. I oczywiście nie myliłam się, zawód doradcy podatkowego rozwija się z roku na rok. Dzisiaj Krajowa Izba Doradców Podatkowych współpracuje nie tylko z innymi organizacjami zawodowymi, ale również z administracją rządową i samorządową. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie rozwijała się jeszcze owocniej, jeszcze bardziej, bo im prawo podatkowe jest bardziej skomplikowane, tym bardziej przedsiębiorcy potrzebują naszej pomocy”.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreślił natomiast, że „podatki dotykają każdego przedsiębiorcę, dlatego też stanowią jeden z najbardziej wrażliwych obszarów prowadzenia działalności gospodarczej. Każda zmiana podatkowa musi być starannie wprowadzona i omówiona, więc cieszy mnie to, że podejmują się Państwo merytorycznej i pogłębionej dyskusji na ten temat. Od wysokości podatków i składek na ubezpieczenia społeczne zależą dochody przedsiębiorców, a co za tym idzie możliwości do dalszego inwestowania w swoją firmę i samych siebie. Wspólnymi siłami, poprzez wskazywanie wadliwych regulacji podatkowych i apelowanie o racjonalne nowelizacje możemy uratować wiele polskich przedsiębiorstw”.

Wykłady wprowadzające wygłosili prof. dr hab. Adam Mariański, Przewodniczący KRDP oraz prof. dr hab. Bogumił Brzeziński.

Jaki będzie najbliższy kierunek zmian w systemie podatkowym? Obok uszczelniania systemu podatkowego w ostatnich latach, czyli przede wszystkim przeciwdziałaniu wyłudzaniu podatku VAT, mamy szereg zmian w przepisach prawa materialnego, podkreślił prof. dr hab. Adam Mariański w swoim wystąpieniu, tj. ograniczenie kosztów w przypadku samochodów osobowych, rozdzielenie dochodów kapitałowych. Pojawiły się zmiany w prawie ogólnym podatkowym, jak zmiana klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, która generalnie zmierza do tego, żeby podatnik wybrał droższy sposób działania, czyli taki gdzie zapłaci wyższy podatek a nie zapobiega tylko sztucznym czynnościom zmierzającym do unikania opodatkowania. Poza tym mamy także zmiany w zakresie m.in. sankcji podatkowych, kar administracyjnych, kar na gruncie prawa karnego skarbowego i oczywiście raportowanie schematów podatkowych.

Mówiąc o zmianach przepisach podatkowych, na przykładzie niedawno wdrożonych do polskiego systemu podatkowego regulacji w zakresie raportowania schematów podatkowy, przewodniczący KRDP podkreślił, że „trzeba być przygotowanym na ryzyko, gdyż generalnie rzecz biorąc, ten sposób zmiany legislacji, jakość legislacji i odpowiedzialność karno-skarbowa doszły do granic absurdu. Jeżeli mówimy o raportowaniu schematów podatkowych, to mamy najwyższą karę za brak raportowania schematów wśród krajów, które wdrożyły przepisy – 21 mln 600 tys. zł za brak raportowania. W innych krajach jest to po kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy zł. A więc taka represyjność nie pojawia się nigdzie indziej. Tym bardziej, że raportowanie schematów podatkowych obejmuje, w świetle objaśnień Ministerstwa Finansów, prawie każdą rozmowę o podatkach”.

Jego zdaniem mamy do czynienia z bardzo niskim poziomem legislacji, z przepisami pisanymi „na kolanie”, które nie zapewniają stabilności, pewności prawa podatkowego. Godzą również w tajemnicę zawodową doradcy podatkowego, w związku z czym samorząd doradców podatkowych wraz z adwokatami, radcami prawnymi, notariuszami wielokrotnie apelował o nieprzyjmowanie ich, jako naruszających fundament zawodu doradcy podatkowego i innych zawodów zaufania publicznego.

Jak zmieni się wykonywanie zawodu doradcy podatkowego? Kierunki zmian w prawie podatkowym w kolejnych latach, na co zwrócił uwagę prof. Mariański, to rosnąca rola podatków dochodowych, znaczne skomplikowanie systemu podatkowego, dalsze upolitycznienie podatków dochodowych, wzmożona restrykcyjność i represyjność. Wobec czego pojawi się istotna rola osób, które zapobiegają zwiększonemu ryzyku podatkowemu. Oznacza to rosnące zapotrzebowanie na usługi świadczone przez doradców podatkowych, czyli osoby, które zapewnią ochronę i zmniejszą ryzyko podatkowe przedsiębiorcy.

„Doradcy podatkowi powinni pamiętać, że nadchodzi gospodarka cyfrowa, a to oznacza, że pewne funkcje, pewne zadania przestaną w znacznej części zajmować dużo czasu, bo zostaną zautomatyzowane. W związku z tym doradztwo podatkowe musi przygotować się na te zmiany. Ale doradztwo podatkowe, zgodnie z art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym, to przede wszystkim udzielanie wsparcia podatnikowi, udzielanie porad podatkowych, reprezentowanie przed sadami, zapewnianie poczucia bezpieczeństwa podatkowego” – powiedział Przewodniczący KRDP.

Mówiąc o księgowości, zauważył, że „następuje automatyzacja, która z jedne strony zmienia sposób wykonywania zawodu księgowego i doradcy podatkowego, ale także oczekiwania po stronie osób, które korzystają z ich usług. Prognozy na najbliższe lata wskazują, że ponad 90% podstawowych czynności księgowych zostanie zautomatyzowanych. To nie znaczy, że stracimy pracę, tylko praca będzie wykonywana w innym obszarze”.

Jaka będzie w związku z tym przyszłość usług księgowych i doradztwa podatkowego? Zdaniem prof. Mariańskiego „księgowość to źródło informacji dla świadczenia innych usług – nie tylko podatkowych, ale też finansowych, gospodarczych, rozwojowych – i w tym zakresie doradca podatkowy będzie – jako osoba, której przynajmniej  w najbliższej perspektywie sztuczna inteligencja nie zastąpi – starać się zapewnić bezpieczeństwo podatnikowi, czyli tax compliance. Dzisiaj przedsiębiorcy, w dobie zmian restrykcyjnych, represyjnych oczekują pomocy w zapewnieniu bezpieczeństwa, tego żeby nie ryzykować, nie ponosić odpowiedzialności podatkowej, odpowiedzialności karnej i móc swobodnie prowadzić swój biznes. Zatem doradca podatkowy to osoba zapobiegająca tym problemom, to osoba, która rozumie biznes i wie w jaki sposób doradzić w ominięciu tychże ryzyk".

Jeżeli chodzi o system podatkowy i doradztwo podatkowe, generalna konkluzja jest taka, że w najbliższej perspektywie będzie miało miejsce jeszcze większe skomplikowanie systemu podatkowego, jak również polityczne zmiany w podatkach dochodowych, powodujące wzrost ryzyka wypełniania obowiązków podatkowych, co wpłynie na zakres wykonywania czynności doradztwa podatkowego. To wszystko razem, jak stwierdził prof. Mariański, „przynosi efekt wzmożonego zainteresowania przedsiębiorców usługami świadczonymi przez doradców podatkowych, ale także wzmożonego zainteresowania wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego”.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Natomiast w wykładzie dotyczącym kształtu systemu podatkowego, w kontekście ostatnich zmian legislacyjnych oraz wydawania tzw. objaśnień podatkowych, prof. dr hab. Bogumił Brzeziński uznał, że „mamy do czynienia z wybitnym zwyrodnieniem procesu prawodawczego, bo nie może być także, że Ministerstwo Finansów mówi, że będzie nowa ustawa a jak ona wejdzie w życie, to my sobie z wami, drodzy podatnicy, porozmawiamy, co z niej wynika i wydamy jakieś tam objaśnienia. Objaśnienia są znane na świecie, tylko że objaśnienia wydaje się do przepisów jasnych, natomiast tam gdzie jest problem to się wyjaśnia. A tutaj się okazuje, że można wprowadzić ustawę, co do której nawet prawodawca nie wie co ona oznacza”.

Jakie są prognozy dla systemu podatkowego w Polsce na najbliższe lata? Zdaniem prof. Brzezińskiego: „Możemy się spodziewać wzrostu presji fiskalnej, tj. testy przedsiębiorcy, „obcinki” w kosztach, tworzenie pseudo podatków (danin, ofiar, dopłat, opłat i innych), bo trudno podnieść podatek standardowy, więc będziemy presję fiskalną budować opłotkami. Można się spodziewać wzrostu opresyjności działania aparatu podatkowego, bo takie są wymogi polityki – będą to: ingerencja w życie prywatne, ograniczenie tajemnicy zawodowej, zmiany interpretacji podatkowych. Możemy się spodziewać rozbudowy systemu kar, odpowiedzialności „wszyscy za wszystkich”. Natomiast poprzez danie nowych kompetencji organom podatkowym, mam wrażenie, że możliwości „dyskutowania” podatnika z organami podatkowymi mogą się drastycznie zmniejszyć”.

A zatem w jaki sposób prawo podatkowe powinno być konstruowane? Co należy zrobić by przepisy podatkowe były łatwiejsze do stosowania? A także jakim zmianom będzie podlegało wykonywanie zawodu doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, księgowego w świecie gospodarki cyfrowej? Na te i szereg innych pytań próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy poznańskiego forum.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA