REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłaci tylko jedna strona umowy

REKLAMA

Od przyszłego roku nie będzie obowiązywała zasada solidarnej odpowiedzialności stron za zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem ekspertów to dobra zmiana dla podatników.
Ministerstwo Finansów planuje od przyszłego roku znieść zasadę solidarnej odpowiedzialności stron za zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej pcc). Eksperci twierdzą, że pomysł MF to krok w dobrym kierunku.
Ulga dla podatników

Dziś obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na stronach czynności. Na nich też spoczywa obowiązek złożenia wspólnej deklaracji w sprawie podatku. Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, obowiązek składania deklaracji będzie ciążył wyłącznie na tej stronie czynności, która w ustawie wskazana będzie jako podatnik. Według resortu finansów zmiany te spowodują zmniejszenie obowiązków spoczywających na podatnikach pcc oraz usprawnią pracę aparatu skarbowego.

Autopromocja

Zdaniem Marka Bytofa, prawnika w kancelarii TaxWays, planowana nowelizacja zmierza w dobrym kierunku. Stanowi realizację postulatu szeroko rozumianej pewności prawa i przyczynia się do wzmocnienia pewności obrotu gospodarczego. Obowiązująca zasada solidarnej zapłaty podatku często prowadzi do niezamierzonych skutków tak podatkowych, jak i gospodarczych.

– Strony czynności cywilnoprawnych zwykle umawiają się, że obowiązek zapłaty podatku poniesie jedna z nich. Jeśli brać pod uwagę długie okresy przedawnienia zobowiązania podatkowego, to niewykonanie umownego obowiązku naraża drugą stronę na utrzymujące się wiele lat ryzyko dodatkowych kosztów – dodał Marek Bytof.

Praktyczne uproszczenia

Artur Cmoch, wspólnik i doradca podatkowy z kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy pomysł resortu finansów ocenił pozytywnie. Jego zdaniem w praktyce zasada solidarnej odpowiedzialności w pcc powodowała wiele trudności. Strony nie zawsze przy podpisywaniu umowy rodzącej obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wypełniały deklaracje dla tego podatku. Strona, która w umowie zobowiązała się do zapłaty podatku, miała kłopot, aby w późniejszym terminie odnaleźć kontrahenta i zdobyć jego podpis potrzebny przy wypełnieniu deklaracji.

– Można wskazać też na inny aspekt. Często strony uzgadniały, że jedna z nich uiszcza podatek. Druga wówczas czuła się zwolniona z tego obowiązku. W praktyce jednak mogło się okazać, że podatek nie został zapłacony przez stronę, która się zobowiązała – argumentował Artur Cmoch.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Zmiana tych regulacji będzie dużym ułatwieniem dla podatników – dodał nasz rozmówca.

SKUTKI PROPONOWANYCH ZMIAN

Zniesienie zasady solidarnej odpowiedzialności za zapłatę podatku spowoduje:
• zmniejszenie obowiązków spoczywających na podatnikach
• usprawnienie pracy organów podatkowych
• redukcję kosztów poboru podatku

KTO BĘDZIE PŁACIŁ PODATEK

Obowiązek podatkowy ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej będących:
• przy umowie sprzedaży – kupującym;
• przy umowie darowizny – obdarowanym;
• przy umowie dożywocia – nabywcą własności nieruchomości;
• przy umowie o zniesienie współwłasności lub o dział spadku – podmiotem nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział we współwłasności lub spadku;
• przy umowie majątkowej małżeńskiej – jeden z małżonków;
• przy umowie pożyczki – biorącym pożyczkę;
• przy ustanowieniu hipoteki – składającym oświadczenia woli o ustanowieniu hipoteki.

 Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA