| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy ograniczenia pozostaną

Czy ograniczenia pozostaną

Dopiero 13 czerwca Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy ograniczenia w przekazywaniu 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego są zgodne z ustawą zasadniczą.


Wczoraj Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, który miał wątpliwości dotyczące zasad i trybu dysponowania przez podatników 1 proc. podatku.

Od początku 2004 roku podatnik wypełniając swoje zeznanie roczne może sam zdecydować, gdzie trafi kwota odpowiadająca 1 proc. podatku należnego za dany rok. W celu realizacji tego specyficznego uprawnienia podatnik musi w odpowiednim czasie dokonać wpłaty na konto obdarowanego podmiotu. Potem w zeznaniu rocznym może odjąć od podatku należnego kwotę odpowiadającą jego 1 proc.

Problem jednak w tym, że z art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określającego zasady zmniejszenia wynika pewne ograniczenie. Ze zmniejszenia nie mogą skorzystać podatnicy, którzy korzystają z podatku liniowego oraz muszą uiszczać podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek giełdowy). oni wypełniają specjalne odrębne zeznania, do których nie odnosi się art. 27d ustawy. Taka zasada wzbudziła wątpliwości RPO. W jego ocenie zaskarżona regulacja różnicuje sytuację prawną podatników. Stało się tak, mimo że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych miała wyłącznie uregulować zasady i tryb przekazania tego podatku. Wyłączenie pewnej kategorii podatników z możliwości zmniejszenia podatku ma – zdaniem rzecznika – charakter dyskryminujący, co jest niezgodne z konstytucją, a konkretnie z zasadą państwa prawa i zasadą równości. Pełnomocnik RPO wyjaśnił, że grupa posłów złożyła w Sejmie projekt zmian dopuszczający zmniejszenie podatku przez pozostałe grupy podatników.

Przedstawiciel Sejmu podkreślił, że obowiązujące ograniczenie było nieprzypadkowe. Potwierdza to pismo MF z dnia 20 marca 2006 r., w którym wskazano, że zróżnicowanie podatników było świadomą decyzją ustawodawcy. Jednak z pisma wynika, że planowane jest rozszerzenie kręgu podatników, którzy mogliby decydować o 1 proc. swojego podatku.

Także przedstawiciel prokuratora generalnego podtrzymał stanowisko, że kwestionowane przepisy nie naruszają konstytucji. Można mówić o pewnego rodzaju nierówności, ale dopuszczalnej, która mieści się w ramach swobody ustawodawcy.

Trybunał zdecydował, że wyrok w tej sprawie ogłosi 13 czerwca.
Sygn. akt K 11/05

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »