| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rodzina nie zapłaci podatku

Rodzina nie zapłaci podatku

Resort finansów chce obniżyć obciążenia podatkowe dla podatników nabywających nieodpłatnie majątek od najbliższej rodziny. Zmiany będą dotyczyły też opodatkowania stron dokonujących czynności cywilnoprawnych.Podatnicy mają szansę sporo zyskać.

Z projektu zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że podatku od spadku lub darowizny nie zapłacą małżonek, zstępni (czyli dzieci, wnuki), wstępni (dziadkowie), pasierb, ojczym i macocha. Jest tylko jeden warunek: muszą zgłosić w odpowiednim terminie naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie rzeczy lub praw majątkowych albo fakt otrzymania spadku. Zgłoszenia trzeba będzie dokonać w ciągu miesiąca od powstania obowiązku podatkowego – przy nabyciu rzeczy i praw, albo w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku – w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia lub zapisu. Tylko wtedy, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego – zgłoszenie nie będzie konieczne.

Jeśli podatnik nie dotrzyma terminu i nie złoży zawiadomienia, ze zwolnienia nie skorzysta. Będzie musiał zapłacić podatek na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, czyli w zależności od wartości przekazywanej darowizny lub spadku według stawek 3, 5 lub 7 proc.

Zmiany zostaną wprowadzone również w przepisach przewidujących ulgę podatkową przy nabyciu budynku lub lokalu.

Proponowane rozwiązania są bardzo korzystne. Fiskus przestanie wreszcie pobierać haracze od majątku przekazywanego między bliskimi. Spadkobiercy, dotychczas najczęściej zobowiązani do zapłaty podatku, będą mogli wreszcie zapomnieć o tym obowiązku.

Nie są to jedyne proponowane zmiany. Resort zdecydował się na nowe rozwiązania również w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Doprecyzowano, m.in. na kim ciąży obowiązek podatkowy. Teraz do zapłaty podatku zobowiązane są obie strony umowy, co w praktyce wywołuje liczne komplikacje. Po 1 stycznia 2007 roku w przypadku umowy sprzedaży obowiązek ten będzie spoczywał na kupującym, przy umowie darowizny – na obdarowanym, przy umowie dożywocia – na nabywcy własności nieruchomości, natomiast przy umowie pożyczki – na biorącym pożyczkę.

GP RADZI
Jeśli chcesz przekazać darowiznę najbliższej rodzinie, zaczekaj do końca roku. Teraz od otrzymanej od ciebie darowizny rodzina zapłaci podatek, po 1 stycznia 2007 r. podatku nie będzie. Rodzina musi tylko o fakcie otrzymania darowizny zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

Anna Wojda

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK