Rodzina nie zapłaci podatku
REKLAMA
Jeśli podatnik nie dotrzyma terminu i nie złoży zawiadomienia, ze zwolnienia nie skorzysta. Będzie musiał zapłacić podatek na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, czyli w zależności od wartości przekazywanej darowizny lub spadku według stawek 3, 5 lub 7 proc.
Zmiany zostaną wprowadzone również w przepisach przewidujących ulgę podatkową przy nabyciu budynku lub lokalu.
Proponowane rozwiązania są bardzo korzystne. Fiskus przestanie wreszcie pobierać haracze od majątku przekazywanego między bliskimi. Spadkobiercy, dotychczas najczęściej zobowiązani do zapłaty podatku, będą mogli wreszcie zapomnieć o tym obowiązku.
Nie są to jedyne proponowane zmiany. Resort zdecydował się na nowe rozwiązania również w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Doprecyzowano, m.in. na kim ciąży obowiązek podatkowy. Teraz do zapłaty podatku zobowiązane są obie strony umowy, co w praktyce wywołuje liczne komplikacje. Po 1 stycznia 2007 roku w przypadku umowy sprzedaży obowiązek ten będzie spoczywał na kupującym, przy umowie darowizny – na obdarowanym, przy umowie dożywocia – na nabywcy własności nieruchomości, natomiast przy umowie pożyczki – na biorącym pożyczkę.
GP RADZI
Anna Wojda
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA