REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty uzyskania przychodu dla twórców - czy koniec burzy w szklance wody?

REKLAMA

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie są jakimkolwiek przywilejem. Wokół proponowanego przez rząd projektu radykalnego obniżenia zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów pojawiło się dużo zamieszania i emocji.

dr Janusz Fiszer Partner w Kancelarii Prawnej White & Case i Adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego 

Przypomnijmy, że obecnie – zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w przypadku różnych kategorii praw autorskich i praw własności przemysłowej, a więc dochodów uzyskiwanych przez twórców, naukowców, wykładowców, dziennikarzy itp. – koszty te wynoszą 50 proc. przychodu. Resort finansów planował obniżenie tej wielkości do 20 proc. przychodu, a następnie – po okresie 2 lat – całkowitą eliminację tego rodzaju zryczałtowanych kosztów.

Minister finansów argumentował, że jest to nieuzasadniony przywilej, a w ramach akcji przeglądu prawa podatkowego i uproszczenia polskiego systemu fiskalnego należy eliminować, albo co najmniej redukować wszelkiego rodzaju nieuzasadnione przywileje, nieznane jakoby w innych państwach. Ponadto, w ocenie ministra finansów, jeżeli twórcy faktycznie ponoszą wydatki, to mogą dokonać ich odliczenia na ogólnych zasadach.

Wokół tego zagadnienia narosło wiele nieporozumień. Podstawową kwestią jest to, że zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie są w tym przypadku jakimkolwiek przywilejem, lecz prostą konsekwencją niemożności łatwego i ewidencyjnie praktycznego przypisania poniesionych wydatków do konkretnego przychodu. Może być bowiem tak, że dany wydatek nie przełoży się na żaden przychód, względnie przełoży się na kilka różnych przychodów w różnym czasie i z różnych źródeł.

Może być też tak, że danego przychodu nie da się akurat przypisać do konkretnego wydatku poniesionego w danym roku podatkowym. Czy ma to oznaczać, że faktycznie poniesione różnorodne wydatki nigdy i w żadnej postaci nie będą mogły być uwzględnione w rozliczeniu podatnika? Taka teza byłaby sprzeczna z logiką i prowadziła do absurdalnych wniosków. Nasuwa się też tutaj pytanie, jak miałoby wyglądać – w ocenie resortu finansów – rozliczanie amortyzacji środka trwałego (np. komputera), w sytuacji gdy dany podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, a tym samym nie prowadzi żadnego urządzenia ewidencyjnego? Znów – na to pytanie nie ma racjonalnej odpowiedzi.

Kolejną kwestią wartą poruszenia jest błędna teza, że instytucja zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do twórców jest typowo polskim i niespotykanym nigdzie indziej przypadkiem. Nie jest to prawda – regulacje w tym zakresie są dość zróżnicowane w poszczególnych państwach, lecz przykładowo – we Włoszech ryczałt taki to 25 proc. przychodu, w Rosji – w granicach 20-40 proc., a w Republice Czeskiej – 40 proc.

Można mieć nadzieję, że wobec zdecydowanie przeciwnego projektowanym zmianom stanowiska zarówno prezydenta, jak i przewodniczącego największego ugrupowania koalicyjnego – zmiany te nie zostaną wprowadzone. Pojawia się jednak pytanie, czy zamieszanie wokół tej kwestii było w ogóle potrzebne? Czy energia ministra finansów nie mogła zostać skierowana na znalezienie bardziej pilnych i autentycznie potrzebnych podatnikom rozwiązań w sferze prawa podatkowego?

Not. EM
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA