reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgę trzeba odliczyć od podatku

Ulgę trzeba odliczyć od podatku

Jedyną możliwą formą rozliczenia ulgi uczniowskiej jest obniżenie podatku dochodowego o kwotę ulgi - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.


W październiku 2005 roku podatnik złożył do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o sfinansowanie zakupu protezy. Twierdził, że z tytułu wyszkolenia ucznia urząd jest mu winny kwotę ulgi, a proteza jest mu potrzebna do normalnego funkcjonowania. Otrzymywana renta oraz dochody nie pozwalają na samodzielny zakup.

Organ odmówił jednak podatnikowi. Wskazał, że obowiązujące przepisy prawa podatkowego przewidują jako jedyną możliwą formę rozliczenia ulgi uczniowskiej obniżenie podatku dochodowego o kwotę powyższej ulgi. Jakiekolwiek inne formy, wypłata gotówki czy sfinansowanie zakupu protezy nie są dopuszczalne.

W skardze skierowanej do białostockiego WSA podatnik zarzucał błędne przyjęcie, że osoba, która nabyła prawo do ulgi uczniowskiej, nie może zgłosić wniosku o inne rozliczenie tej ulgi niż poprzez obniżenie należnego podatku dochodowego o kwotę przyznanej ulgi. Dodatkowo wskazywał, że w związku z planowanym zakończeniem działalności gospodarczej i w konsekwencji drastycznym spadkiem dochodów zostanie pozbawiony możliwości skorzystania z przysługującej ulgi.

Sąd rozstrzygając sprawę podzielił stanowisko przyjęte przez organy podatkowe, a więc że jedyną możliwością skorzystania z ulgi uczniowskiej jest obniżenie podatku o kwotę ulgi. Innych możliwości nie ma. Dlatego też nie można zgodnie z prawem dokonać rozliczenia w inny sposób.

Sygn. akt I SA/Bk 142/06

Michał Stuczyński

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama