Albo odpis, albo zaliczenie do kosztów
REKLAMA
Minister finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie wyjaśnił, że zgodnie z przepisami o rachunkowości ocieplenie przez spółdzielnię mieszkaniową zewnętrznych ścian budynków mieszkalnych można zakwalifikować jako ulepszenie. Wydatków takich nie można jednak uznać za koszt uzyskania przychodu, gdyż powodują one wzrost wartości środka trwałego, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.
Jeżeli wykonane prace nie spełniają warunków wymaganych w art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości (patrz ramka) dla ulepszenia, to poniesione koszty rozlicza się w księgach rachunkowych jako remont, w wyniku którego następuje pełne lub częściowe przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego budynku mieszkalnego.
Według MF z punktu widzenia ustawy o rachunkowości ocieplenie przez spółdzielnię mieszkaniową zewnętrznych ścian budynków mieszkalnych można zakwalifikować jako ulepszenie. Takie przyjęcie rodzi konsekwencje podatkowe. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 tej ustawy powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Do wydatków na ulepszenie zalicza się wydatki na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację.
ENCYKLOPEDIA PRAWA
WARTOŚĆ POCZĄTKOWĄ – stanowiącą cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego, powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji itp. (art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości).
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA