| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od dochodów z zagranicy są zaliczki

Od dochodów z zagranicy są zaliczki

Podatnicy uzyskujący dochody z pracy za granicą powinni zapłacić zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. uzyskanych dochodów.


O wysokości podatków płaconych przez Polaków pracujących za granicą decydują nie tylko przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale także postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisane między Polską a krajem, w którym zamierzamy pracować. Roczne rozliczenie podatku nie stanowi jedynego momentu, o którym należy pamiętać. W wielu przypadkach może się zdarzyć, że na osoby powracające z pracy za granicą czekają obowiązki podatkowe jeszcze w ciągu roku.

Zgodnie z art. 44 ust. 7 ustawy o PIT podatnicy, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czasowo przebywający za granicą, osiągający dochody ze źródeł położonych poza terytorium kraju, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19 proc. tych dochodów, do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju. Przy obliczaniu zaliczki stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, w którym uzyskano źródło dochodu.

PODATEK NIE ZAWSZE W KRAJU
Podatnik powinien ustalić, gdzie będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu – w kraju czy za granicą. Kryterium rozstrzygającym jest miejsce zamieszkania. Jeżeli wyjazd za granicę jest traktowany jako krótkotrwały (w kraju pozostaje rodzina, majątek) i podatnik nie zmienia miejsca zamieszkania, przyjmuje się, że jest ono w Polsce. Oznacza to, że taka osoba rozlicza się ze wszystkich swoich dochodów w kraju. Jeśli jednak ktoś planuje dłuższy wyjazd, w związku z którym przenosi swój ośrodek interesów życiowych (siebie, rodzinę i majątek) za granicę, w związku z czym zmienia miejsce zamieszkania, to zmienia kraj, w którym będzie się rozliczał.

Metody opodatkowania

Umowy przewidują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: wyłączenia z progresją oraz odliczenia proporcjonalnego. Pierwsza z nich polega na uwzględnieniu dochodów z zagranicy tylko do ustalenia odpowiedniej stawki podatku, którą następnie zastosuje się do dochodów krajowych. Druga na obliczeniu podatku od wszystkich dochodów i odjęcia podatku zapłaconego za granicą proporcjonalnie do części dochodu z zagranicy.

To, czy po powrocie do kraju trzeba będzie złożyć deklarację PIT-53 i wpłacić zaliczki na podatek dochodowy, zależeć będzie od tego, czy osoba osiągnęła wcześniej jakikolwiek dochód w kraju (z wyjątkiem dochodów nierozliczanych w zeznaniu rocznym, np. odsetek od lokat) oraz od rodzaju metody unikania podwójnego opodatkowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK