REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking najlepszych i najgorszych przepisów podatkowych 2019/2020

Ranking najlepszych i najgorszych przepisów podatkowych 2019/2020 /fot. shutterstock
Ranking najlepszych i najgorszych przepisów podatkowych 2019/2020 /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zaprezentowało wyniki XVI edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY podatkowe roku 2019".

Znane są wyniki XVI edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE i HITY podatkowe roku 2019”, przygotowanego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce oraz redakcję miesięcznika „Doradca Podatkowy - Gazeta Klientów Kancelarii” - na podstawie propozycji oraz ocen podatników i przedsiębiorców.

Autopromocja

Ranking prowadzony jest od 2004 roku. Kryterium wyróżnienia dla HITU jest zazwyczaj korzyść dla podatnika lub przedsiębiorcy płynąca z zastosowania danego rozwiązania lub jego pozytywny wpływ na prowadzenie działalności i na życie podatnika, dla BUBLA zaś – perspektywa ich utrudnienia wskutek absurdalności lub niejasności wprowadzonego rozwiązania legislacyjnego.

Zwycięzkimi BUBLAMI są:

1) Wprowadzenie obowiązku przekazywania Szefowi KAS informacji o schematach podatkowych (MDR), tj. o uzgodnieniach, co do których zachodzi zwiększone ryzyko agresywnej optymalizacji podatkowej. Często samo prawidłowe rozpoznanie istnienia bądź braku istnienia schematu podatkowego stanowi proces niezwykle skomplikowany, a ewentualne zaniechania lub zaniedbania w zakresie wywiązywania obowiązków w zakresie MDR obwarowane zostały  dotkliwymi, wielomilionowymi sankcjami.

2) Danina solidarnościowa. Wynosi ona 4% od nadwyżki dochodów  (tj. sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w skali podatkowej,np. etat, dochodów z odpłatnego zbycia udziałów i instrumentów finansowych, np. udziałów czy akcji, dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym czy w końcu dochodów z zagranicznej spółki kontrolowanej) powyżej 1 miliona złotych za rok podatkowy (bez zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne). Po raz pierwszy będzie płacona od dochodów uzyskanych w 2019 r., które podatnik rozliczy składając zeznanie w 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) Konieczność dokonywania płatności dla kontrahentów na rachunki bankowe znajdujące się w wykazie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Płatność na inne konto naraża podatnika np. na zarzut „nienależytej staranności” w VAT. Obowiązek zapłaty za faktury o wartości powyżej 15 000 zł na rachunek wskazany w nowym wykazie podatników VAT, jeśli wystawca faktury jest podatnikiem VAT czynnym, wszedł zaś w życie 1 stycznia 2020 r. Dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi liczyć się z surowszymi konsekwencjami w podatku dochodowym (wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów) i z odpowiedzialnością solidarną w VAT. Podatnik uniknie negatywnych konsekwencji swojego błędu, o ile w terminie 3 dni złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne zawiadomienie o zapłacie należności kontrahenta na rachunek spoza tej tzw.białej listy.

4) Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (MPP). Obowiązkowy tzw. split payment dotyczy branż, które wcześniej były objęte reżimem odwrotnego obciążenia oraz zakresem solidarnej odpowiedzialności podatkowej (wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT). W efekcie zarówno na sprzedawcy, jak i nabywcy towarów bądź usług ciążą obowiązki identyfikacji dokonanej transakcji pod kątem stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

5) Zmiany w tzw. podatku od nieruchomości komercyjnych. Od 1 stycznia 2019 r. właściciele budynków wartych łącznie ponad 10 mln PLN i czerpiący dochody z najmu lub podobne płacą podatek – niezależnie od rodzaju budynku.

6) Ograniczenie kosztów uzyskania z tytułu używania samochodu do celów służbowych. W ustawach o podatkach dochodowych przyjęto, że tzw. użytek mieszany (w działalności gospodarczej i do innych celów) firmowych samochodów osobowych pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów 75% wydatków eksploatacyjnych. Przedsiębiorca wykorzystujący prywatny samochód w prowadzonej działalności odlicza zaś zaledwie 20% wydatków eksploatacyjnych na paliwo i koszty eksploatacji samochodu, niezależnie od przejechanych kilometrów w ramach działalności gospodarczej.

HITY roku 2019 to zaś:

1) Obniżenie stawki podatku dochodowego w skali podatkowej z 18 do 17%. Z nowych rozwiązań od 1 października 2019 r. skorzysta ponad 25 milionów Polaków, zarówno pracujących na etacie, wykonujących dzieło czy zlecenie, prowadzących działalność gospodarczą, jak też emerytów i rencistów.

2) Zwiększenie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Ponad 2-krotne podniesienie pracowniczych zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów powoduje również zmniejszenie PIT dla osób pracujących.

3) „Bez PIT dla młodych”. Dochody (ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od sierpnia 2019 r.

4) Stawka 9% CIT. Wprowadzono nową, obniżoną do wysokości 9% stawkę podatku dochodowego od osób prawnych dla podatników, których przychody nie przekroczą w danym roku podatkowym 1,2 mln euro. Mogą z niej skorzystać także podatnicy rozpoczynający działalność.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

5) Wliczanie pracy małżonka do kosztów uzyskania przychodu. Właściciel firmy może uwzględnić wynagrodzenie wypłacane (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło) żonie/mężowi w kosztach uzyskania przychodu.

6) Likwidacja odwrotnego obciążenia w VAT. Zmiana oznacza dla podatników VAT m.in. koniec problemów z ustaleniem tzw. „jednolitej gospodarczo transakcji” oraz koniec wszelkich problemów związanych z ustaleniem podwykonawcy w usługach budowlanych.

Stowarzyszenie Podatników w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA