Na złożenie odwołania jest czternaście dni
REKLAMA
Od decyzji urzędu podatnikowi przysługuje prawo odwołania do izby skarbowej, które wnosi się za pośrednictwem urzędu, który wydał zaskarżaną decyzję.
Odpowiedni dokument można złożyć w kancelarii właściwego urzędu skarbowego, albo przesłać na adres tego urzędu listem poleconym. Aby odwołanie było skuteczne, trzeba jednak pamiętać o dotrzymaniu terminu na jego wniesienie.
PRZYKŁAD
Gdy termin mija w dniu wolnym od pracy Podatnik otrzymuje 1 sierpnia 2006 roku decyzję podatkową. Ostatni dzień 14-dniowego terminu do wniesienia odwołania przypada 15 sierpnia. Jednak dzień ten należy do katalogu dni ustawowo wolnych od pracy. W konsekwencji odwołanie od decyzji podatnik mógłby złożyć jeszcze 16 sierpnia, bo dzień ten byłby ostatnim dniem terminu.
Termin do wniesienia odwołania wynosi 14 dni i liczy się go od dnia doręczenia decyzji adresatowi. Musimy jednak pamiętać, by do 14-dniowego terminu nie wliczać dnia, w którym decyzja została doręczona. Pierwszym dniem terminu będzie dzień następny po doręczeniu decyzji. Upływ ostatniego dnia z wyznaczonej liczby uważa się za koniec terminu.
Może jednak się zdarzyć, że ostatni dzień terminu przypadnie na sobotę, niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku termin na wniesienie odwołania ulegnie wydłużeniu, ponieważ w takim przypadku jako ostatni dzień terminu będzie traktowany następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. W praktyce będzie to pierwszy dzień roboczy.
Podatnik, który nie dopilnował terminu wniesienia odwołania, może wystąpić z wnioskiem o jego przywrócenie. Termin zostanie przywrócony, jeśli podatnik uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Wniosek taki trzeba jednak wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem podania należy wnieść odwołanie od decyzji, czyli dopełnić czynność, dla której był określony termin.
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat