REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działania Krajowej Administracji Skarbowej w czasie epidemii koronawirusa

Subskrybuj nas na Youtube
Działania Krajowej Administracji Skarbowej w czasie epidemii koronawirusa
Działania Krajowej Administracji Skarbowej w czasie epidemii koronawirusa
Picasa

REKLAMA

REKLAMA

Podczas epidemii koronawirusa Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zachowuje ciągłość pracy, aby zapewnić obsługę podatników, przedsiębiorców i podróżnych. Na granicach prowadzi kontrolę towarów oraz wspiera inne służby w kontroli przemieszczania i stanu zdrowia podróżnych. Klienci urzędów skarbowych mogą na bieżąco załatwiać sprawy telefonicznie, e-mailem lub przez skrzynkę ePUAP.

Działania na granicach, kontrola obrotu towarowego i przesyłek pocztowych

Mimo ograniczeń związanych z przekraczaniem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej (UE), ruch związany z międzynarodową wymianą towarów jest dozwolony i odbywa się na bieżąco. Funkcjonariusze KAS pełnią służbę na 55 przejściach granicznych na lądowej, morskiej i lotniczej granicy zewnętrznej UE oraz w 63 miejscach tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy wewnętrznej.

KAS przez całą dobę prowadzi kontrole obrotu towarowego przez czynne przejścia graniczne na polskim odcinku granicy zewnętrznej UE, zachowując przy tym ich pełną przepustowość. Przy odprawach celnych zapewnia płynność obsługi obrotu towarowego w zakresie handlu z krajami trzecimi (spoza UE).

Funkcjonariusze zachowują się bardzo odpowiedzialnie i realizują swoje obowiązki pomimo tego, że w szczególności w oddziałach granicznych, wiąże się z to z bezpośrednim kontaktem z kierowcami przyjeżdżającymi z krajów będących ogniskami pandemii. Pomimo zaistniałej sytuacji, statystki z obszaru odpraw celnych są porównywalne z zeszłym rokiem. KAS w ostatnim tygodniu obsłużyła m.in. 38 tys. zgłoszeń importowych i 47 tys. zgłoszeń eksportowych” – mówi szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

REKLAMA

Autopromocja

W ciągu ostatnich 7 dni na drogowych przejściach granicznych odprawiono 15 123 samochody ciężarowe w przywozie (5 411 na granicy z Ukrainą, 8 985 na granicy z Białorusią oraz 727 na granicy z Rosją) i 19 076 pojazdów ciężarowych na wywozie z RP (7 343 na granicy z Ukrainą, 11 087 na granicy z Białorusią oraz 646 na granicy z Rosją).

Na przejściach granicznych – gdzie czasowo wprowadzono kontrole osób wjeżdżających do kraju, funkcjonariusze KAS wspomagają Straż Graniczną, strażaków i pracowników służb sanitarnych. Uczestniczą też w obsłudze podróżnych wracających do kraju specjalnymi rejsami PLL LOT realizowanymi w ramach akcji „LOT do domu”. W trakcie odpraw towarowych i pasażerskich pilnują, aby z naszego kraju nie były wywożone leki i wyroby medyczne zagrożone brakiem dostępności.

KAS prowadzi te działania razem z codziennymi zadaniami, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansowego państwa i przeciwdziałanie wprowadzaniu na polski rynek towarów zabronionych. Temu służy bieżąca kontrola przewozu towarów wrażliwych (SENT) i przesyłek pocztowych i kurierskich, kontrola ładunków m.in. w portach morskich.

Kierowców pojazdów ciężarowych KAS zachęca do śledzenia strony granica.gov.pl i – o ile to możliwe – wybieranie mniej obciążonych przejść granicznych. Na tej stronie dostępne są też informacje o czasie oczekiwania na przekroczenie granicy, bieżące komunikaty i zakładka „Koronawirus – informacje dla podróżujących”.
Dodatkowo, z uwagi na realne zagrożenie koronawirusem, zwłaszcza w punktach granicznych, KAS prosi firmy przewozowe i kierowców przekraczających granicę o korzystanie z podstawowych środków ochrony.

Infolinie i usługi online dla podatników

Dostęp do urzędów skarbowych z powodu epidemii jest ograniczony. Jednak pracownicy KAS codziennie rozpatrują wnioski, sprawdzają deklaracje, analizują dane i przygotowują zwroty podatków. Każdego dnia odpowiadają na setki pytań telefonicznych i mailowych” – informuje Magdalena Rzeczkowska.

KAS zachęca do bieżącego załatwiania swoich spraw telefonicznie, e-mailowo lub przez skrzynkę ePUAP. Podatnicy cały czas mają możliwość korzystania z usługi Twój e-PIT lub e-Deklaracje dostępnych na podatki.gov.pl, gdzie mogą rozliczyć roczne zeznanie podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 pod numerami telefonów: 801 055 055 lub 22 330 03 30. Dodatkowo wspierają infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącą koronawirusa, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 pod numerem telefonu 800 190 590.

W urzędach skarbowych w całej Polsce zostały uruchomione infolinie w zakresie każdego podatku. Ich numery są dostępne na stronach internetowych poszczególnych urzędów.

W serwisie biznes.gov.pl podatnicy znajdą informacje, w jaki sposób można elektronicznie złożyć wniosek i uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i należnościach celnych lub zaświadczenie o stanie zaległości.

Ułatwienia przy zapłacie podatków

KAS przypomina, że przedsiębiorcy, którzy w związku z epidemią koronawirusa mogą mieć problemy z terminową zapłatą podatków, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości. Urzędy skarbowe będą brać pod uwagę te szczególne okoliczności przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących m.in. odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty czy umorzenia zaległości podatkowych. Wnioski składane przez przedsiębiorców w trybie art. 67a i art. nast. Ordynacji podatkowej będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Bezpieczeństwo sanitarne

KAS jest zaangażowana także w działania, które wzmacniają bezpieczeństwo sanitarne kraju, m.in. poprzez nadzorowanie produkcji produktów biobójczych, których głównym składnikiem jest alkohol etylowy.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA