Odprawy za zwolnienie z pracy nie można traktować jak odszkodowania
REKLAMA
W rocznym zeznaniu PIT-37 za 2001 rok małżeństwo z Poznania odliczyło podatek, jaki pracodawca potrącił z odprawy, którą podatnik otrzymał za wcześniejsze odejście z pracy. Podatnik potraktował odprawę, jaką otrzymał na mocy układu zbiorowego za wcześniejsze odejście z pracy w momencie przejęcia firmy przez zagranicznego inwestora, jako odszkodowanie.
Urząd Skarbowy w Poznaniu uznał, że odliczenie nie należy się podatnikowi, ponieważ świadczenie, jakie otrzymał można zakwalifikować jedynie jak wynagrodzenie za pracę, które podlega opodatkowaniu, a nie odszkodowanie. Urząd powołał się na przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Podatnik odwołał się do poznańskiej izby skarbowej. Napisał, że pieniądze otrzymał nie na podstawie umowy o pracę i zasad kodeksu pracy, tylko na podstawie pakietu socjalnego, który przewidywał wy-płacenie odszkodowania w przypadku niedotrzymania przez pracodawcę gwarancji zatrudnienia. Dlatego ma prawo traktować je jako odszkodowanie. Izba skarbowa oddaliła skargę. Uznała, że porozumienie, jakie powstało między pracodawcą a pracownikiem w ramach pakietu socjalnego należy określić jako nienazwaną umowę zbiorowego prawa pracy.
Kwotę wypłaconą na tej podstawie organ podatkowy określił jako odprawę, ekwiwalent płacowy, wypłatę pieniężną mającą źródło w stosunku pracy. Izba skarbowa podkreśliła, że nie ma żadnych przesłanek, żeby traktować świadczenie jako odszkodowanie.
Spór trafił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Podatnik powołał się na te same argumenty, co w skargach do organów podatkowych Sąd jednak skargę oddalił. Uznał, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia, które podatnik otrzymał od pracodawcy, nie można uznać za odszkodowanie. Wojewódzki Sąd Administracyjny Poznaniu podkreślił, że odszkodowanie jest świadczeniem finansowym wypłacanym osobie, która doznała szkody wbrew własnej woli, a w tym przypadku podatnik zgodził się odejść z pracy w zamian za otrzymanie dodatkowej kwoty pieniędzy.
Sygn. akt I SA/Po 2687/02
Tomasz Lisiecki
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat