VAT. Opodatkowanie firmowego samochodu
REKLAMA
Warto przypomnieć, że w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony. Wynika to z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., nazywanej dalej ustawą o VAT).
Odrębne przepisy dotyczą nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W takim przypadku kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Nie może to być jednak więcej niż 6000 zł. Regulacje te zawarte są w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.
Nie dotyczą jednak sytuacji, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
Część przedsiębiorców ma problemy z rozliczeniami podatkowymi dotyczącymi samochodów pierwotnie nabytych dla świadczenia usług najmu, który trwa co najmniej sześć miesięcy. Chodzi o możliwość zastosowania przy sprzedaży auta stawki podatkowej w wysokości 22 proc., który wcześniej oddany był w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu – dokonanej po 22 sierpnia 2005 r.
Otóż organy podatkowe zwracają uwagę na fakt, że kupno i sprzedaż tych pojazdów jest stałym, normalnym elementem działalności danego podatnika. Dokonanie zakupu samochodu, a następnie oddanie go w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu, wypełnia warunki art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT (patrz wyjaśnienia Izby Skarbowej we Wrocławiu, PP I 443/1720/05/AK z 30 stycznia 2006 r.).
W konsekwencji podatnik może odliczyć całość podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie pojazdów. Dotyczy to jednak tych samochodów oddanych w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu i przeznaczonych wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. W przypadku zakupu samochodów pod wynajem na okres krótszy, podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku naliczonego w kwocie określonej w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA