REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za interpretacje zapłacimy drożej

REKLAMA

Korzystnymi dla podatników zmianami w przekazywaniu darowizn oraz innymi poprawkami Senatu zajmie się dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Zmiana prawa

W tym tygodniu zakończy się parlamentarny etap prac nad zmianami w podatkach na 2007 rok. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaopiniuje dziś senackie poprawki do ustaw podatkowych, a następnie – najpóźniej do końca tygodnia – powinny się odbyć głosowania nad nowelizacjami. Większość poprawek, do których będzie musiał ustosunkować się Sejm, ma charakter redakcyjny i uściślający.

W podatku dochodowym od osób fizycznych doprecyzowano m.in. przepisy regulujące przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z senacką poprawką, darowizna zostanie przekazana tylko wówczas, gdy jej kwota po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego nie będzie niższa niż 5 zł. Ma to zapobiec sytuacji, w której okazałoby się, że wartość przekazywanego podatku jest niższa lub równa kosztom przelewu, o które zgodnie z przepisami musi zostać pomniejszona darowizna.

JAKIE USTAWY ZOSTAŁY ZMIENIONE
Senat wniósł poprawki do następujących ustaw:
• o podatku dochodowym od osób fizycznych
• o podatku dochodowym od osób prawnych
• o podatku od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych
• Ordynacja podatkowa
• o opłacie skarbowej

Poprawki o charakterze merytorycznym Senat wprowadził natomiast do ustawy regulującej podatek od spadków i darowizn. Są to zmiany korzystne dla podatników. Zniesione zostało jednomilionowe ograniczenie kwoty wolnej od podatku przy nieodpłatnym przekazywaniu majątku między najbliższymi. Wydłużono ponadto z 3 do 6 miesięcy termin, w którym podatnik pragnący skorzystać z ulgi podatkowej na cele mieszkaniowe może przekazać prawo do dotychczas posiadanego lokalu spółdzielczego swoim zstępnym (lub przekazać do dyspozycji spółdzielni). Senat zmienił także moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku nabycia majątku w drodze zapisu lub dalszego zapisu. Powstałby on z chwilą ich wykonania, a nie z chwilą przyjęcia spadku, jak zadecydował Sejm.

W nowelizacji Ordynacji podatkowej zostały doprecyzowane m.in. przepisy chroniące podatnika, który zastosował się do interpretacji prawa podatkowego oraz mające na celu ochronę podatników, których postępowania w sprawach odszkodowań zostaną z mocy ustawy umorzone. Senatorowie nie podjęli natomiast próby przywrócenia do ustawy instytucji sprawdzonego podatnika. Nie przyjęli także kontrowersyjnych poprawek zmierzających do likwidacji przepisów o nowym centralnym systemie wydawania interpretacji podatkowych oraz zniesienia opłaty w wysokości 75 zł za interpretację indywidualną. Po rozpatrzeniu przez Sejm, ustawy zostaną przesłane prezydentowi do podpisu.

Magdalena Majkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

REKLAMA