Za interpretacje zapłacimy drożej
REKLAMA
Zmiana prawa
W tym tygodniu zakończy się parlamentarny etap prac nad zmianami w podatkach na 2007 rok. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaopiniuje dziś senackie poprawki do ustaw podatkowych, a następnie – najpóźniej do końca tygodnia – powinny się odbyć głosowania nad nowelizacjami. Większość poprawek, do których będzie musiał ustosunkować się Sejm, ma charakter redakcyjny i uściślający.
W podatku dochodowym od osób fizycznych doprecyzowano m.in. przepisy regulujące przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z senacką poprawką, darowizna zostanie przekazana tylko wówczas, gdy jej kwota po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego nie będzie niższa niż 5 zł. Ma to zapobiec sytuacji, w której okazałoby się, że wartość przekazywanego podatku jest niższa lub równa kosztom przelewu, o które zgodnie z przepisami musi zostać pomniejszona darowizna.
JAKIE USTAWY ZOSTAŁY ZMIENIONE
Senat wniósł poprawki do następujących ustaw:
• o podatku dochodowym od osób fizycznych
• o podatku dochodowym od osób prawnych
• o podatku od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych
• Ordynacja podatkowa
• o opłacie skarbowej
Poprawki o charakterze merytorycznym Senat wprowadził natomiast do ustawy regulującej podatek od spadków i darowizn. Są to zmiany korzystne dla podatników. Zniesione zostało jednomilionowe ograniczenie kwoty wolnej od podatku przy nieodpłatnym przekazywaniu majątku między najbliższymi. Wydłużono ponadto z 3 do 6 miesięcy termin, w którym podatnik pragnący skorzystać z ulgi podatkowej na cele mieszkaniowe może przekazać prawo do dotychczas posiadanego lokalu spółdzielczego swoim zstępnym (lub przekazać do dyspozycji spółdzielni). Senat zmienił także moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku nabycia majątku w drodze zapisu lub dalszego zapisu. Powstałby on z chwilą ich wykonania, a nie z chwilą przyjęcia spadku, jak zadecydował Sejm.
W nowelizacji Ordynacji podatkowej zostały doprecyzowane m.in. przepisy chroniące podatnika, który zastosował się do interpretacji prawa podatkowego oraz mające na celu ochronę podatników, których postępowania w sprawach odszkodowań zostaną z mocy ustawy umorzone. Senatorowie nie podjęli natomiast próby przywrócenia do ustawy instytucji sprawdzonego podatnika. Nie przyjęli także kontrowersyjnych poprawek zmierzających do likwidacji przepisów o nowym centralnym systemie wydawania interpretacji podatkowych oraz zniesienia opłaty w wysokości 75 zł za interpretację indywidualną. Po rozpatrzeniu przez Sejm, ustawy zostaną przesłane prezydentowi do podpisu.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat