Interpretacja wiążąca, choć wydana przez ministra
REKLAMA
Zmiana prawa
W trakcie wczorajszego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych posłowie rozpatrywali zmiany w Ordynacji podatkowej. Jedną z najważniejszych jest zastąpienie dotychczasowego modelu wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych nowym centralnym systemem. Obowiązek wydawania interpretacji podatkowych ma zostać przeniesiony z naczelników urzędów skarbowych na ministra finansów. Nowe przepisy mają zapobiec rozbieżnościom, jakie obecnie powstają w związku z wydawaniem odmiennych opinii na podstawie jednakowego stanu faktycznego. Zakres wiążących interpretacji w sprawach indywidualnych zostanie rozszerzony na interpretacje dotyczące zdarzeń przyszłych. Obecnie podatnik może wnioskować o interpretację, która dotyczy jedynie zaistniałego stanu faktycznego.
Od przyszłego roku nie zmieni się jednak wiążący charakter interpretacji. Podatnicy, którzy zastosują się do interpretacji, będą chronieni przed negatywnymi skutkami jej ewentualnej zmiany. Przepisy dotyczące ochrony podatników, którzy zastosowali się do wydanej interpretacji, uzupełnił Senat. Zgodnie z poprawką, jeśli decyzja ustalająca lub określająca wysokość zobowiązania podatkowego będzie podlegała wstrzymaniu, przyjmowane będzie, że zaległość podatkowa nie istnieje. Poprawkę tę pozytywnie zaopiniowała wczoraj sejmowa komisja.
Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała też zmiany wprowadzone przez Senat do ustaw o PIT i CIT oraz poprawki do nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych (m.in. skreślenie jednomilionowego ograniczenia dla nabycia majątku od osób najbliższych). Posłowie zaopiniowali także uchwałę Senatu w sprawie ustawy o opłacie skarbowej.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA