REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodziców może skontrolować urząd

REKLAMA

Podatnicy korzystający z ulgi rodzinnej nie będą musieli dokumentować liczby wychowywanych dzieci. Jednak organ podatkowy może sprawdzić, czy przysługuje im ulga w zadeklarowanej wysokości.

Zmiana prawa

W podatku dochodowym od osób fizycznych od przyszłego roku pojawi się nowa ulga dla rodziców wychowujących w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci. Podatnicy obliczą jej wysokość, mnożąc liczbę wychowywanych dzieci przez kwotę 120 zł. Ustawodawca nie nałożył na rodziców żadnych obowiązków dowodowych w zakresie liczby wychowywanych pociech. Brak obowiązku szczegółowego dokumentowania w zeznaniu podatkowym prawa do ulgi nie jest jednak niczym wyjątkowym. Dotyczy to także innych dopuszczalnych odliczeń w PIT, często o dużo większym wymiarze. Jak podkreśla Jan Jodłowski, radca prawny z firmy doradczej KPMG, składając roczne zeznanie podatnik sam wykazuje, jakie miał dochody, koszty oraz jakich odliczeń dokonuje.

– W przypadku ulgi rodzinnej wprowadzanie wymogów dotyczących szczegółowego dokumentowania liczby posiadanych dzieci przy składaniu zeznania podatkowego byłoby niezasadne – twierdzi Krzysztof Biernacki, prawnik i specjalista ds. podatków z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia. Nie jest to potrzebne zarówno ze względu na niewielki wymiar tej ulgi, jak i łatwość, z jaką organ podatkowy może sprawdzić, czy podatnik miał prawo do skorzystania z odliczenia – argumentuje ekspert.

Podatnikowi, który oszukał fiskusa grożą określone konsekwencje, przede wszystkim dopłata odpowiedniej kwoty podatku wraz z odsetkami, a także sankcje karne skarbowe. Jan Jodłowski z KPMG przyznaje, że aby nieuczciwy podatnik poniósł konsekwencje z tytułu bezprawnego skorzystania z ulgi rodzinnej, nie trzeba wprowadzać do ustawy żadnego dodatkowego mechanizmu dokumentowania liczby wychowywanych dzieci.

– W zupełności wystarczy, jeżeli w zeznaniu podatkowym zostanie wpisana wysokość kwoty ulgi. Zasadność pomniejszenia podatku o ulgę rodzinną w ciągu pięciu lat od złożenia zeznania może z łatwością sprawdzić organ podatkowy.

Jak wyjaśnia Krzysztof Biernacki, punktem wyjścia postępowania kontrolnego jest zawsze standardowa procedura polegająca na wezwaniu podatnika, w celu złożenia odpowiednich wyjaśnień lub przedstawienia stosownych dokumentów. Zdaniem naszego rozmówcy organ podatkowy może również inaczej sprawdzić faktyczną liczbę wychowywanych przez podatnika dzieci, zarówno własnych, jak i przysposobionych. Wystarczy, że dokona weryfikacji ich liczby w odpowiednich organach administracji publicznej lub sądach powszechnych.

Eksperci podkreślają, że rozszerzanie formularza zeznania PIT w zakresie ulgi rodzinnej o dodatkowe rubryki służące ustaleniu wysokości prawa do ulgi rodzinnej jest zbędne.

Magdalena Majkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA