REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawki te same, wyższa kwota wolna

REKLAMA

Od 1 stycznia 2007 r. zacznie obowiązywać większość znowelizowanych przepisów. Niektóre z nich wejdą w życie później. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Wprowadzono zmiany w definicji miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Będzie to miało wpływ na zakres obowiązku podatkowego.

Zgodnie z nowymi przepisami, za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę, która:
• posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych lub
• przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Ten drugi warunek ma kluczowe znaczenie dla dotychczasowych nierezydentów wykonujących pracę w Polsce. Zmiany w przepisach oznaczają, iż osoby takie przebywając w Polsce dłużej niż 183 dni w danym roku utracą prawo do preferencyjnego opodatkowania (np. z tytułu członkostwa w zarządzie, kontraktu menedżerskiego), jak również opodatkowaniu w Polsce będzie podlegać całość ich światowych dochodów, a nie wyłącznie tych uzyskanych ze źródeł polskich, jak to miało miejsce do tej pory.

Większą rolę odgrywać będą zatem stosowne bilateralne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te będą rozstrzygać w przypadkach konfliktów rezydencji podatkowej dwóch lub więcej państw oraz o prawie do opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów.

WAŻNE
Pracodawcy będę mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki na ochronę zdrowia pracowników, a nie tylko świadczenia obowiązkowe wynikające z innych przepisów (głównie prawa pracy)

Nowe przepisy znoszą obowiązek składania deklaracji miesięcznych, np. PIT-4, PIT-53. Zaliczki na podatek pobierane będą według dotychczasowych zasad. Płatnik będzie jednak obowiązany do złożenia deklaracji rocznej do końca stycznia następnego roku.

Skala podatkowa później

Zmiany w PIT obejmują wprawdzie wprowadzenie zapowiadanych stawek 18 i 32 proc., ale dopiero od dochodów uzyskanych w 2009 roku. W 2007 obowiązywać będzie jednak większa kwota wolna od podatku oraz wyższe zryczałtowane koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy (np. 108,50 zł w przypadku jednego pracodawcy i posiadania miejsca zamieszkania w miejscowości wykonywania pracy).

Przychody z pracy za granicą

Nowelizacja przewiduje także zwolnienie przychodów ze stosunku pracy do wysokości 30 proc. diety należnej za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Przepis ten zastępuje stosowane do tej pory zwolnienie w wysokości równowartości trzydziestu diet. Zwolnienie nie będzie dotyczyć podróży służbowych.

Działalność gospodarcza

Zgodnie z nową definicją działalności gospodarczej, nie będzie nią taka działalność, w której odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie ponosi zlecający oraz gdy jest ona wykonywana pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego, a wykonujący nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością. Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie, aby dane czynności uznać jako nie wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Sprzedaż nieruchomości

Nowelizacja wprowadza nowe zasady opodatkowania sprzedaży mieszkań i domów mieszkalnych. Zysk ze sprzedaży takiej nieruchomości dokonanej przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie, podlegać będzie 19-procentowemu podatkowi. Od podstawy opodatkowania odliczyć będzie można poniesione koszty związane z budową i nakładami ponoszonymi na te nieruchomości. Niemniej podatku nie zapłacą podatnicy, którzy byli zameldowani na pobyt stały w sprzedawanym mieszkaniu lub domu przez co najmniej 12 miesięcy. Nieruchomości nabyte przed 1 stycznia 2007 r. podlegają dotychczasowym zasadom opodatkowania ich zbycia. Oznacza to, iż opodatkowaniu według stawki 10 proc. podlega przychód ze sprzedaży nieruchomości zbytej w ciągu 5 lat od jej nabycia. Przychód ten nie podlega opodatkowaniu, jeśli zostanie on przeznaczony na zakup innej nieruchomości mieszkalnej w ciągu 2 lat od zbycia nieruchomości.

Rozliczenie małżeńskie

Nowelizacja wskazuje wyraźnie, iż warunkiem dla małżeńskiego rozliczenia podatkowego, jest istnienie wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami trwającej cały rok podatkowy.

Likwidacja ulg

Zgodnie z nowymi przepisami, nadal można będzie korzystać z odliczeń z tytułu darowizn na działalność pożytku publicznego oraz na cele kultu religijnego z zastrzeżeniem, iż od przyszłego roku przekazanie 1 proc. podatku należnego będzie dokonywał Urząd Skarbowy, zgodnie ze wskazaniem podatnika.

Od 2007 roku znika ulga z tytułu spłaty odsetek od określonych kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe (tzw. ulga odsetkowa). Osoby, które uzyskają kredyt mieszkaniowy uprawniający do korzystania z ulgi do końca tego roku, zachowają jednak możliwość dokonywania odliczeń odsetek od tego kredytu maksymalnie do 2027 roku, czyli jeszcze przez 20 lat.

Nowe odliczenia na dzieci

Nowelizacja wprowadza także ulgę dla osób wychowujących dzieci. Osoby takie będą mogły pomniejszyć podatek o 120 zł na każde dziecko (m.in. na małoletnie albo uczące się, w tym studiujące, jeśli nie ukończyło 25. roku życia). Odliczenie przysługuje wspólnie obojgu rodzicom.

Płatnicy PIT nie będą też zobligowani do poboru zaliczek od dochodów wypłacanych pracownikom za pracę za granicą, które są lub będą opodatkowane poza terytorium Polski. Pobór będzie mógł być kontynuowany na wniosek podatników.

Znowelizowana ustawa wyraźnie określa, iż podatnicy posiadający status nierezydenta podatkowego w Polsce i uzyskujący dochody z działalności wykonywanej osobiście (np. członkowie zarządu) bez pośrednictwa płatników, są zobowiązani do wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20 proc. przychodu do 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.Michał Grzybowski
menedżer w Zespole Human Capital, Ernst & Young
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA