Zwolnienie to nie pomoc
REKLAMA
Zmiana prawa
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, od 1 stycznia 2007 r. utraci moc rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy w zakresie niektórych ulg i zwolnień podatkowych w ramach pomocy de minimis (Dz.U. nr 94, poz. 900). Zabieg ten ma przede wszystkim techniczny charakter. Rada Ministrów przygotowała już bowiem projekt nowego rozporządzenia, dotyczącego przyznawania tej pomocy, które wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r. Projektowane rozporządzenie ma na celu zawarcie w krajowych przepisach nowych regulacji wspólnotowych w zakresie udzielania pomocy de minimis.
Pomoc publiczna
W przeciwieństwie do dotychczasowego rozporządzenia, nowe przepisy nie będą miały zastosowania w zakresie zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, ponieważ – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu – nie stanowi ono pomocy publicznej. Projektowana regulacja nie będzie miała ponadto zastosowania do innych zwolnień objętych zakresem obowiązującego rozporządzenia. Chodzi tu o zwolnienia wynikające z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatku leśnym. Te formy pomocy zostaną objęte znowelizowanym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom prowadzącym zakłady pracy chronionej.
Koszty egzekucyjne
Nowością będzie uwzględnienie w nowym rozporządzeniu ulg w formie umorzenia w całości lub w części oraz rozłożenia na raty zapłaty kosztów egzekucyjnych z art. 67 lit. e) i lit. f) ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W projektowanych przepisach limit pomocy de minimis dla jednego beneficjenta został określony jako równowartość 200 tys. euro w okresie trzech kolejnych lat budżetowych.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA