REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnicy nie zyskają na zmianach w PIT

REKLAMA

Zamiast obiecywanych dwóch stawek PIT, jedynie odmrożono progi podatkowe. Będą kłopoty z przepisami o samozatrudnieniu, bo są niejasne i mało precyzyjne. Urzędy skarbowe będą mogły zwlekać z wydaniem interpretacji podatkowych.


Zmiana prawa


Nie zapłacimy w przyszłym roku niższych podatków. Nieznaczne odciążenie domowych budżetów podatnicy odczują dopiero w rozliczeniu za 2007 rok. Choć od początku roku podatnikom obiecywano dużą reformę podatkową, niewiele z tych obietnic zostało. Nawet jeśli pojawią się w przyszłym roku korzystne dla podatników rozwiązania podatkowe, to kosztem likwidacji innych przywilejów, w tym popularnej ulgi odsetkowej.


Budżet nie straci...


Karolina Tetłak, prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges podkreśla, że ustawodawca tak skonstruował przepisy nowelizujące, aby nie uszczuplić wpływów z podatków.


- W rezultacie zmiany wprowadzane od przyszłego roku mają charakter półśrodków i nie prowadzą do rzeczywistego obniżenia obciążeń podatkowych, np. wprowadzenie nowych ulg wiąże się ze zniesieniem dotychczasowych - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Jako przykład podaje odmrożenie po wielu latach progów podatku dochodowego od osób fizycznych i nieznaczne zwiększenie kwoty wolnej od podatku, zamiast zapowiadanego obniżenia stawek. Dodaje, że większość podatników nie odczuje waloryzacji progów, ponieważ ich roczny dochód nie przekracza pierwszego progu.


Podobnie uważa Magdalena Kasiarz, prawnik z zespołu podatkowego kancelarii Wardyński i Wspólnicy.


Również zdaniem Dariusza Malinowskiego, doradcy podatkowego KPMG, wiele wprowadzonych zmian miało ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Niestety, spora część z tych zmian wywoła skutek odwrotny do zamierzonego.


...za to podatnicy sporo


- Kontrowersyjna jest zmiana pozwalająca organom podatkowym na określanie, czy stosunek łączący zleceniobiorcę i zleceniodawcę jest stosunkiem pracy czy nie - podkreśla Magdalena Kosiarz.


Powierzanie organom podatkowym interpretacji nieostrych przepisów budzi uzasadnioną obawę. Podatników, zwłaszcza zleceniobiorców, czeka stan niepewności prawnej. To na nich przerzucone zostało ryzyko niepobrania zaliczki na podatek dochodowy.


Choć wskazana zmiana może poprawić jakość umów z samozatrudnionymi, to nie przyczyni się do zmniejszenia niektórych negatywnych aspektów samozatrudnienia ani do zmniejszenia zakresu tego zjawiska.


Do katalogu najgorszych zmian Dariusz Malinowski zalicza jeszcze znowelizowany art. 14d Ordynacji podatkowej zakreślający termin wydania interpretacji prawa podatkowego. Tak jak dotychczas termin ten wynosi 3 miesiące, ale będzie mógł zostać przedłużony o okres opóźnień spowodowanych m.in z przyczyn niezależnych od organu.


- Można przypuszczać, że termin na wydanie interpretacji będzie nawet kilkakrotnie przedłużany, a wydanie interpretacji będzie się opóźniać - twierdzi ekspert. To z kolei podważa sens wydawania interpretacji, bo opóźnienia w uzyskaniu interpretacji uniemożliwią podatnikom planowanie podatkowe i skorzystanie z ochrony wynikającej z interpretacji.


Po nowym roku zaczną również obowiązywać zmiany korzystne dla podatników.


Będą też korzyści


Jedną z nich jest zwolnienie od podatku od spadków i darowizn dla najbliższych. Kolejna to wyraźne wprowadzenie możliwości podpisu deklaracji przez pełnomocnika czy poszerzenie definicji kosztów uzyskania przychodu. Przykładem korzystnego rozwiązania jest też art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Dzięki jego zmianie podatnik będzie mógł zaliczyć całość wydatków reklamowych w koszty podatkowe.


Innym korzystnym dla podatników rozwiązaniem jest obowiązujący już przepis art. 14c ustawy o kontroli skarbowej, umożliwiający podatnikom skorygowanie deklaracji podatkowych po zakończeniu kontroli prowadzonej przez urzędy kontroli skarbowej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Aleksandra Tarka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA