| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus nie wypłaci pieniędzy dłużnikom

Fiskus nie wypłaci pieniędzy dłużnikom

Zwrot VAT za materiały budowlane będzie można zaliczać jedynie na poczet zaległości podatkowych, a nie zobowiązań bieżących.

Zmiana prawa

Niedawno Senat wprowadził do nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poprawkę, która jednoznacznie rozstrzyga, co dzieje się z kwotą zwrotu, w przypadku gdy wnioskodawca jest dłużnikiem fiskusa.Wypłata, gdy nie ma zaległości

Znowelizowany art. 6 ust. 5 ustawy zezwala na wypłatę indywidualnemu inwestorowi pieniędzy jedynie w sytuacji, gdy nie posiada on zaległości podatkowych. Nie jest jednak jasne, co się dzieje z kwotą zwrotu, jeżeli na wnioskodawcy ciążą takie zaległości. Poprawka Senatu precyzuje, że w tej sytuacji kwota zwrotu wraz z jego oprocentowaniem podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę osobie fizycznej, która złożyła wniosek. Zaliczenie następuje z dniem złożenia wniosku.


- Doprecyzowanie, że kwota zwrotu podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych jest słusznym posunięciem - ocenia Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Zdaniem naszej rozmówczyni, takie działanie nie powinno budzić kontrowersji, skoro bowiem podatnik ma jakieś zaległości podatkowe, to trudno oczekiwać, że z jednej strony urząd będzie wypłacał jakieś pieniądze, a z drugiej egzekwował zapłatę innych. W ustawie w dotychczasowym brzmieniu kwestia ta w ogóle nie była uregulowana. Podczas senackich prac nad nowelizacją przedstawiciele resortu finansów tłumaczyli, że w przypadku gdy wnioskodawca posiada zaległości podatkowe, przez analogię stosowany jest art. 76 Ordynacji podatkowej dotyczący nadpłaty podatku. Problem w tym, że przepis ten pozwala urzędowi skarbowemu na zaliczanie z urzędu nadpłat nie tylko na poczet zaległości podatkowych, ale też na poczet zobowiązań bieżących.Niepotrzebne komplikacje

- Stosowanie w drodze analogii art. 76 Ordynacji podatkowej nie wydaje się prawidłowe, a ponadto może budzić wiele praktycznych problemów. Urząd ma 6 miesięcy na wydanie decyzji w sprawie zwrotu i potem prawie miesiąc na zwrot pieniędzy, podatnik może więc nie wiedzieć, jaka kwota i w którym dokładnie momencie została zaliczona na poczet bieżących zobowiązań i na przykład niezależnie uregulować te zobowiązania. Wówczas powstanie nadpłata, która niepotrzebnie skomplikuje cały proces - tłumaczy Agnieszka Bieńkowska.


Nowelizacja ustawy trafi ponownie do Sejmu.Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »