REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najwięcej wniosków dotyczy akcyzy

REKLAMA

Wzrasta liczba wniosków lobbingowych dotyczących podatków. Ministerstwo Finansów zamieszcza je na swojej stronie internetowej. Największe zainteresowanie wzbudzają zmiany akcyzy.


Najwięcej emocji budzą projekty nowelizacji rozporządzeń w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Przewidują podwyższenie stawki akcyzy na alkohol przemysłowy do sumy 4450 zł za hektolitr, czyli tyle, ile wynosi podatek dla spirytusu spożywczego, i zmianę zasad skażania alkoholu w celu zwolnienia z akcyzy. Producenci np. rozcieńczalników twierdzą w swoich wnioskach lobbingowych, że po podwyżce ich produkty zostaną wyparte z rynku przez towar importowany z zagranicy. Nie do przyjęcia jest propozycja skażania alkoholu (w celu uzyskania zwolnienia z akcyzy) wymienionymi w projekcie skażalnikami, gdyż są to substancje toksyczne zagrażające zdrowiu. Niektóre firmy uważają, że umożliwienie skażania niektórych rozpuszczalników izopropanolem z dodatkiem bitrexu pozwoli wykorzystać je do produkcji kosmetyków, lakierów i wód toaletowych. Stopień skażenia powinien być jednak mniejszy niż zaproponowało MF, w przeciwnym razie skażalniki będą wyczuwalne w perfumach. W efekcie klienci nie będą ich kupować.


Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wągrowcu wyraziło zainteresowanie pracami nad projektem ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych. Przewiduje on zrównanie akcyzy na olej opałowy i napędowy oraz refundacje dla ogrzewających mieszkania. Jak wskazuje MPEC, ustawa będzie chronić przed skutkami podwyżek tylko duże elektrociepłownie.


Wnioski branży tytoniowej


Z kolei Zakłady Tytoniowe w Lublinie krytykują planowane na styczeń podwyżki stawek akcyzy na wyroby tytoniowe. Według firmy, polityka MF w tym zakresie jest niedostosowana do sytuacji ekonomicznej społeczeństwa polskiego i jego siły nabywczej. W efekcie spada rentowność firm i wzrasta szara strefa. Pomijanie przez MF zaleceń Dyrektywy Rady 2002/10/WE powoduje, że Polska ma najwyższy udział akcyzy w cenie tytoniu do ręcznego skręcania papierosów. 15 stycznia 2007 r. stawka akcyzy na cięty tytoń do palenia ma wynieść 23,67 proc. maksymalnej ceny detalicznej, a na tzw. inny tytoń 59 proc. tej ceny. Podwyżki grożą likwidacją lubelskiej spółki. Podobne stanowisko wyraziło we wniosku lobbingowym Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego.


Ujednolicić stosowanie prawa


Pierwsze zgłoszenia lobbingowe wysłała do Ministerstwa Finansów Polska Izba Ubezpieczeń. Domagała się ujednolicenia praktyki stosowania prawa podatkowego w stosunku do podmiotów z branży ubezpieczeniowej. Później w sprawie CIT do MF wystąpił Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, zaś wprowadzenie ułatwień w działalności związanej ze zwrotem VAT dla podróżnych proponowała spółka Global Refund Polska.


CZYM JEST LOBBING

Przez lobbing rozumie się każde działanie
prowadzone metodami dozwolonymi prawnie zmierzające do wywarcia
wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia
prawa.

Marcin Musiał

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA