Najwięcej wniosków dotyczy akcyzy
REKLAMA
Najwięcej emocji budzą projekty nowelizacji rozporządzeń w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Przewidują podwyższenie stawki akcyzy na alkohol przemysłowy do sumy 4450 zł za hektolitr, czyli tyle, ile wynosi podatek dla spirytusu spożywczego, i zmianę zasad skażania alkoholu w celu zwolnienia z akcyzy. Producenci np. rozcieńczalników twierdzą w swoich wnioskach lobbingowych, że po podwyżce ich produkty zostaną wyparte z rynku przez towar importowany z zagranicy. Nie do przyjęcia jest propozycja skażania alkoholu (w celu uzyskania zwolnienia z akcyzy) wymienionymi w projekcie skażalnikami, gdyż są to substancje toksyczne zagrażające zdrowiu. Niektóre firmy uważają, że umożliwienie skażania niektórych rozpuszczalników izopropanolem z dodatkiem bitrexu pozwoli wykorzystać je do produkcji kosmetyków, lakierów i wód toaletowych. Stopień skażenia powinien być jednak mniejszy niż zaproponowało MF, w przeciwnym razie skażalniki będą wyczuwalne w perfumach. W efekcie klienci nie będą ich kupować.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wągrowcu wyraziło zainteresowanie pracami nad projektem ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych. Przewiduje on zrównanie akcyzy na olej opałowy i napędowy oraz refundacje dla ogrzewających mieszkania. Jak wskazuje MPEC, ustawa będzie chronić przed skutkami podwyżek tylko duże elektrociepłownie.
Wnioski branży tytoniowej
Z kolei Zakłady Tytoniowe w Lublinie krytykują planowane na styczeń podwyżki stawek akcyzy na wyroby tytoniowe. Według firmy, polityka MF w tym zakresie jest niedostosowana do sytuacji ekonomicznej społeczeństwa polskiego i jego siły nabywczej. W efekcie spada rentowność firm i wzrasta szara strefa. Pomijanie przez MF zaleceń Dyrektywy Rady 2002/10/WE powoduje, że Polska ma najwyższy udział akcyzy w cenie tytoniu do ręcznego skręcania papierosów. 15 stycznia 2007 r. stawka akcyzy na cięty tytoń do palenia ma wynieść 23,67 proc. maksymalnej ceny detalicznej, a na tzw. inny tytoń 59 proc. tej ceny. Podwyżki grożą likwidacją lubelskiej spółki. Podobne stanowisko wyraziło we wniosku lobbingowym Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego.
Ujednolicić stosowanie prawa
Pierwsze zgłoszenia lobbingowe wysłała do Ministerstwa Finansów Polska Izba Ubezpieczeń. Domagała się ujednolicenia praktyki stosowania prawa podatkowego w stosunku do podmiotów z branży ubezpieczeniowej. Później w sprawie CIT do MF wystąpił Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, zaś wprowadzenie ułatwień w działalności związanej ze zwrotem VAT dla podróżnych proponowała spółka Global Refund Polska.
CZYM JEST LOBBING
Przez lobbing rozumie się każde działanie
prowadzone metodami dozwolonymi prawnie zmierzające do wywarcia
wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia
prawa.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA