reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Najwięcej wniosków dotyczy akcyzy

Najwięcej wniosków dotyczy akcyzy

Wzrasta liczba wniosków lobbingowych dotyczących podatków. Ministerstwo Finansów zamieszcza je na swojej stronie internetowej. Największe zainteresowanie wzbudzają zmiany akcyzy.


Najwięcej emocji budzą projekty nowelizacji rozporządzeń w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Przewidują podwyższenie stawki akcyzy na alkohol przemysłowy do sumy 4450 zł za hektolitr, czyli tyle, ile wynosi podatek dla spirytusu spożywczego, i zmianę zasad skażania alkoholu w celu zwolnienia z akcyzy. Producenci np. rozcieńczalników twierdzą w swoich wnioskach lobbingowych, że po podwyżce ich produkty zostaną wyparte z rynku przez towar importowany z zagranicy. Nie do przyjęcia jest propozycja skażania alkoholu (w celu uzyskania zwolnienia z akcyzy) wymienionymi w projekcie skażalnikami, gdyż są to substancje toksyczne zagrażające zdrowiu. Niektóre firmy uważają, że umożliwienie skażania niektórych rozpuszczalników izopropanolem z dodatkiem bitrexu pozwoli wykorzystać je do produkcji kosmetyków, lakierów i wód toaletowych. Stopień skażenia powinien być jednak mniejszy niż zaproponowało MF, w przeciwnym razie skażalniki będą wyczuwalne w perfumach. W efekcie klienci nie będą ich kupować.


Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wągrowcu wyraziło zainteresowanie pracami nad projektem ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie olejem opałowym powierzchni bytowych. Przewiduje on zrównanie akcyzy na olej opałowy i napędowy oraz refundacje dla ogrzewających mieszkania. Jak wskazuje MPEC, ustawa będzie chronić przed skutkami podwyżek tylko duże elektrociepłownie.


Wnioski branży tytoniowej


Z kolei Zakłady Tytoniowe w Lublinie krytykują planowane na styczeń podwyżki stawek akcyzy na wyroby tytoniowe. Według firmy, polityka MF w tym zakresie jest niedostosowana do sytuacji ekonomicznej społeczeństwa polskiego i jego siły nabywczej. W efekcie spada rentowność firm i wzrasta szara strefa. Pomijanie przez MF zaleceń Dyrektywy Rady 2002/10/WE powoduje, że Polska ma najwyższy udział akcyzy w cenie tytoniu do ręcznego skręcania papierosów. 15 stycznia 2007 r. stawka akcyzy na cięty tytoń do palenia ma wynieść 23,67 proc. maksymalnej ceny detalicznej, a na tzw. inny tytoń 59 proc. tej ceny. Podwyżki grożą likwidacją lubelskiej spółki. Podobne stanowisko wyraziło we wniosku lobbingowym Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego.


Ujednolicić stosowanie prawa


Pierwsze zgłoszenia lobbingowe wysłała do Ministerstwa Finansów Polska Izba Ubezpieczeń. Domagała się ujednolicenia praktyki stosowania prawa podatkowego w stosunku do podmiotów z branży ubezpieczeniowej. Później w sprawie CIT do MF wystąpił Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, zaś wprowadzenie ułatwień w działalności związanej ze zwrotem VAT dla podróżnych proponowała spółka Global Refund Polska.


CZYM JEST LOBBING

Przez lobbing rozumie się każde działanie
prowadzone metodami dozwolonymi prawnie zmierzające do wywarcia
wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia
prawa.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama