REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowi są nadal pilnie poszukiwani

REKLAMA

Na rynku wzrasta popyt na specjalistów od księgowości. Zanim jednak księgowy zostanie zatrudniony, warto sprawdzić jego umiejętności.

 

Na rynku cały czas istnieje duże zapotrzebowanie na księgowych o różnych kwalifikacjach. Spółki coraz częściej rezygnują z usług biur rachunkowych i tworzą takie działy we własnych firmach. Potwierdza to Katarzyna Dzianach, specjalista do spraw rekrutacji z HR Progress.


- Jest bardzo dużo ofert dla księgowych - twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że grupa księgowych bardzo się ceni. Oczekiwania finansowe księgowych niejednokrotnie są niewspółmierne do posiadanej wiedzy i umiejętności. Samodzielny księgowy żąda często 6 tys. zł brutto, a główny księgowy 12-15 tys. zł brutto.


Mamy specjalistów...


Czy księgowi są dobrze wykwalifikowani i prezentują wysoki poziom merytoryczny?


Zdaniem prof. Zbigniewa Lutego, przewodniczącego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, kwestię tę należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Przygotowania praktycznego, czyli wykonywania zawodu, i kształcenia księgowych.


- O poziomie rachunkowości najlepiej świadczą problemy, jakie pojawiają się w związku z badaniem sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. A także jak często są kwestionowane deklaracje podatkowe - wyjaśnia nasz rozmówca. Jego zdaniem pod tym kątem polscy księgowi w skali Europy nie wyróżniają się negatywnie. Nie oznacza to jednak, że poziom polskich księgowych można oceniać jako wysoki.


Problemem według naszego eksperta jest brak wymogu permanentnego kształcenia się księgowych. Profesor Luty zwraca uwagę, że cały czas zmienia się nie tylko prawo podatkowe, ale również sytuacja gospodarcza. Konsekwencją zmian jest np. pojawianie się nowych instrumentów finansowych lub znaczącego kapitału intelektualnego. Wartości te trzeba w odpowiedni sposób wycenić i ujawnić. Aby móc zrobić to poprawnie, księgowy musi się na bieżąco kształcić i uzupełniać swoją wiedzę.


- W tym zakresie niestety odbiegamy od krajów unijnych. Dlatego należałoby zmienić nasze prawo. W przepisach powinien zostać ustalony wymóg podnoszenia kwalifikacji księgowego albo podpisywania sprawozdania finansowego przez księgowego tzw. bilansistę - uważa prof. Luty. Dla księgowego bilansisty należałoby zdefiniować poziom wymaganych kwalifikacji i umiejętności. Mogłoby to gwarantować w jakimś zakresie jakość sprawozdania finansowego, ujawnianych informacji finansowych, ale i deklaracji podatkowych.


W tej chwili nie ma wprowadzonego przepisami wymogu dokształcania się księgowych.


- Gdyby w Polsce zawód księgowego był regulowany i każdy księgowy w spółce prawa handlowego musiał podnosić swoje kwalifikacje, można byłoby powiedzieć, że jesteśmy na poziomie krajów wysoko rozwiniętych - dodaje nasz rozmówca.


...ale brak przepisów


- W Unii Europejskiej są kraje, na przykład Wielka Brytania, Francja i Włochy, gdzie zawód księgowego bilansisty jest uregulowany. Określono tam specjalne kwalifikacje. Aby były one honorowane, konieczne jest dokształcanie i aktualizowanie wiedzy - wyjaśnia prof. Luty.


Uregulowanie w polskim systemie prawnym zawodu księgowego popiera również Graham Ward, dotychczasowy prezes Międzynarodowej Federacji Księgowych. Według niego takie rozwiązanie chroniłoby interes publiczny, gwarantując jakość pracy księgowych i zmniejszając prawdopodobieństwo popełnienia błędów w tym zakresie.


Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA