Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cztery dni na wybór opodatkowania

Przedsiębiorcy mogą raz w roku zmienić sposób opodatkowania. Aby rozliczyć się korzystniej, trzeba złożyć oświadczenie w urzędzie. W tym roku jest więcej czasu, bo termin mija w poniedziałek.


Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą jak co roku stają przed koniecznością wyboru sposobu opodatkowania na kolejny rok podatkowy. Zmiany dotychczasowej formy opodatkowania można dokonać w zasadzie tylko raz w roku. Złożenie oświadczenia o wyborze nowej formy rozliczania działalności gospodarczej oznacza rezygnację z dotychczasowego sposobu. Czas na podjęcie decyzji upływa 20 stycznia każdego roku podatkowego. W tym roku podatnicy mają jednak na złożenie oświadczenia trochę więcej czasu. 20 stycznia wypada w sobotę. Zgodnie więc z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Termin do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania upływa więc w poniedziałek 22 stycznia.


Podatnik może złożyć oświadczenie osobiście w urzędzie skarbowym, żądając potwierdzenia jego złożenia. Może także nadać oświadczenie na poczcie listem poleconym. W takim przypadku, mimo że przesyłka trafi do urzędu skarbowego później, liczyć się będzie data ze stempla pocztowego.


Po terminie bez skutków


Podstawową formą opodatkowania działalności są zasady ogólne, a więc według skali podatkowej. Dla wyboru opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym, a także kartą podatkową konieczna jest inicjatywa przedsiębiorcy. Podatnicy niestety zapominają, że skutecznie zmienić formę opodatkowania można tylko w drodze oświadczenia (przy karcie zawiadomienia) złożonego w terminie. Jest to termin materialnoprawny. Oznacza to, że nie można go przywrócić. Nawet jeśli podatnik będzie miał ważne powody, dla których nie złożył pisma lub złożył je po terminie, pozostanie to bez znaczenia dla rozliczeń przez najbliższy rok.


Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu dotyczy również lat następnych. Podatnik, który nie podejmie żadnych działań w celu zmiany formy opodatkowania, automatycznie przedłuża dotychczasowy sposób opodatkowania.


Zanim podatnik złoży oświadczenie, powinien sprawdzić nie tylko, czy spełnia warunki dla opodatkowania w dany sposób. Przede wszystkim musi przeanalizować, czy taka forma opodatkowania będzie dla niego korzystna.


Wyższa stawka, ale z ulgą


Jak zauważa Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski, podstawową zaletą opodatkowania według skali podatkowej jest możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem. To daje szansę na obniżenie stawki podatku osobom, których dochody mieszczą się w różnych przedziałach skali podatkowej. Osoby rozliczające działalność gospodarczą na zasadach ogólnych mogą odliczyć od dochodów z tej działalności ulgi podatkowe.


- Główną wadą opodatkowania na zasadach ogólnych jest progresywna stawka podatku, a dla osób, które mogłyby ewentualnie opodatkować się kartą podatkową, także obowiązki sprawozdawcze i konieczność płacenia zaliczek na podatek - wyjaśnia ekspert.


A zatem osoby rozliczające się wspólnie powinny zwrócić uwagę na to, czy rozliczanie to obniży stawki podatku jednego z nich.


Zdaniem Mirosława Siwińskiego pozostali podatnicy powinni policzyć, czy bardziej opłaca się im rezygnacja z ewentualnych ulg czy też opodatkowanie zryczałtowane lub liniowe. Zdaniem naszego eksperta przy zasadach ogólnych powinni pozostać podatnicy, których dochody mieszczą się w pierwszym przedziale skali podatkowej i nie są opodatkowane kartą podatkową lub preferencyjną stawką zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na rodzaj prowadzonej działalności, ponieważ ryczałt posługuje się również stawką 20-proc. Z form zryczałtowanych powinni również zrezygnować podatnicy ponoszący duże koszty uzyskania przychodu.


Linowy przy dużych dochodach


Wiele zalet, ale też niemało wad, ma podatek liniowy. Co prawda, zdaniem Aldony Leszczyńskiej, doradcy podatkowego w Zespole Podatkowym Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, o tych ostatnich mówi się zdecydowanie mniej.


- Podatek liniowy, w przypadku osób fizycznych, jest opłacalny przede wszystkim dla tych, którzy przekraczają progi podatkowe - podkreśla ekspert. Jest więc rozwiązaniem najbardziej opłacalnym dla osób o wysokich dochodach.


- Korzyścią jest jednak to, że podatnicy podatku liniowego mają prawo do korzystania z uproszczonej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy, których dochody mieszczą się w pierwszym progu skali podatkowej, zasadniczo nie odczują korzyści z opodatkowania swoich dochodów podatkiem liniowym, o ile byłoby to w ogóle możliwe z uwagi na rodzaj prowadzonej przez nich działalności, a co więcej, tacy podatnicy mogą nawet stracić - mówi nasza rozmówczyni.


Podatnicy opodatkowani według stałej 19-proc. stawki liniowej nie mają bowiem prawa do kwoty wolnej od podatku, ulg i odliczeń, z których większość i tak została zniesiona.


- Kolejną wadą podatku liniowego jest brak możliwości rozliczania się łącznie z małżonkiem - wylicza Aldona Leszczyńska.


- Zawsze trzeba pamiętać, że decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, podatnicy powinni uwzględniać także inne czynniki, takie jak ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, wymogi formalne, ewidencyjne itp. - zastrzega nasza rozmówczyni.


Przy ryczałcie bez kosztów


Spora część podatników płaci ryczałt ewidencjonowany. Ta forma rozliczeń również posiada - poza oczywistymi wadami - kilka istotnych zalet.


Zdaniem Marka Kolibskiego, doradcy podatkowego z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, podstawową zaletą wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest możliwość prowadzenia znacznie uproszczonej dokumentacji dla celów podatkowych. Jest to ewidencja przychodów, która formalnie posiada dwanaście kolumn.


- W istocie jest to osiem kolumn, gdyż pięć obejmuje poszczególne stawki podatku - podkreśla ekspert.


Kolejna zaleta, która może zdecydować o wyborze właśnie tej formy opodatkowania, to stawki podatku, które zasadniczo są niższe niż stawki przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie najniższe stawki dla ryczałtu to: 8,5 proc., 5,5 proc. oraz 3 proc. Wyższe to 17 proc. i 20 proc. Jednakże stawki podatku to nie wszystko.

- Istotne znaczenie ma rzeczywiste obciążenie dochodu uzyskiwanego z danego rodzaju działalności gospodarczej - tłumaczy Marek Kolibski.


Dodaje, że ryczałt jest płacony od przychodu, a nie od dochodu.


- Ta forma opodatkowania jest zatem korzystna, gdy podatek według niższych stawek od przychodu jest niższy niż progresywny podatek według wyższych stawek od dochodu - podkreśla ekspert.


Przypomnijmy, dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu.


Co to oznacza dla podatników? Wnioski są oczywiste: wybór formy opodatkowania musi być poprzedzony wnikliwą kalkulacją kwoty przewidywanych kosztów, jakie poniesie przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością. Przy ryczałcie koszty te nie wpłyną na kwotę podatku. Dodatkowo należy pamiętać o możliwości wyboru 19-proc. stawki podatku zamiast skali progresywnej. Jest się więc nad czym zastanawiać.


Karta dla nielicznych


- Taka sama kalkulacja powinna być przeprowadzona w przypadku karty podatkowej. Przy czym w tym przypadku nawet sam przychód nie ma wpływu na podatek, co wiąże się z brakiem obowiązku jego ewidencjonowania - zastrzega Marek Kolibski.


Wprawdzie z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą skorzystać wyłącznie podatnicy prowadzący określone rodzaje działalności gospodarczej, niemniej jednak ta forma opodatkowania może dla wielu podatników okazać się korzystna. Podatnik nie tylko zwolniony jest z obowiązku prowadzenia ksiąg, ale także składania rocznych zeznań czy deklaracji o wysokości uzyskanych dochodów i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Aleksandra Tarka

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek od spadków i darowizn
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
  spadku
  darowizny
  odpłatnego zniesienia współwłasności
  zasiedzenia
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe - oprocentowanie 2022/2023
  W odpowiedzi na interpelację poselską Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (w imieniu Ministra Finansów) udzielił 13 maja 2022 r. wyjaśnień odnośnie oprocentowania obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Jakie odsetki dają obligacje skarbowe? Ile można zarobić na obligacjach? Jak kupić obligacje skarbowe?
  Kwota wolna od podatku. Jaka wysokość w 2022 r.
  Jedną ze mian ustanowionych przez Polski Ład jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Osoby składające deklarację w podatku PIT za 2022 r. uzyskają dzięki temu możliwość oszczędności w rozliczeniu z fiskusem. Wspomniany przywilej nie dotyczy jednak wszystkich.
  Praca zdalna i kontrola trzeźwości pracowników - nowelizacja kodeksu pracy przyjęta przez Radę Ministrów. Co się zmieni?
  24 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Rząd chce na stałe wprowadzić do Kodeksu pracy możliwość wykonywania pracy zdalnej. Będzie to bardziej elastyczna forma wykonywania pracy od obecnie funkcjonującej telepracy. Rozwiązanie to powinno poprawić możliwości zatrudnienia osób znajdujących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym rodziców małych dzieci oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.
  E-paragony, kasy fiskalne online, połączenie kas fiskalnych i terminali płatniczych - obowiązki
  Postępująca reforma elektroniczna administracji jest realizowana wprost proporcjonalnie do reformy komunikacji na linii przedsiębiorca – urzędy, w tym urzędy skarbowe. Co roku podatnicy dowiadują się o nowych rozwiązaniach i wprowadzanych innowacjach. Jednym z dość energicznie nowelizowanych obszarów są kwestie związane z kasami fiskalnymi i paragonami.
  Ceny samochodów rosną, ceny ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC) spadają
  Stale spada liczba rejestracji nowych samochodów. W kwietniu 2022 r. było ich o ponad 13 proc. mniej niż przed rokiem. Nie lepiej jest na rynku wtórnym - import był niższy o 17 proc. Sprowadzamy starsze i droższe: średni wiek pojazdu to już ponad 12 lat, a mediana ceny przekroczyła 23,5 tys. zł. Lepsze dane dotyczą polis komunikacyjnych - najpopularniejsze auta ubezpieczymy taniej. Polisa OC dla „dwunastolatka” jest też średnio o 4 proc. niższa. Średnia składka OC dla używanego VW wynosi 3,2 proc. mniej, z kolei koszt AC dla marki Opel taki sam jak w kwietniu 2021.
  Jak sprawdzić kontrahenta? Jak zabezpieczyć się przed jego niewypłacalnością?
  Każdy przedsiębiorca pragnie satysfakcjonującej i bezproblemowej współpracy z nowymi klientami. W tym celu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą przedsiębiorcom odpowiednio chronić swoje firmy w sytuacjach takich jak upadłość, niewypłacalność kontrahenta. Jak to zrobić? O tym opowie Wojciech Węgrzyński – partner w Trenda Group.
  Przyszłość zawodu księgowego, oczekiwania firm wobec księgowych i biur rachunkowych
  Zawód księgowego już od momentu powstania obarczony był dużą odpowiedzialnością. Żadne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować bez działu księgowości, bez względu na to, czy zatrudnia księgowych, czy współpracuje z zewnętrznym biurem rachunkowym. Wszystkie dokumenty związane z finansami firmy przechodzą przez ręce księgowego, którego zadaniem jest czuwać nad ich poprawnością. Od niego może zależeć powodzenie biznesu. Czy konieczna jest regulacja zawodu księgowego? Czego oczekują przedsiębiorcy od księgowych i biur rachunkowych?
  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych w 2022 roku - II połowa maja. Odsetki 20 razy wyższe niż przed rokiem
  Jakie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych oferują banki w drugiej połowie maja 2022 roku? Ile można zarobić na lokacie bankowej? Czy (i ile) oszczędności na lokacie lub koncie oszczędnościowym tracą na wartości w czasie inflacji?
  Renta z Niemiec po zmarłym mężu (emerytura wdowia) a podatek
  Wdowa mieszkająca w Polsce i posiadająca polską rezydencję podatkową, która otrzymuje z Niemiec rentę po zmarłym mężu (tzw. duża emerytura wdowia) nie musi płacić od tego świadczenia podatku w Polsce. Niestety zdarzają się przypadki, że polskie banki potrącają polski podatek dochodowy (PIT) od tego typu świadczeń wpływających na rachunki bankowe. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 20 maja 2022 r. potwierdził brak obowiązku podatkowego w takim przypadku.
  Kasy fiskalne w myjniach samochodowych dopiero od 1 października 2022 r.
  Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu o trzy miesiące terminu obowiązku fiskalizacji (tj. instalacji kas fiskalnych) branży myjni samochodowych. Nowy termin to 1 października 2022 r. Ministerstwo wskazuje, że przesunięcie terminu nie wyklucza wcześniejszego zainstalowania kas rejestrujących.
  PPK w 2023 roku - autozapis pracowników 1 kwietnia
  W 2023 roku polskich pracowników czeka pierwszy autozapis do PPK, przy czym osoby między 55. a 70. rokiem życia zostaną włączone do programu tylko wówczas, gdy złożą pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.
  Należyta staranność w podatku u źródła (WHT) – czym jest i jak jej dochować?
  Problemy zaczynają się już na etapie określenia, czym w ogóle jest należyta staranność w podatku u źródła. Próżno też szukać obiektywnego wzorca zachowania, na którym może oprzeć się płatnik. Organy podatkowe mają w zasadzie dowolność w ustalaniu standardów, które płatnik WHT powinien spełnić, i mogą one być nieproporcjonalnie wysokie. W rezultacie bardzo łatwo zarzucić płatnikowi, że podjęte przez niego działania były niewystarczające, a to z kolei może prowadzić do sporów. Płatnicy są w trudnej sytuacji także z tego powodu, że mają często mniejszą od skarbówki możliwość weryfikacji wymaganych informacji, zwłaszcza na temat podmiotów niepowiązanych. Wszystko to powoduje, że omawiane zagadnienie ciągle budzi bardzo wiele wątpliwości.
  Honorowanie darczyńcy a VAT
  Dobrowolne umieszczenie informacji o podmiotach udzielających finansowego wsparcia (tzw. honorowanie darczyńcy), nieposiadające znamion reklamy stanowi czynność neutralną na gruncie ustawy o VAT.
  Marczuk: PPK to najatrakcyjniejsza forma oszczędzania długoterminowego w Polsce
  Pracownicze Plany Kapitałowe to przede wszystkim bardzo opłacalna możliwość odkładania pieniędzy. Z perspektywy indywidualnej nie ma w tej chwili na rynku tak atrakcyjnej formy oszczędzania, jak PPK – zapewniał Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, który był gościem piątkowego webinaru „PPK i PPE – czyli więcej o Twojej emeryturze, ważnym wsparciu od Twojego pracodawcy”, z cyklu Teleekspress Inwestycyjny PAP.
  Koniec jednorazowej (covidowej) amortyzacji – odpisy tylko do końca maja
  16 maja 2022 r. został odwołany stan epidemii. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 można dokonać do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 – czyli do końca maja.
  Fotowoltaika a podatek akcyzowy. Uwaga na ewidencję akcyzową przy instalacjach fotowoltaicznych
  Każdy podmiot gospodarczy, który produkuje energię z wykorzystaniem fotowoltaiki, podlega określonym obowiązkom akcyzowym. W zależności od mocy instalacji i tego, do jakich celów wykorzystywana jest energia – zakres tych obowiązków jest różny. W niektórych sytuacjach wręcz niejednoznaczny – wskazują eksperci podatkowi z CRIDO w raporcie "Obowiązki akcyzowe związane z produkcją energii elektrycznej w panelach fotowoltaicznych", który powstał na bazie doświadczeń z rozmów z przedsiębiorcami i przedstawicielami gmin, często nieświadomymi tychże obowiązków.
  Prezes NBP: prawdopodobnie będziemy kontynuować podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach
  Prawdopodobnie będziemy kontynuować podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży; działamy przy tym rozważnie, by nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych - podkreślił prezes NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Forum w Davos.
  Faktura bez VAT. Czym się wyróżnia?
  Wystawianie faktur VAT to rutynowa czynność dnia codziennego przedsiębiorcy. Podatek VAT jest integralną częścią ceny towaru widocznej w sklepie jednak nie stanowi zysku sprzedawcy. Kwota VAT jest wpłacana na konto urzędu skarbowego. Jednak niektórzy przedsiębiorcy są zwolnieni z VAT. Jak wyglądają obowiązki dokumentacyjne w podatku VAT u takich przedsiębiorców?
  Obligacje skarbowe 2022. Nowe detaliczne obligacje rządowe. Czym są obligacje antyinflacyjne?
  Nowe obligacje detaliczne to propozycja rządu na przynajmniej częściową ochronę oszczędności Polaków przed inflacją. Czym dokładnie są obligacje antyinflacyjne, na czym będą polegać i w jaki sposób mogą wpłynąć na ofertę polskiego sektora bankowego?
  Podatek dochodowy (PIT) samotnych rodziców w 2022 roku. Nowelizacja ustawy o PIT korzystniejsza niż przepisy sprzed Polskiego Ładu
  Wprowadzane obecną nowelizacją ustawy o PIT przepisy o rozliczaniu podatku przez samotnych rodziców wraz z dziećmi są korzystniejsze dla nich niż te sprzed Polskiego Ładu – powiedział PAP ekonomista prof. Marek Kośny. Wskazał na podwyższenie wysokości kwoty wolnej od podatku.
  Solidarity windfall tax na wsparcie Ukrainy?
  To właściwy czas, aby zacząć głośno mówić o "solidarity windfall tax" w krajach czerpiących ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży surowców energetycznych na wsparcie Ukrainy – oceniła w stanowisku przekazanym PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
  Krajowy System e-Faktur a praca księgowych - co się zmieni
  W ciągu najbliższych tygodni Rada UE, na wniosek polskiego rządu, ma wydać decyzję wykonawczą w sprawie wprowadzenia w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Na razie korzystanie z KSeF jest dobrowolne, ale na wiosnę 2023 ma się stać obowiązkowe. Czy nowy typ dokumentów – faktura ustrukturyzowana – będzie wyzwaniem dla księgowych? Jak wpłynie na ich pracę?
  Wspólne rozliczenia podatkowe samotnych rodziców z dziećmi przywrócone
  Procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych przywraca możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi – powiedziała 20 maja 2022 r. wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
  Pekao SA: spirala płacowo-cenowa się rozkręca
  Płace w sektorze przedsiębiorstw przyspieszyły w kwietniu z 12,4 do 14 proc. rok do roku, to oznacza rozkręcanie się spirali płacowo-inflacyjnej - ocenili analitycy Pekao SA, odnosząc się do piątkowych danych GUS.
  Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej podatnika VAT - kontrolowana spółka zagraniczna
  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: “TSUE”) 7 kwietnia 2022 r. zajął się kolejny raz problemem stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (en: “fixed establishment”, dalej: “FE”) przy okazji sprawy C-333/20 zainicjowanej przez rumuński sąd apelacyjny wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym.