REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cztery dni na wybór opodatkowania

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą raz w roku zmienić sposób opodatkowania. Aby rozliczyć się korzystniej, trzeba złożyć oświadczenie w urzędzie. W tym roku jest więcej czasu, bo termin mija w poniedziałek.


Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą jak co roku stają przed koniecznością wyboru sposobu opodatkowania na kolejny rok podatkowy. Zmiany dotychczasowej formy opodatkowania można dokonać w zasadzie tylko raz w roku. Złożenie oświadczenia o wyborze nowej formy rozliczania działalności gospodarczej oznacza rezygnację z dotychczasowego sposobu. Czas na podjęcie decyzji upływa 20 stycznia każdego roku podatkowego. W tym roku podatnicy mają jednak na złożenie oświadczenia trochę więcej czasu. 20 stycznia wypada w sobotę. Zgodnie więc z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Termin do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania upływa więc w poniedziałek 22 stycznia.


Podatnik może złożyć oświadczenie osobiście w urzędzie skarbowym, żądając potwierdzenia jego złożenia. Może także nadać oświadczenie na poczcie listem poleconym. W takim przypadku, mimo że przesyłka trafi do urzędu skarbowego później, liczyć się będzie data ze stempla pocztowego.


Po terminie bez skutków


Podstawową formą opodatkowania działalności są zasady ogólne, a więc według skali podatkowej. Dla wyboru opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym, a także kartą podatkową konieczna jest inicjatywa przedsiębiorcy. Podatnicy niestety zapominają, że skutecznie zmienić formę opodatkowania można tylko w drodze oświadczenia (przy karcie zawiadomienia) złożonego w terminie. Jest to termin materialnoprawny. Oznacza to, że nie można go przywrócić. Nawet jeśli podatnik będzie miał ważne powody, dla których nie złożył pisma lub złożył je po terminie, pozostanie to bez znaczenia dla rozliczeń przez najbliższy rok.


Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu dotyczy również lat następnych. Podatnik, który nie podejmie żadnych działań w celu zmiany formy opodatkowania, automatycznie przedłuża dotychczasowy sposób opodatkowania.


Zanim podatnik złoży oświadczenie, powinien sprawdzić nie tylko, czy spełnia warunki dla opodatkowania w dany sposób. Przede wszystkim musi przeanalizować, czy taka forma opodatkowania będzie dla niego korzystna.


Wyższa stawka, ale z ulgą


Jak zauważa Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski, podstawową zaletą opodatkowania według skali podatkowej jest możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem. To daje szansę na obniżenie stawki podatku osobom, których dochody mieszczą się w różnych przedziałach skali podatkowej. Osoby rozliczające działalność gospodarczą na zasadach ogólnych mogą odliczyć od dochodów z tej działalności ulgi podatkowe.


- Główną wadą opodatkowania na zasadach ogólnych jest progresywna stawka podatku, a dla osób, które mogłyby ewentualnie opodatkować się kartą podatkową, także obowiązki sprawozdawcze i konieczność płacenia zaliczek na podatek - wyjaśnia ekspert.


A zatem osoby rozliczające się wspólnie powinny zwrócić uwagę na to, czy rozliczanie to obniży stawki podatku jednego z nich.


Zdaniem Mirosława Siwińskiego pozostali podatnicy powinni policzyć, czy bardziej opłaca się im rezygnacja z ewentualnych ulg czy też opodatkowanie zryczałtowane lub liniowe. Zdaniem naszego eksperta przy zasadach ogólnych powinni pozostać podatnicy, których dochody mieszczą się w pierwszym przedziale skali podatkowej i nie są opodatkowane kartą podatkową lub preferencyjną stawką zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na rodzaj prowadzonej działalności, ponieważ ryczałt posługuje się również stawką 20-proc. Z form zryczałtowanych powinni również zrezygnować podatnicy ponoszący duże koszty uzyskania przychodu.


Linowy przy dużych dochodach


Wiele zalet, ale też niemało wad, ma podatek liniowy. Co prawda, zdaniem Aldony Leszczyńskiej, doradcy podatkowego w Zespole Podatkowym Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, o tych ostatnich mówi się zdecydowanie mniej.


- Podatek liniowy, w przypadku osób fizycznych, jest opłacalny przede wszystkim dla tych, którzy przekraczają progi podatkowe - podkreśla ekspert. Jest więc rozwiązaniem najbardziej opłacalnym dla osób o wysokich dochodach.


- Korzyścią jest jednak to, że podatnicy podatku liniowego mają prawo do korzystania z uproszczonej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy, których dochody mieszczą się w pierwszym progu skali podatkowej, zasadniczo nie odczują korzyści z opodatkowania swoich dochodów podatkiem liniowym, o ile byłoby to w ogóle możliwe z uwagi na rodzaj prowadzonej przez nich działalności, a co więcej, tacy podatnicy mogą nawet stracić - mówi nasza rozmówczyni.


Podatnicy opodatkowani według stałej 19-proc. stawki liniowej nie mają bowiem prawa do kwoty wolnej od podatku, ulg i odliczeń, z których większość i tak została zniesiona.


- Kolejną wadą podatku liniowego jest brak możliwości rozliczania się łącznie z małżonkiem - wylicza Aldona Leszczyńska.


- Zawsze trzeba pamiętać, że decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, podatnicy powinni uwzględniać także inne czynniki, takie jak ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, wymogi formalne, ewidencyjne itp. - zastrzega nasza rozmówczyni.


Przy ryczałcie bez kosztów


Spora część podatników płaci ryczałt ewidencjonowany. Ta forma rozliczeń również posiada - poza oczywistymi wadami - kilka istotnych zalet.


Zdaniem Marka Kolibskiego, doradcy podatkowego z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, podstawową zaletą wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest możliwość prowadzenia znacznie uproszczonej dokumentacji dla celów podatkowych. Jest to ewidencja przychodów, która formalnie posiada dwanaście kolumn.


- W istocie jest to osiem kolumn, gdyż pięć obejmuje poszczególne stawki podatku - podkreśla ekspert.


Kolejna zaleta, która może zdecydować o wyborze właśnie tej formy opodatkowania, to stawki podatku, które zasadniczo są niższe niż stawki przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie najniższe stawki dla ryczałtu to: 8,5 proc., 5,5 proc. oraz 3 proc. Wyższe to 17 proc. i 20 proc. Jednakże stawki podatku to nie wszystko.

- Istotne znaczenie ma rzeczywiste obciążenie dochodu uzyskiwanego z danego rodzaju działalności gospodarczej - tłumaczy Marek Kolibski.


Dodaje, że ryczałt jest płacony od przychodu, a nie od dochodu.


- Ta forma opodatkowania jest zatem korzystna, gdy podatek według niższych stawek od przychodu jest niższy niż progresywny podatek według wyższych stawek od dochodu - podkreśla ekspert.


Przypomnijmy, dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu.


Co to oznacza dla podatników? Wnioski są oczywiste: wybór formy opodatkowania musi być poprzedzony wnikliwą kalkulacją kwoty przewidywanych kosztów, jakie poniesie przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością. Przy ryczałcie koszty te nie wpłyną na kwotę podatku. Dodatkowo należy pamiętać o możliwości wyboru 19-proc. stawki podatku zamiast skali progresywnej. Jest się więc nad czym zastanawiać.


Karta dla nielicznych


- Taka sama kalkulacja powinna być przeprowadzona w przypadku karty podatkowej. Przy czym w tym przypadku nawet sam przychód nie ma wpływu na podatek, co wiąże się z brakiem obowiązku jego ewidencjonowania - zastrzega Marek Kolibski.


Wprawdzie z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą skorzystać wyłącznie podatnicy prowadzący określone rodzaje działalności gospodarczej, niemniej jednak ta forma opodatkowania może dla wielu podatników okazać się korzystna. Podatnik nie tylko zwolniony jest z obowiązku prowadzenia ksiąg, ale także składania rocznych zeznań czy deklaracji o wysokości uzyskanych dochodów i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Aleksandra Tarka

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te świadczone na rzecz osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

REKLAMA

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

REKLAMA

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

REKLAMA