reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak przekazać 1 proc. podatku

Jak przekazać 1 proc. podatku

Podatnicy w rozliczeniu za 2006 rok mogą zmniejszyć należny podatek o darowiznę na organizacje pożytku publicznego. Odpis nie może przekroczyć 1 proc. należnego podatku.


Izba Skarbowa w Olsztynie na prośbę "Gazety Prawnej" przypomina podatnikom, że w zeznaniach podatkowych PIT-37 oraz PIT-36, składanych za 2006 rok, mają oni prawo, zgodnie z art. 27d ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zmniejszyć należny podatek dochodowy wynikający z tych zeznań o darowizny pieniężne. Chodzi o darowizny dokonane na rzecz organizacji pożytku publicznego, działające na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego.


Omawiane zmniejszenie obejmuje wpłaty dokonane od 1 maja do 31 grudnia 2006 r. oraz od 1 stycznia 2007 r. do dnia złożenia zeznania podatkowego, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania, tj. do 30 kwietnia 2007 r.


Dokonana wpłata może zmniejszać podatek należny w wysokości nie większej niż kwota stanowiąca 1 proc. podatku należnego za rok podatkowy, wyliczonego w zeznaniu podatkowym - podkreślili pracownicy olsztyńskiej izby.


Jednocześnie wskazali oni, że również w przypadku składania za 2006 rok zeznania podatkowego PIT-28 podatnik ma prawo, zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.), zmniejszyć należny ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wystarczy, jeżeli w terminie od 1 lutego do 31grudnia 2006 r. oraz od 1 stycznia 2007 r. do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania, tj. do 31 stycznia 2007 r. dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.


Zmniejszenie należnego ryczałtu o dokonaną wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego także nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1 proc. ryczałtu za rok podatkowy.


Ważne!

Kwotę zmniejszenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół.KIEDY MOŻNA ZMNIEJSZYĆ PODATEK


Podatnicy składający PIT-36 i PIT-37
mogą zmniejszyć swój podatek, jeżeli dokonane wpłaty:

- zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego,

- nie zostały odliczone od przychodu (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.


Podatnicy składający PIT-28
mogą zmniejszyć swój podatek, jeżeli dokonane wpłaty:

- zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata,

- nie zostały odliczone od przychodu oraz od dochodu lub podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama