reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tylko rzetelne dokumenty dają prawo do ulgi

Tylko rzetelne dokumenty dają prawo do ulgi

Gdy dowody dotyczące dostawy wewnątrzwspólnotowej okażą się fałszywe, władze podatkowe będą mogły zakwestionować prawo podatnika do zwolnienia lub 0-proc. stawki VAT.


Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię w sprawie Teleos plc and Others v. The Commissioners of Customs and Excise (C-409/04). To kolejna sprawa dotycząca uchybień w udowodnieniu przeprowadzenia dostawy wewnątrzwspólnotowej.


Nieświadome działanie


Sprawa, którą zajmował się rzecznik, dotyczy firmy Teleos i trzynastu innych przedsiębiorstw z siedzibą w Wielkiej Brytanii, które sprzedawały telefony komórkowe hiszpańskiemu kontrahentowi. Nabywca miał wywieźć towar z Wielkiej Brytanii do innych państw członkowskich. Jak się okazało, doszło do pewnych nieprawidłowości (podanie fałszywego miejsca przeznaczenia i niewywiezienie części towaru poza Wielką Brytanię), do których Teleos i inne przedsiębiorstwa się nie przyczyniły i o których nie wiedziały.


Mimo że dostawcy działali w dobrej wierze, brytyjskie władze podatkowe odmówiły im prawa do zwolnienia, o którym mówi art. 28c ust. A VI Dyrektywy VAT. Przewiduje on, że wywóz towarów za granicę kraju jest czynnością nieopodatkowaną lub zwolnioną z VAT, a podatek naliczony w związku z nią powinien być możliwy do odliczenia lub zwrotu. Dla Teleos i pozostałych przedsiębiorców oznaczało to konieczność zwrotu kilku milionów funtów.


Brytyjski High Court of Justice zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z prośbą o wyjaśnienie, w którym momencie należy uznać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów za dokonaną.


Definicja dostawy towarów


Jak podkreślił rzecznik generalny, który wydał opinię w tej sprawie, dostawa towarów ma miejsce, gdy opuszczą one fizyczne terytorium danego państwa członkowskiego.


Jeżeli dostawca, działając w dobrej wierze, przedstawił dowód, który zdawał się potwierdzać jego prawo do zwolnienia towarów na podstawie VI Dyrektywy, a właściwe organy początkowo przyjęły te dowody dla celów zwolnienia, władze podatkowe w państwie członkowskim dostawy nie mogą następnie domagać się od dostawcy zapłacenia VAT od tych towarów, jeżeli wejdą w posiadanie kolejnych dowodów, które albo poddają w wątpliwość wcześniejsze dowody, albo wykazują, że zostały one sfałszowane bez wiedzy lub uczestnictwa dostawcy.


Zasada ta ma zastosowanie jedynie w przypadku, gdy dostawca zrobił wszystko, co w jego mocy, aby potwierdzić właściwe zastosowanie przepisów podatkowych.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama