Tylko rzetelne dokumenty dają prawo do ulgi
REKLAMA
Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię w sprawie Teleos plc and Others v. The Commissioners of Customs and Excise (C-409/04). To kolejna sprawa dotycząca uchybień w udowodnieniu przeprowadzenia dostawy wewnątrzwspólnotowej.
Nieświadome działanie
Sprawa, którą zajmował się rzecznik, dotyczy firmy Teleos i trzynastu innych przedsiębiorstw z siedzibą w Wielkiej Brytanii, które sprzedawały telefony komórkowe hiszpańskiemu kontrahentowi. Nabywca miał wywieźć towar z Wielkiej Brytanii do innych państw członkowskich. Jak się okazało, doszło do pewnych nieprawidłowości (podanie fałszywego miejsca przeznaczenia i niewywiezienie części towaru poza Wielką Brytanię), do których Teleos i inne przedsiębiorstwa się nie przyczyniły i o których nie wiedziały.
Mimo że dostawcy działali w dobrej wierze, brytyjskie władze podatkowe odmówiły im prawa do zwolnienia, o którym mówi art. 28c ust. A VI Dyrektywy VAT. Przewiduje on, że wywóz towarów za granicę kraju jest czynnością nieopodatkowaną lub zwolnioną z VAT, a podatek naliczony w związku z nią powinien być możliwy do odliczenia lub zwrotu. Dla Teleos i pozostałych przedsiębiorców oznaczało to konieczność zwrotu kilku milionów funtów.
Brytyjski High Court of Justice zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z prośbą o wyjaśnienie, w którym momencie należy uznać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów za dokonaną.
Definicja dostawy towarów
Jak podkreślił rzecznik generalny, który wydał opinię w tej sprawie, dostawa towarów ma miejsce, gdy opuszczą one fizyczne terytorium danego państwa członkowskiego.
Jeżeli dostawca, działając w dobrej wierze, przedstawił dowód, który zdawał się potwierdzać jego prawo do zwolnienia towarów na podstawie VI Dyrektywy, a właściwe organy początkowo przyjęły te dowody dla celów zwolnienia, władze podatkowe w państwie członkowskim dostawy nie mogą następnie domagać się od dostawcy zapłacenia VAT od tych towarów, jeżeli wejdą w posiadanie kolejnych dowodów, które albo poddają w wątpliwość wcześniejsze dowody, albo wykazują, że zostały one sfałszowane bez wiedzy lub uczestnictwa dostawcy.
Zasada ta ma zastosowanie jedynie w przypadku, gdy dostawca zrobił wszystko, co w jego mocy, aby potwierdzić właściwe zastosowanie przepisów podatkowych.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat