PIT-y złożyło tylko kilka procent podatników
REKLAMA
Akcja rozliczeń rocznych za 2006 rok już się rozpoczęła. Mimo że pracodawcy mają czas na przekazanie swoim pracownikom informacji o dochodach i pobranych zaliczkach (PIT-11/8B) za ubiegły rok do końca lutego, postanowiliśmy sprawdzić już teraz, czy podatnicy zaczęli składać roczne PIT-y. Z informacji izb skarbowych wynika, że na razie z fiskusem rozliczyli się tylko nieliczni.
- Na Dolnym Śląsku do tej pory zeznania podatkowe złożyło od 2 do 3 proc. podatników. Przykładowo, w Urzędzie Skarbowym Wrocław Krzyki, na ponad 40 tys. obsługiwanych mieszkańców, tylko tysiąc postanowiło wcześniej rozliczyć się z fiskusem - podkreśliła Katarzyna Matysiak z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
Dodaje, że zdaniem pracowników dolnośląskich urzędów wiele wskazuje na to, że w tym roku większość osób zdecyduje się złożyć PIT-y dopiero w kwietniu. Powód - nie ma tylu odliczeń co w ubiegłych latach, więc podatnicy nie spieszą się ze składaniem zeznań podatkowych.
W województwie podlaskim - jak wynika z danych Radosława Hancewicza z Izby Skarbowej w Białymstoku - złożono o 20 proc. mniej rocznych zeznań w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Podobne dane są m.in. w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, świętokrzyskim i podkarpackim.
Czekają na informacje
Płatnicy na wydanie PIT pracownikom mają czas do końca lutego. W związku z tym - jak wskazała Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach - w śląskich urzędach skarbowych nie ma, poza nielicznymi przypadkami, większego zainteresowania składaniem zeznań podatkowych.
PIT 11/8B powinien trafić do pracownika oraz do właściwego urzędu skarbowego, w którym rozlicza się pracownik. Pojawia się tu pytanie, co w sytuacji, gdy pracodawca w terminie nie przekaże takiej informacji.
Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśniła, że jeśli dokument taki nie trafi do podatnika, który zobowiązany jest jednak do rozliczenia swoich dochodów, powinien on zwrócić się pisemnie do swojego pracodawcy o przekazanie takiej informacji.
- Jeżeli pisemna prośba nie przyniesie skutku, wówczas podatnik będzie musiał rozliczyć się ze swoim urzędem skarbowym na podstawie informacji które posiada, mimo że mogą one być niekompletne - radziła nasza rozmówczyni.
Dodała, że do wypełnionego formularza podatkowego warto dołączyć informację, że nie otrzymało się PIT-11/8B od pracodawcy i że rozliczenia dokonuje się na podstawie własnych informacji. Warto również, jej zdaniem, do takiego zeznania dołączyć kserokopię pisma wysłanego wcześniej do pracodawcy z prośbą o przekazanie PIT-11/8B o wysokości osiągniętego dochodu.
Mało ulg i zeznań
Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie podkreśliła, że mniejsze zainteresowanie podatników rozliczeniem podatku za 2006 rok wynika m.in. z ograniczenia liczby ulg podatkowych, a szczególnie brakiem popularnej ulgi remontowej.
- Zainteresowanie rozliczeniem podatku zwiększy się znacznie pod koniec lutego, o czym świadczy liczba pobieranych druków zeznań oraz liczba zgłaszanych telefonicznie i osobiście pytań dotyczących opodatkowania dochodów, a także liczba przesyłanych przez płatników informacji PIT-11/8B - argumentowała nasza rozmówczyni.
Trzeba jednak podkreślić, że nie we wszystkich regionach kraju podatnicy czekają na rozliczenie z fiskusem.
- Na terenie województwa lubelskiego do 16 lutego 2007 r. do urzędów skarbowych wpłynęło ponad 40 tys. zeznań. W większości od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak widać, akcja PIT ruszyła już na dobre, mimo że nie minął jeszcze termin dostarczenia informacji od płatników - podkreśliła Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie.
Mimo niewielkiej liczby złożonych do tej pory deklaracji pracownicy izb skarbowych zwracają uwagę na popełniane przez podatników błędy.
- Podatnicy popełniają podobne błędy do tych z lat ubiegłych. Do najczęstszych należą: brak podpisu (szczególnie u osób, które korzystają z oprogramowań komputerowych), błędy rachunkowe oraz niewypełnianie wszystkich pozycji, wpisywanie numeru NIP płatnika w miejsce NIP podatnika - wymieniała Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie.
Błędów można uniknąć
Agnieszka Dziura z Izby Skarbowej w Rzeszowie doradza podatnikom, którzy dopiero będą wypełniać swoje zeznania, aby nie śpieszyli się podczas ich wypełniania lub przepisywania.
Wszyscy nasi rozmówcy wskazali ponadto, że podatnicy coraz częściej mają problemy z prawidłowym rozliczeniem dochodów zagranicznych. Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach przypomniała, że podatnicy rozliczający się z dochodów uzyskanych za granicą powinni pamiętać, że istotne są nie tylko przepisy ustaw podatkowych, ale także umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę z innymi krajami. Rozliczając się z dochodu zagranicznego, do składanego zeznania rocznego PIT-36, PIT-36L czy PIT-38 należy dołączyć nowy załącznik PIT/ZG.
23 938 623 podatników PIT było w 2005 roku
PODATNICY POPEŁNIAJĄ BŁĘDY
Najczęściej popełniane błędy w zeznaniach rocznych to:
- brak podpisów podatników,
- brak oznaczenia, czy jest to zeznanie czy korekta zeznania podatkowego,
- podawanie NIP płatnika zamiast NIP podatnika,
- niekompletne wypełnianie zeznań podatkowych,
- składanie zeznań na nieprawidłowym druku,
- niezaokrąglanie podstawy opodatkowania i/lub podatku do pełnych złotych,
- nieprawidłowe wykazywanie odliczeń od dochodu czy podatku,
- nieprawidłwowe wykazywanie kwot składek społecznych i zdrowotnych,
- błędy w kwotach odliczeń z lat ubiegłych,
- błędy rachunkowe,
- nieaktualizowanie danych podanych w NIP.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat