reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jednorazowe odpisy mogą być korzystne dla przedsiębiorców

Jednorazowe odpisy mogą być korzystne dla przedsiębiorców

Od początku roku podatnicy mają prawo do tzw. jednorazowej amortyzacji. Pozwala ona na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całości odpisów amortyzacyjnych już w roku ich nabycia.


NOWE PRAWO

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz tzw. mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych.

Kiedy możliwy odpis

Przypomnijmy, że jednorazowe dokonanie odpisu następuje w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Odpisów dokonuje się do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Jak wyjaśnia Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, należy zsumować odpisy od nabytych w danym roku środków trwałych (z grupy 3-8 KŚT) i jednorazowo zaliczyć w koszty część tych odpisów do wartości 50 tys euro.

Czy to jest koszt

- Niejednokrotnie zatem w danym roku wszystkie odpisy będą od razu kosztem uzyskania przychodów, jeśli ich suma będzie niższa od kwoty 50 tys. euro - podkreśla ekspert.

Wyjaśnia zasady jednorazowej amortyzacji na przykładach.

Jeśli w 2007 roku mały podatnik albo podatnik rozpoczynający działalność kupi dziesięć zestawów komputerowych o łącznej wartości 100 tys. zł, to całość odpisów od nich będzie stanowiła koszt podatkowy już w tym roku. Stawka amortyzacyjna dla zestawów komputerowych to 30 proc. rocznie. Ekspert zastrzega, że często dla zestawów komputerowych może być stosowana stawka podwojona, tj. 60 proc. Jeszcze większa korzyść będzie dla środków trwałych o większym okresie amortyzacji, np. dla środków trwałych: maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, gdzie stawka roczna wynosi 10 proc.

- Przyśpieszonej amortyzacji można dokonywać nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lub w równych ratach co kwartał albo jednorazowo na koniec roku podatkowego - mówi Marek Kolibski.

Co od następnego roku


Od następnego roku podatkowego podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych zgodnie z wykazem stawek, ale też mogą zgodnie niezmienionymi zasadami stosować podwyższone stawki (np. gdy maszyny i urządzenia są poddane szybkiemu postępowi technicznemu). Suma odpisów amortyzacyjnych, w tym dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.


50 tys.
euro wynosi limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

 

PRZYKŁAD: ZESTAWY KOMPUTEROWE
Podatnik w styczniu 2007 r. nabył dziesięć zestawów komputerowych. W tym miesiącu wprowadził je do ewidencji i jednorazowo zaliczył w koszty uzyskania przychodów 100 tys. zł jako odpis amortyzacyjny. Następne nabywane przez podatnika środki trwałe będą również jednokrotnie amortyzowane, ale do wysokości limitu. Po przekroczeniu limitu w kolejnych latach podatnik będzie stosował stawki z wykazu (ewentualnie podwyższone) według metody degresywnej lub liniowej. Jeśli podatnik zakupi w 2007 roku środek trwały o wartości 230 tys. zł to 31 tys. zamortyzujemy w kolejnych latach, a 199 tys. w pierwszym roku. Jeśli stawka amortyzacyjna wynosiłaby dla tego środka 10 proc. rocznie, to w 2008 roku odpis wyniesie 23 tys. a w 2009 zostanie 8 tys.


Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama