Zwolnienie zależy od rodzaju wydatków
REKLAMA
NSA rozpatrzył sprawę dotyczącą zwolnienia z CIT nieodpłatnych świadczeń związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Organy podatkowe zakwestionowały zwolnienie z CIT dopłat udziałowców na pokrycie wydatków inwestycyjnych. Zdaniem fiskusa spółka otrzymała nieodpłatne świadczenia, które nie podlegały zwolnieniu. Na wezwania organów o dostarczenie oryginałów uchwał nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników o dopłatach spółka przedstawiła tylko ich kopie. Izba skarbowa podzieliła stanowisko urzędu skarbowego. Firma zaskarżyła decyzję do WSA, a podczas rozprawy złożyła oryginał uchwały dotyczącej dopłat. WSA uchylił decyzję, stwierdzając, że złożenie tego dokumentu jest wystarczającą przesłanką, by izba jeszcze raz zajęła się sprawą. Sąd stwierdził także, że przychód uzyskany przez spółkę podlega opodatkowaniu w takim zakresie, w jakim dopłata lub pożyczka nie zostały spożytkowane zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21.
Izba Skarbowa wniosła skargę kasacyjną do NSA, podnosząc m.in., że nie ma dowodów, że nieodpłatne świadczenia, które otrzymała firma, zostały wydane w sposób, który pozwalałby zwolnić je z podatku. Ponadto złożenie oryginałów uchwał podczas rozprawy nie może być powodem uchylenia decyzji.
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA. W uzasadnieniu orzeczenia sąd stwierdził, że dostarczenie oryginału uchwały o dopłacie do kapitału firmy nie oznacza, że zaskarżona decyzja izby skarbowej narusza prawo i powinna zostać uchylona.
Zdaniem NSA podatnik nie wykazał, że dopłaty zostały w istocie przekazane na zakupy inwestycyjne, co było warunkiem zwolnienia. Sąd pierwszej instancji, do którego trafi teraz sprawa, powinien wypowiedzieć się merytorycznie, czy dopłaty zostały spożytkowane (i w jakim zakresie) w sposób, który zapewniałby zwolnienie z podatku.n
Sygn. akt II FSK 353/06
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat