Podatek od towarów i usług można skorygować tylko po uzyskaniu duplikatu faktury
REKLAMA
Organy podatkowe po kontroli zakwestionowały rozliczenie VAT za wrzesień 2001 r. Powodem było błędne rozliczenie podatku z duplikatów dwóch faktur. Okazało się, że spółka odliczyła VAT dopiero po otrzymaniu tych duplikatów kilka miesięcy po wystawieniu oryginałów. Organy podatkowe uznały, że spółka nie miała prawa do odliczenia z duplikatów i dodatkowo zastosowała sankcję VAT. Podatniczka nie mogła potwierdzić, że faktury zostały odebrane w grudniu 2000 r. Jednak organy ustaliły, że faktury zostały nadane listem poleconym. Poczta potwierdziła, że jeden list polecony został skutecznie doręczony spółce w grudniu.
Po bezskutecznym odwołaniu spółka wniosła skargę do sądu administracyjnego. Podkreśliła, że oryginały faktur nie zostały odnotowane w rejestrze zakupów. Po kilku miesiącach przy sprawdzaniu sald z kontrahentem spółka odkryła, że faktury zginęły. Poprosiła więc o duplikaty i odliczyła z nich VAT.
Sąd I instancji oddalił skargę. Co prawda w jego ocenie samo wadliwe rozliczenie VAT nie spowodowało utraty prawa do odliczenia, tak jak to uznały organy. Jednak wyjaśnił, że spółka powinna dokonać korekty zeznań za okres związany z pierwotnym doręczeniem faktur.
Także NSA oddalił skargę kasacyjną spółki. Podkreślił, że spółka nie zakwestionowała skutecznie, że oryginały faktur zostały jej doręczone w grudniu. To wywołało skutki prawne. Doręczenie kolejnych dokumentów, tj. duplikatów, nie mogło już ich wywołać. Sąd I instancji słusznie wskazał na możliwość rozliczenia faktur w drodze korekty. Uznanie, że podatnik ma prawo dokonać odliczenia w momencie otrzymania duplikatu faktury, doprowadziłoby zdaniem NSA do destabilizowania obrotu gospodarczego. Podatnik mógłby decydować, kiedy odliczy VAT: z oryginału czy z duplikatu.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt IFSK541/06
Aleksandra Tarka
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA