Użytkowanie wieczyste bez podatku
REKLAMA
W marcu 2005 r. prezydent miasta Gdańsk zwrócił się do organów podatkowych o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie określenia podstawy opodatkowania VAT opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntów. W uzasadnieniu pytania przedstawiono, że wnioskodawca pobiera opłaty za wieczyste użytkowanie i jego zdaniem ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej ustawa o VAT) wprowadziła obowiązek opodatkowania stawką podstawową opłat rocznych za prawo użytkowania wieczystego.
Opłata roczna, zdaniem wnioskodawcy, miała być kwotą netto. Organ stwierdził, że w przypadku użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu pomniejszone o kwotę podatku, co oznacza, że kwota ustalonej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto bez względu na sposób jej kalkulowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił rozstrzygnięcia organów podatkowych. Sąd zaznaczył, że teza uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 stycznia 2007 r. stanowi m.in., że opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania gruntów ustanowionego przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu VAT.
NSA miał na uwadze szerokie ekonomiczne, a nie cywilistyczne pojęcie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględnił fakt, że definicja towaru z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT obejmuje grunty. Uznał więc, że oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Zatem w stosunku do umów o wieczyste użytkowanie zawartych przed 1 maja 2004 r. nie ma podstaw prawnych do objęcia opłat za użytkowanie wieczyste VAT.
Sygn. akt I SA/Gd 1031/06
Alicja Sworobowicz
Zespół Zarządzania Wiedzą firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat