Sąd rozstrzygnie, kto płaci podatek
REKLAMA
Wczoraj jeden ze składów orzekających NSA postanowił wystąpić o podjęcie uchwały w sprawie opodatkowania VAT sprzedaży działek budowlanych. Wątpliwości sądu budzi to, czy polski ustawodawca prawidłowo implementował VI Dyrektywę w zakresie definicji działalności gospodarczej.
Sprzedaż kilku działek
Sprawa, której dotyczy pytanie, związana jest z oceną interpretacji udzielonej przez organy podatkowe. Podatnik kupił nieruchomość rolną jeszcze pod rządami starej ustawy o VAT. Po przekwalifikowaniu ziemi podzielił działkę na mniejsze i większość z nich sprzedał jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Ponieważ postanowił sprzedać także ostatnie trzy działki - dwie tej samej osobie - wystąpił do urzędu skarbowego o interpretację. Zapytał czy w związku ze zmianą przepisów po 1 maja 2004 r. sprzedaż taka nie powinna być opodatkowana VAT. Urząd stwierdził, że podatek należy zapłacić, gdyż sprzedaż jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 15 ust. 2 obejmuje ona wszelką działalność, także gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Stanowisko to potwierdziła izba skarbowa.
Podatnik zaskarżył interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten potwierdził częściowo jego argumenty, przyznał jednak rację organom podatkowym.
Zgodność z dyrektywą
W skardze do NSA podatnik wskazał między innymi, że art. 15 ust. 2 jest niezgodny z unijną dyrektywą o VAT. Zgodnie z przepisami UE działalność gospodarcza to działalność prowadzona m.in. w sposób ciągły, na własny rachunek i na własną odpowiedzialność. W dyrektywie nie ma mowy o zamiarze i częstotliwości wykonywania czynności opodatkowanych. Tymczasem z ogłoszenia Rady Ministrów z 11 maja 2004 r. wynika, że można powoływać się wprost na przepisy unijne. Także konstytucja mówi, że ratyfikowane przez Polskę umowy międzynarodowe mają znaczenie nadrzędne nad naszymi ustawami. Co prawda, dyrektywa mówi także, że przepisy krajowe mogą ustanowić podatnikiem każdego, kto wykonuje dostawy gruntów budowlanych jednak w polskich przepisach nie ma definicji takich gruntów.
Unia ma rację
W ocenie składu orzekającego w sprawie występują na tyle poważne wątpliwości, że postanowił wystąpić z pytaniem prawnym do siedmioosobowego składu NSA. Będzie on musiał wyjaśnić, czy definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 15 ust. 2 nowej ustawy o VAT stanowi prawidłową implementację przepisów VI Dyrektywy zwłaszcza w zakresie, w jakim polskie przepisy uznają za działalność sytuację, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponadto poszerzony skład odpowie na pytanie, czy za działalność gospodarczą należy uznać okazjonalną sprzedaż przez osobę fizyczną pewnej ilości działek wydzielonych z jej majątku osobistego. Jak podkreślił sąd chodzi o sytuacje, gdy ich nabycie do majątku osobistego nie było związane z odliczeniem VAT.
Sygn. akt IFSK 526/06
Aleksandra Tarka, Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat