Zmiany porządkujące przepisy podatkowe w zakresie PIT, CIT, VAT, mikrorachunków
REKLAMA
REKLAMA
Sejm opowiedział się w czwartek (4 czerwca) za przyjęciem trzech poprawek, które wcześniej otrzymały pozytywną opinię komisji finansów publicznych. To wnioski doprecyzowujące przepisy przygotowane przez senackich legislatorów. Odrzucone zostały dwie poprawki.
REKLAMA
Przygotowana przez resort finansów nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw ma na celu uporządkowanie przepisów.
Nowela dostosowuje regulacje do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 r.; zmniejsza też liczbę rocznych obliczeń podatku (PIT-40A) sporządzanych przez organy rentowe.
Ustawa zawiera też regulacje, które umożliwią niestosowanie przepisów dotyczących zwiększenia przychodów lub wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów, w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT.
Polecamy: VAT 2020. Komentarz
Nowe przepisy mają umożliwić również niestosowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności solidarnej w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT.
Wydłużono też termin na złożenie zawiadomienia o dokonaniu płatności na rachunek spoza białej listy, z trzech do siedmiu dni.
Jak tłumaczył podczas prac w Senacie wiceminister finansów Jan Sarnowski, nowela przewiduje także zmiany w zakresie uszczelnienia podatków dochodowych. Zaproponowano wprowadzenie szczególnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w zakresie regulacji dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów hipotetycznych odsetek.
Wiceminister wskazał, że nowela przewiduje także zmiany porządkujące w Ordynacji podatkowej, np. dotyczące mikrorachunków - indywidualnych rachunków podatkowych.
Inne zmiany dotyczą składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. "Chcemy, aby obowiązkiem płacenia tego rodzaju składek nie były objęte stypendia doktoranckie otrzymywane przez doktorantów" - mówił Sarnowski. Argumentował, że pomiędzy podmiotem prowadzącym szkołę a doktorantem nie ma stosunku pracy, doktorant nie jest też pracownikiem.
Pozostałe zmiany, jak zaznaczył wiceminister, to regulacje doprecyzowujące, które wprowadzono, by zapobiegać sporom między podatnikami, a organami podatkowymi.
Autor: Marcin Musiał
mmu/ je/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat